Sari la conținut
HiFi Tech

Au disparut revistele Hi-Fi in Romania


catalinx70

Postări Recomandate

Cautam acum cateva zile pe internet artiole la zi din Hi-Fi Choice sau alte reviste de specialitate , mi-am adus aminte de colectia mea de reviste

in limba romana pe care o avem dosita intr-un dulap arau asezate pe colectii - 'Audio-Video' aproape complet ; 'T3' cam tot ce a aparut ; 'Hi-Fi' cateva, le-am scos de acolo unele cu copertile destul de uzate ,semn ca le-am citit de multe ori si probabil de tot atatea ori am visat ca voi schimba ampliful , sau ca o sa-mi iau alte boxe , sau mai stiu eu pe unde imi zburda imaginatia in timp ce ascultam la sistemul meu cu pretentii de Hi-Fi . Am inceput sa redeschid revistele si am gasit ca de fiecare data lucruri interesante , unele pe care le mai citisem altele la care poate nu am dat importanta dar acum mi s-au parut interesante. Mi-am dat seama ca degeaba citesc articole pe net sau rasfoiesc cinestie ce PDF care incape destul de anevoios pe monitorul laptopului , unde mai pui ca e cu totul altceva sa stai relaxat pe canapea cu o revista in maini si sa o rasfoiesti si alta cu un laptop care chiar daca e usor tot are 2Kg , mous, suport cu ventilator , cabluri etc. Imi lipsesc aceste reviste specializate pe probleme de sunet . Ce credeti ca am putea face sa avem din nou astfel de publicatii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost candva revistele Hi-Fi multimedia...la fel ca numele forumului ce nu mai exista...Au aparut cam 5 numere ce le mai am pe acasa...Redactor era Catalin Matei si ce era interesant era ca scria de sculele de la noi gasite la importatorii din Bucuresti..Se tipareau cu poze sugestive, amplifuri desfacute chiar in showroom la dealer etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da initial a fost Hi-Fi (cred ca am 4 numere din colectie) apoi Audio-Video se ocupa cam cu acelas lucru apoi T3 care nu s-a ocupat numai de hi-fi ci si de gadgeturi etc dar avea rubrici interesante de hi-fi apoi au disparut cu totul . Problema este ca nu a prins la publicul larg iar pasionatii de Hi-Fi cred ca sun prea putini ca sa sustina tirajul profitabil al unei reviste. Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 years later...

si vii dupa doua luni cu un astfel de mesaj nu aduci nici o contributie.

Da Bogdane, ai si tu dreptatea ta intr-un fel, insa nu uita ca acum 2-3 ani forumul asta era foarte viu !

De ce? Tocmai datorita diversitatii userilor sai.

Asa cum erau ei, diliu” de Razvan, munchausenul de Gaby, arogantul de Marian, Vio si Adrian cu toate realizarile lor, mucalitul de Shibata, driblorul de Raimond, dinte pentru dinte tipic pentru Jack, eleganta si bunul simt al lui Tudor  si multi altii cu bunele si cu relele lor au tinut forumul asta in viata!

Din nefericire s-a ajuns aici...Orgoliile exacerbate sau neacceptarea unor  altor opinii nu vor aduce niciodata nimic bun.

Pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Andi, dar o faceau virtual.... Chiar daca urinau sau bateau campii cu gratie o faceau pe propria tastatura.

Nu trebuia pus nimic la suflet...

Trebuiau luati ca atare, ca aditivii din carburanti pentru un motor bun.

Ce Doamne iarta-ma ? Pe strada avem parte de societatea perfecta ?  Mai un clovn, mai un shutz de buzunare....dar se mai intampla cate ceva!

Inchisi in globuri de sticla crezi ca muzica s-ar asculta si auzi altfel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, danM a spus:

Asa cum erau ei, diliu” de Razvan, munchausenul de Gaby, arogantul de Marian, Vio si Adrian

Marian nu este deloc arogant, Gaby poate ca venea si cu lucruri bune,  nu mai zic de Viorel care era un membru de mare valoare, dar Razvan care dupa decesul unuia dintre colegii nostri si-a exprimat bucuria...diliu? Ce fel de "om" se bucura de disparitia altuia doar pentru ca se luase in contre in spatiul virtual?

 

1 oră în urmă, danM a spus:

Orgoliile exacerbate sau neacceptarea unor  altor opinii nu vor aduce niciodata nimic bun.

Aici clar ca sint de acord cu tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu, Marian nu este deloc arogant, e un tip extraordinar, sufletist, am încercat să îl conving să revină, dar se pare că nu am reușit.

Și Jack (Cristi), consider că e o mare pierdere pentru forum, poate până la urmă se răzgândește și revine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu voi. Marian in ultimul an lasase garda jos si era foarte ok. Poate si perceptiile mele sunt uneori eronate si mai mult ca sigur nu reflecta adevarul curat.

Insa niciodata nu am dorit eliminarea unui user. Definitiva. Si regret disparitia oricui de pe forum!

Voi ati observat ca Vio cand a disparut au plecat si toate topicurile deschise de el? Nimeni nu a zis nimic.

Am si eu momente cand imi recitesc postari mai vechi si ma intreb ca dracu a fost in capu meu? Sau daca a fost ceva? Era doar reactia/opinia de moment. Ca si in viata, iei sau nu decizii de moment. Bune sau rele....afli mereu dupa.

Un forum ar trebui lasat sa curga, cei care au gresit isi vor depista greselile, chiar daca nu o vor recunoaste, dar va supravietui si va merge inainte.

Cam astea au fost opiniile mele. Sper sa ma fi facut inteles.

 

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, danM a spus:

Voi ati observat ca Vio cand a disparut au plecat si toate topicurile deschise de el? Nimeni nu a zis nimic.

