Sari la conținut
HiFi Tech

Technics Su 8080


HIL

Postări Recomandate

Buna seara! Ma poate ajuta cineva cu o parere despre amplificatorul din titlu? M-ar interesa o parere dupa ceva auditii, notorietatea lui o stiu si eu. Ca si idee: am avut amplificatoare modele mai actuale si mi-a placut intodeauna sunetul naimurilor. Are vreo legatura in termeni de sound Technics Su 8080 cu naimurile? Va multumesc anticipat celor care vor binevoi sa imi dea o mana de ajutor referitor la intrebarile de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Dinica va stiu din postarile de pe raposatele forumuri de aproximativ 9 ani. Personal m-am limitat doar la citit in toata aceasta perioada. Ati avut naim supernait cu Sonus Faber Cremona M daca nu ma insel. Am avut si eu nait 5i, dar am auzit si supernaitul si xs-ul. Multumesc pentru raspuns. Nu prea ma ajuta pentru ca nu am auzit niciun Technics in viata mea. Daca are un sunet extrem de analitic nu e ce imi doresc.

Editat de HIL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, HIL a spus:

Nu prea ma ajuta pentru ca nu am auzit niciun Technics in viata mea. Daca are un sunet extrem de analitic nu e ce imi doresc.

Daca e sa ne luam dupa google, aparatul a fost produs intre 1976 - 1979. Au trecut peste 40 de ani, crezi ca a mai ramas mare lucru din sunetul original? Depinde de multi factori, cum a fost folosit,  unde a fost pastrat, daca si cum a fost reparat, etc, etc. Alt aspect sint boxele pe care este ascultat, am avut de citeva ori ocazia sa ascult sisteme vechi la care sunetul era prost dar proprietarul era foarte mindru si multumit. Nu as fi putut sa spun care dintre componente, playerul, amplificatorul sau boxele functionau  mai bine si care nu probabil ca toate erau afectate de vreme. Parerea mea este ca nimeni nu iti poate da un raspuns corect. Daca nu ai posibilitatea sa-l asculti inainte, banuiesc ca nu o ai, mai bine renunta la idee, probabilitatea sa fi multumit este infima.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat mai multe Technics-uri din generatiile "plasticelor sinistre din seria VX sau SA".  Regret, dar trebuie sa fiu de acord cu Rotcev, ca sunet sunt niste mizerii. (in comparatie cu amplifcatoare bune in clasa A, sa spunem).

Din generatiile mai vechi am ascultat vreo trei modele, si toate sunau mai bine, dar nici pe departe sa stea matza'n coada. Si sunau foarte diferit un model fata de altul. Asta era normal, schemele erau foarte diferite, unele au fost tentative (+/-) esuate, construite doar unul sau doi ani (ex. SEA-50).

Totusi din cate stiu, nici un model integrat nu se compara ca sunet cu marile lor amplificatoare Sea3000 - 7000.  Are vreun sens in ziua de azi sa te mai apleci spre un integrat de 150-200 euro care necesita o reconditionare de cel putin inca pe atata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut astazi ocazia sa il ascult la cineva din Iasi. Ca si aspect se vede clar urma anilor ce au trecut peste el. Persoana respectiva a fost de acord sa ii scoata capacul si sa aruncam o privire in interior. Nu pare sa aiba nimic schimbat, finalii sigur nu. Are mult praf si nu pare ”pregatit” pentru vanzare. I-am facut o proba audio sa vedem cam ce poate. Persoana respectiva nu are nicio treaba cu domeniul audiofiliei. Foloseste cabluri interconect de 10 lei (cele mai ordinare posibile) si tot la fel sunt si cele de boxe. Boxele erau niste dulapuri JBL, nu stiu ce model. Am ascultat de pe o tableta cateva piese (muzica simfonica, pentru ca asta ascult cel mai mult, ceva muzica de test gasita in graba pe you tube). Nu se poate face o parere obiectiva in conditiile date, dar chiar si asa am perceput un sunet plin, viguros, tonal pare bine echilibrat dupa urechile mele, nu ies mediile in fata in stilul naim, dar nici nu par sa fie insuficiente. Scena nu se poate evalua. Nu am perceput un focus precis asa cum au amplificatoarele moderne dar nici nu se putea in conditiile dat (boxele erau la 2 cm de perate si mascate partial de o canapea. Nici adancimea scenei nu e cine stie ce. Cu toate acestea, dupa ce am insistat sa traga putin boxele de la perete si sa le apropie ca erau pe latimea unei camere fix la colturi asezate totul s-a imbunatatit considerabil, incepand cu basul mult mai precis, o scena aproape de ce stiam eu de la naim, dar totusi fara adancime mare (cam tot ca la naim). In fine, cred ca daca ar fi cablat corect, incepand de la cablul de alimentare si pana la interconect si boxe, pe boxele adecvate are un potential surprinzator. Are un control surprinzator avand in vedere puterea de 72 wati si marimea boxelor pe care era pus. Daca as gasi unul in stare buna, clar m-as baga sa il cumpar. Acesta avand in vedere starea, va ramane la proprietarul lui. Va multumesc tuturor pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Shambala a spus:

Woofere cu suspensie de spuma, deci cu spl mare; aceste boxe sunt notate ca avand  94db.

Personal nu stiu nimic de ele.  Stiti daca au aceste boxe capabilitati audiofile? Incerc sa imi dau seama ce nu a functionat in timpul auditiei pe langa lipsurile evidente enumerate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.