Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator Onkyo A-9010 + Boxe VEB RFT B 9261 50W 4ohm (compresie)


tzepesch

Postări Recomandate

Stimati colegi care va pricepeti bine la HiFi, va rog am nevoie de niste sfaturi din partea Dvs.

Am prins la un pret foarte bun un Amplificator Onkyo A-9010 (https://www.whathifi...kyo/9010/review), fiind stimulat destul de bine si de review.urile de pe net ale acestei scule.

Am avut inainte de asta o combina Sony CHC TB-10 care incepuse sa manifeste niste probleme (https://www.elforum....cred-intrerupe/). Am pacalit.o cativa ani, in sensul ca aveam sursa de sunet legata pe AUX, din casti imi pleca un fir catre Line In la un alt amplificator mic de sistem 5.1 (Cambridge Soundworks Dtt 2500 https://www.anandtech.com/show/390). Practic foloseam acest 5.1 cu telecomanda de la Sony.

Acum am luat acest Onkyo si aveam niste boxe prin casa, cele de la Sony, de 2x50 RMS 6Ohm si niste RTF germane 2 x 50 W 4Ohm (https://www.google.r...AKdO9voM:&vet=1)

Cu boxele Sony (cu reflex) se aude chiar surprinzator de bine, dar alea vreau sa le dau la ai mei la casa, dupa ce solutionez problema aplificatorului Sony. Plus ca sunt alta culoare si arata foarte rau in biblioteca alaturi de Onkyo si Pick-up (RTF Ziphona Concert 2030). Scot un bass destul de bine definit, profund, chiar si la volum mic. Asta ma intereseaza in mod deosebit, Sa aiba claritate si profunzime la volum mic.

Cu boxele RTF (de compresie), pe care le,am reconditionat estetic, vopsite, schimbate panze si la care am montat conectori banana, se aude decent, dar in nici un caz cum ma asteptam. Nu au profunzime, inaltele se aud foarte bine insa, tind sa aiba bass cand stau Onkyo-ul cel putin la jumatate si activez Loudness si nivelul Bass la maxim, ceea ce e dezamagitor. Cand conectez pickupul, boxele alea prind viata, se aud cald, au profunzime, inaltele suna foarte bine, bass-ul la fel. Daca day play de pe youtube, de la TV sau chiar de pe PC la muzica Hi Fi, Hi Res, ma-sa HQ etc. par a face treaba cat de cat, dar cam la orice altfeva sunt lesinate rau. Mai mult se aud mediile decat joasele. Tind sa sune a boxe ieftine, de plastic.

Ce le pot face? Chiar tineam la boxele alea, sunt marisoare, grele, sunt in condifie tehnica foate buna, filtrele par ok, difuzoarele la fel. Basca ca m.am mai si muncit sa le redau un aspect civilizat. Stiu ca sub nici o forma nu poate fi vorba de adaugat tub de bass ca le fac praf. Nici dif. bass nu e facut pt asa ceva si nici nu ma pricep la calculat, ca nu cunosc parametrii difuzorului.


Va multumesc


PS: Cunoasteti pe cineva care poate repara Pick-up uri RTF? Si la acela e amplificatorul pe duca. Balansul, ca sa se auda  S + D, trebui sa,l tin mult spre dreapta, paraie potentiometrele si la un moment dat se fade-iuieste canalul stanga si se decupleaza, ramanad doar un barait de fond. Aveti idee ce poate fi?
Partea mecanica functioneaza f bine. Are curele schimbate si doza la fel.

PS2: Aceasta e ok sa.i conectez iesirea de boxe la LINE IN -ul amplificatorului ONKYO, sau trebuie sa scot semnalul din mufa de casti a pick.up-ului? Mentionez ca amplif pickupului e 2x13W 4Ohm.


Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul intr-un singur cuvant este: -  NIMIC.

Boxele RFT sunt niste petarde sinistre, o incercare esuata a firmei de a schimba soundul caracteristic, de la multe medii la RFT-urile vechi, la "un bas mai pregnant si inalte sclipitoare"  la astea de 50W.  Rezultatul a fost insa producerea unor petarde clasice butzi-butzi, in special acestea de 50W

Le-am avut si pe ele si pe cele de 35W (cu tw oval), macar acelea parca erau mai putin stridente.  Le-am avut noi, la vremea lor, in mai multe exemplare, si dupa cateva zile nu stiam cum sa mai scap de ele.  

Imi pare rau dar trebuie sa o spun, si pickup-ul Concert 2030 este un gunoi absolut, atat mecanic cat si ca electronica. In primul rand are doza ceramica (piezo),  nu are antiskating iar reglajul greutatii pe doza este in cel mai bun caz ochimetric, trebuie musai un cantar (de doza) altfel sigur vor fi erori de 100-200%. Era prost si la vremea lui, acum 40 de ani, o incercare de copiere a unor pickup-uri occidentale din anii 60.

