Sari la conținut
HiFi Tech

Aparat curățare PS30 AL - pentru viniluri


oake

Postări Recomandate

Acum 11 ore, Trancotistul a spus:

Păi oake, la mașina cu ultrasunete nu e nevoie de detergent iar recomandarea cu detergent (dacă-ți amintești) este o excepție. Adică o spălare serioasă a unor viniluri jegoase! Și tot eu am spus că uneori nu e suficient detergentul ci ar fi nevoie de curățare cu ultrasunete care este și trebuie să fie tot o excepție. Dacă asculți un vinil de 3ori într-o săptămână nu trebuie să-l cureți tot de atâtea ori.

Total de acord.

Probabil de aia baietii spun ca trebuie si un pic de izopropil (dealtfel un bun decapant, si detensionant din ce am inteles)

La vinilurile de 40-50 de ani, cum am eu e clar ca fundul canalului e plin de "nitrații și nitriții" (ca sa te citez) si aici intervin ultrasunetele. Am o "jucarie" cu aspirator pentru vinil. Am folosit solutia producatorului iar rezultatul e frectie la piciorul de lemn: din 20000 de paraituri a eliminat 3.

Astfel daca ultrasunetele fac ce am citit si auzit (inclusiv pe acest forum), in cazul meu ultrasunetele vor deveni un "must".

Oricum la inceputul sapt viitoare soseste "minunatia"...primul vinil va fi un electrecord ca sa vad ce sa intampla, iar urmatorul va fi un Deutsche Grammophon, Schubert, quintet de coarde cu Rostropovich

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conglomeratele microcristaline se formează de obicei pe zonele atinse de degete, prin urmare nu prea în caneluri. Zona cea mai vulnerabilă este începutul și finalul discului în general până în cele trei-patru rile de început cel mai adesea. Acolo unde pârâiturile sunt cele mai acute și intense.

Succes duomneee! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masinile de curatat cu ultrasunete sunt de mai multe tipuri si la mai multe frecvente incepand cu 25KHz pana la 40-50KHz.

Frecventele nu se pot ajusta ca la un generator de semnal, ci sunt fixe. Sunt masini de curatat cu doua frecvente, dar cu 2 seturi de traductoare pentru ambele frecvente.

Am lucrat in domeniul asta, ocazional mai fac cate o piesa.

Reglajul puterii este necesar pentru lucruri marunte, cat si cel al temperaturii.

Poate mai tarziu in an sa execut si viniluri de curiozitate.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.07.2020 la 18:55, electroacustica a spus:

Masinile de curatat cu ultrasunete sunt de mai multe tipuri si la mai multe frecvente incepand cu 25KHz pana la 40-50KHz.

Frecventele nu se pot ajusta ca la un generator de semnal, ci sunt fixe. Sunt masini de curatat cu doua frecvente, dar cu 2 seturi de traductoare pentru ambele frecvente.

Am lucrat in domeniul asta, ocazional mai fac cate o piesa.

Reglajul puterii este necesar pentru lucruri marunte, cat si cel al temperaturii.

Poate mai tarziu in an sa execut si viniluri de curiozitate.

 

Corecteaza-ma daca gresesc...am observat ca frecventa e constanta, indiferent de volumul de apa folosit. De ex la 6l, cazul in disutie, frecventa e de 40KHz si e o constanta...ce difera e puterea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, oake a spus:

Corecteaza-ma daca gresesc...am observat ca frecventa e constanta, indiferent de volumul de apa folosit. De ex la 6l, cazul in disutie, frecventa e de 40KHz si e o constanta...ce difera e puterea.

Radu, e vorba de ultrasunete care se propaga intr-un mediu lichid.... Fizica din liceu iti aduce aminte de ceva? 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi...odata ca am facut liceul acu' 110 ani. Daca mi-aduc bine aminte nu am prea facut acustica in liceu..poate piatra aruncata in apa.

Nu veau sa fiu, sau sa devin un exeget in acustica, vreau doar sa-mi curat vinilurile. Daca ai de spus ceva e binevenit.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Trancotistul" , multam pentru profesorul care se presupune ca ar trebui sa ma ghideze in lumea vinilului. Eu am avut vinil in casa de la inceputul anilor '80. In 1982 aveam V15III pe un DD Technics (lucru rar la vramea respectiva)si faceam matrite pe un Uher (ala cu omega drive). De unde ideea ca trebuie un tutorial pentru "nepriceputul" de mine. Am 6 sau 7 pickup-uri "minarite" de mine (in sensul bun)...numai unul si unu...si toate suna. 

Deci repet:de unde si pina unde ideea ca trabuie un tutorial de folosire a vinilului pentru mine?

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost doar o glumă și motiv să prezint pe Henry Rollins. Nu mă așteptam ca scandalagiul să fie împătimit de vinil. Are chiar tutoriale dedicate și mă "prinde" deși prezentările lui sunt bazic. Chiar și muzica lui e chiar foarte bună, nu mai spun că a luat și un premiu la poezie... 😵

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Nu sunt ceea ce par a fi" spunea Minulescu. In spatele unei "figuri" sa intampla, deobicei, mult mai mult decat poate reda (figura).

Continui sa ma simt ciudat: sa fiu luat drept un neofit in materie de vinil chiar ma doare, chiar nu merit...iubesc acest mod de exprimare sonora.  Nu stie nimeni tot, cu atat mai putin eu...dar dupa aproape 40 de ani de vinil tot mai prinzi una - alta...cat ai fi de ingramadit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze oake, gluma mea a fost înțeleasă greșit și am sărit calul fără să realizez. Postarea mea chiar nu avea legătură cu tine. Mă minunam de personaj și am vrut să îl prezint.  Mea culpa, nu se va mai întâmpla . Departe de mine ideea că nu te pricepi, te cunosc și cunosc pe mulți de prea mulți ani. Am să rog moderatorul,  cu scuzele de rigoare, atunci când are timp să șteargă intervențiile mele nepotrivite. Scuze!

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fă o probă de puritate a apei înainte. Verifică ph-ul. De 3 săptămâni stau în zona Domenii din București. Sunt îngrozit de ce cantitate de gaze poluante sunt emanate de traficul din capitală. Multe se dizolvă în apă ca apoi când apa se evaporă parte rămân pe suprafețe.

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Trancotistul a spus:

Fă o probă de puritate a apei înainte. Verifică ph-ul. De 3 săptămâni stau în zona Domenii din București. Sunt îngrozit de ce cantitate de gaze poluante sunt emanate de traficul din capitală. Multe se dizolvă în apă ca apoi când apa se evaporă parte rămân pe suprafețe.

Scuze...mi-ai dat rahat da-mi si lingura. Piata Domenii e la o statie de piata 1mai. Cum verific ph-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.