Sari la conținut
HiFi Tech

Cum asculta muzica pasionatii Audio HiFi din Romania - sondaj de opinie


dinica

Postări Recomandate

  • 1 month later...

Eu pe sistemul meu ascult metal (Metallica, Dream Theater, Candlemass, Sepultura, Sodom, Nightwish, etc), muzica anilor 90 (Chris Rea, Enya, Roxette, George Michael, Sade, etc) si muzica clasica.

99% din cd-urile pe care le am in colectie sunt japoneze (dupa ce mi-am upgradat sistemul am observat diferenta dintre orice cd fabricat in UK, US or EU fata de cele japoneze. Acestea din urma suna mai bine, mai clar, mai detaliat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.01.2020 la 20:14, garbisrobert a spus:

Eu pe sistemul meu ascult metal (Metallica, Dream Theater, Candlemass, Sepultura, Sodom, Nightwish, etc), muzica anilor 90 (Chris Rea, Enya, Roxette, George Michael, Sade, etc) si muzica clasica.

99% din cd-urile pe care le am in colectie sunt japoneze (dupa ce mi-am upgradat sistemul am observat diferenta dintre orice cd fabricat in UK, US or EU fata de cele japoneze. Acestea din urma suna mai bine, mai clar, mai detaliat).

Nu stiu cat de mult poti intelege insa, pe masura ce vei mai creste (intr-ale audiofiliei), iti vei da seama ca o mare parte din muzica de care ai amintit este intr-o (prea mare) masura de neascultat pe sistemul tau audiofil. Odata cu cresterea performatelor dinamice ale sistemului tau iti vei da seama cat de comprimate sunt albumele artistilor de care pomenesti mai sus. Norocul meu este ca ascult cu precadere clasica si opera si, mai apoi, vin jazz-ul, blues-ul, folk-ul, rock-ul, country, etc. Insa cand am si placeri mai exotice, mi le satisfac la sistemul din masina, cu ajutorul Squeezebox-ului Boom, samd pentru ca altfel placerea mi-ar fi rapita de limitarile (extrem de nasoale) ale inregistrarilor. Daca se poate trece peste multe defecte ale inregistrarilor, peste compresia dinamica cred ca se trece totusi cel mai greu. Marea majoritate a inregistrarilor de genul celor de mai sus nu cred ca depasesc DR8, DR9... ☹️

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.