Să îți spun ceva, mi s-a oferit să fac un review pentru un amplif pe lămpi și am refuzat, tcomai pentru a nu intra în gura userului Viobio, să mă porcăiască pe toate canalele, verbal, pe forumuri, pe facebook etc, cum a făcut-o nu o dată, pentru că aș fi greșit, chipurile, nu știu ce virgulă tehnică acolo. Și aia discutabilă. Pentru că, așa cum s-a dovedit, de fapt nu greșisem.

Sincer, nu am timpul necesar să urmăresc și să răspund la toate porcăielile. Tot sincer, am aflat că fusesem porcăit pe facebook legat de unul dintre articole la câteva luni bune după ce fusesem porcăit.

Unii au prea mult timp liber la dispoziție. Eu, unul, nu. Că userul X sau Y avea sau nu dreptate să mă porcăiască, eu cred că Robert (dinică) a oferit fiecăruia șansa să își exprime opinia în revistă (care, revistă, fie vorba între noi, este, nu știu dacă singura, dar în mod sigur cea mai citită revistă online de profil de la noi).

E ușor să stai pe margine și să scuipi semințe în capul unuia sau altuia. Mai greu e să contribui, să fii util.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, danM a spus:

Voi ati observat ca Vio cand a disparut au plecat si toate topicurile deschise de el? Nimeni nu a zis nimic.

Da, pentru ca daca asta a dorit este dreptul lui ca topicurile sa fie sterse, nu e nici o conspiratie.

 

Acum 2 ore, Andi a spus:

E ușor să stai pe margine și să scuipi semințe în capul unuia sau altuia. Mai greu e să contribui, să fii util.

E in spiritul romanesc sa faci asta, cind ai fost ultima data la   ? Sa vezi acolo cum e ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, trancotistu a spus:

Mai am două lucruri de menționat și atunci se poate vedea cât de toleranți sunt colegii...

1 - S-a  lansat primul telefon mobil care are un sunet de calitate - HUAWEI mi se pare care împreună cu QOBUZ au rezolvat problemele sistemelor digitale . În curând vor fi accesibile și în România , e o problemă de timp (tic,tac)..

Aha, deci chinezii de la Huawei, împreună cu Qobuz, au rezolvat problema digitală.

Întrebare: de unde știi? Atâta timp cât nu ai ascultat...Qobuz nu e disponibil în România.

Deci, de unde știi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde știi dacă nu l-ai ascultat? Și, în plus, de unde știi că Huawei + Qobuz au „rezolvat problema digitală”? Atâta timp cât nu le-ai ascultat?

Care „problemă digitală”?

Nu încerca să te eschivezi.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, trancotistu a spus:

Nu îmi stă în caracter să mă eschivez dar dacă aș respecta interlocutorul și văd că nu răspunde nu insist. Uite eu nu insist să spui cine te-a rugat să faci prezentarea la ampli cu lămpi. Parcă era un forum lipsit de astfel de sarcini.

Nu trebuie să insiști, nu e niciun secret, e vorba de cei de la revista AvClub, și nu m-au „rugat”, că nu sunt vreo mare somitate care trebuie „rugată”, ci m-au întrebat dacă am chef și, sincer, aveam chef maxim să pun mâna și eu pe un Theseus, îmi doresc să testez un amplif pe lămpi, mai ales de când am auzit ampliful pe lămpi al lui Bogdan, dar m-am gândit că decât să fiu porcăit pe diverse site-uri, pentru că am spus ceva ce nu trebuia și să stau să urmăresc și să răspund de fiecare dată, mai bine renunț, deși, repet, mi-aș fi dorit să tesetz ceva pe lămpi.

 

Na, ți-am răspuns, acum răspunde-mi și tu de unde știi că Huawei și Qobuz au „rezolvat problema digitală”?

Am și eu un Huawei P10, spune-mi să știu, e vreo mare chestie pe digital și nu îmi dau seama...? Că acu îl pun la test ? 

 

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint fan Huawei, am avut P9, acum am P20 PRO dar uite ca nu l-am testat pe partea de audio. Daca e sa ne luam dupa ce zice lumea LG s-au preocupat mai mult decit altii de partea audio, deci daca te interseaza sa faci poze bune Huawei, daca vrei sa asculti muzica si sa nu umbli cu un player specializat dupa tine LG. Sigur, aceste aparate nu concureaza cu camere sau playere de top dar fac treaba buna.

Qobuz nu stiu daca o sa folosesc sau nu, TIDAL nu m-a convins deloc, unele se aud bine, cele mai multe mediocru, nu cred ca as trece un blind test mp3 vs TIDAL la cele mai multe. Asa ca sint cam sceptic dar nu exclud din start ca e posibil sa am surpriza placuta cu Qobuz.

 

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom Tudor mereu la inaltime! Condescendenta dvs are menirea sa calmeze lucrurile.

Mi-aduc aminte cu deosebita placere de mica istorioara pe care mi-ati spus-o la una din intalnirile lamparilor. E cea cu acel coleg al dvs  de la Turnu Magurele care trebuia sa mute un aparat AEG, fabricat in 1936, dintr-un laborator in altul. Din nefericire omul  a agatat stecherul aparatului intr-un toc de usa si a smuls cablul aparatului. Erati revoltat....si pe buna dreptate. 

Cati din ”pustii” din ziua de azi ar avea o reactie asemanatoare?

Si ca sa revin la subiectul topicului:

Daca cineva din cei pomeniti in acel scurt pomelnic se simte lezat imi cer scuze. Am recurs la acele calificative, unele poate total neinspirate, din dorinta de a explica o stare de fapt si de a misca lucrurile dintr-un punct oarecum mort. @Shibata ridicase mingea la fileu.....eu doar am re-pasat-o in teren.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.