Pacat de discuri, le distrugi iremediabil.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam la un astfel de raspuns. Boxele in cel mai bun caz le trag pe dreapta sau le scot la sale. Le,am primit de la cineva, le,am refacut estetic si aia e. N.am prea mare treaba cu ele. Nu.s atasat de dansele.

Pickupul este mai mult amintire de familie, atasament emotional. Oricum doza este noua la el. Eu il stiam ca suna foarte bine, cu boxele lui mai mici de 15W, cu inaltele Ovale si Basii cu membrana de spuma. Inca le am, sunt in conditie perfecta si acum. Am crescut pe vinilurile lui. Sugeam degetul pe Queen.

Pick.up ul chiar as vrea sa.l fac, oricat de "petarda" ar fi, il trimit la ai mei, ianpoi, la proprietarii lui de drept. Din respect nu.l instrainez.

 

Ca pick.up ma gandeam la un sony HX500 sau mai ieftior. Sau chiar Onkyo. Am mai gasit si Lemco, de care nu stiu pre multe. Sau Audio tehnica. 

 

La boxe, trebui sa cam caut tot de raft, n.am loc de turnuri.

As fi mers pe Onkyo D145 sau 175. Imi place ideea de a construi o linie same brand. Am observat ca am inclinatie catre scule cat de cat de calitate, dar nu ma dau banii afara din casa. Am incercat sa folosesc ce am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg si respect ideea de atasament emotional. Initial crezusem ca te-a pacalit cineva si ti l-a vandut ca cine stie ce scula. Problema - reala si dura - este ca strica discurile. Acum nu iti dai seama, dar daca le pui pe un pick-up bun, si asculti comparativ cu un album identic in stare f buna, diferentele apar imediat. Eu fac eforturi sa cumpar cateva discuri pe luna si tin mult la ele.

Am 3 pickup-uri, pt fiecare categorie de discuri ...   😁   

Editat de Shambala
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mult noroc de fapt. Iar din intrebarile sale reiese ca nu cunoaste electronisti, altfel nu statea pe aici, iar daca ii gaseste costa bani si din pacate ....

Acum 54 minute, tzepesch a spus:

Am observat ca am inclinatie catre scule cat de cat de calitate, dar nu ma dau banii afara din casa

Daca ai zis de acel Sony atunci iti recomand asta  https://www.avstore.ro/pick-up/audio-technica-at-lp5/ l-am avut si eu si merita banii. Cu boxele e mai simplu depinde de buget.

Am postat imediat dupa Shambala, sint de acord cu ce a scris in proportie de 100%

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, ce parere aveti despre Taga Harmony?

 

Am ca optiuni, deocamdata

buget 500-800lei

 

https://www.tagaharmony.com/en/product/1100/tav-808b

https://www.monitoraudio.com/en/product-ranges/monitor/monitor-100/

 

si ce,oi mai gasi.

 

Caut ceva de raft, care sa aiba bass de minim 13-16.5cm, 

 

 

Nu pot pune subwoofer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, tzepesch a spus:

si ce,oi mai gasi. Caut ceva de raft, care sa aiba bass de minim 13-16.5cm, 

Cam greu sa gasesti ceva bun la bugetul asta. Nu am ascultat acele boxe, dar o recomandare tot iti fac. Mai pune ceva si profita de ocazie. Asta in caz ca vrei noi.

https://www.avmall.ro/detalii/boxe-indiana-line-nota-260-x.html/black

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dervish, imi pare rau ca nu iti place exprimarea folosita, dar exact asa apreciez eu acele aparate. Le cunosc f bine, am trait cu ele in tinerete.  Si cu altele, tot comuniste, si cu unele  luate din Shop (destul de greu) sau aduse de cei care plecau legal din tara (si se mai si intorceau  😊).

Pe acestea consider ca le pot categorisi asa cum am facut-o.

Nu iti poti inchipui cum blestemam toti pickup-urile Accord sau altele cu doze ceramice care "arau" discurile. Pe atunci discurile straine erau rare (si scumpe), plateam ca sa le imprumutam cate o zi si ne rugam in gand sa nu fi trecut inainte pe la detinatori de "pluguri" (pickup primitiv, fara control real pe contragreutatea bratului, fara antiskating si eventual cu acul de safir tocit sau ciobit).

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai dat de o firma nemtzeasca, Numan Retrospective 1978 https://www.numanaudio.com/Serien/Retrospective-Serie/NUMAN-Retrospective-1978-MKII.html. Imi pareau interesante ca erau pe 3 cai si cu dif de bass destul de marisor.

Dar nu le gasesc decat la un magazin de.al lor, cu site romanesc. Nu cred ca am unde sa le probez

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.