Sari la conținut
HiFi Tech

Pioneer PL-514X


vlad1980

Postări Recomandate

De ceva timp ma tot bate gandul sa imi iau un alt pick-up. 

Mi-a picat in mana un Pioneer PL-514X si mi-a placut cum suna. Este un pick-up simplu dar am considerat ca merita sa investesc in el ca sa il fac sa arate mai ok.

I-am schimbat doza cu o Nagaoka MP-110, headshell nou, schimbat cablurile de semnal (Cordial cu mufe Neutrik), refacut carcasa cu colant (vroiam lemn dar este prea complicat si scump), capac nou plexiglass, curatat general si uns lagarele.

A fost un proiect interesant si a meritat investitia.....zic eu.

In pozele atasate se vede de la ce am plecat si la ce am ajuns dupa ceva munca si bani investiti. 

 

  

pioneer pl514x.jpg

IMG_2852.jpg

IMG_2844.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bizonu22 a spus:

L-ai colantat la un atelier de colantare auto? E folie auto sau folie care o găsești în magazinele de bricolaj?

Mulțumesc!

P.S. Arata mai bine decât atunci când era nou. Cel puțin în poze.

Am ales varianta mai ieftina si am cumparat folie de la Hornbach. Initial vroiam sa ii fac o carcasa din lemn si nu am renuntat la idee daca gasesc pe cineva cu CNC care imi poate face o cutie identica cu cea originala.  

Se poate pune si folie auto sau vopsi la un atelier care vopseste MDF pentru mobila. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutia nu trebuie sa fie identica cu cea originala. Poate fi un pic mai mare sau mai inalta, depinde cum vrei sa arate  sau ce vrei sa obtii.  Esential este ca baza sa fie perfect echilibrata (alegerea punctelor de sprijin).

Lemnul este un material prost pt o carcasa de pick-up, din cauza ca are fibre.  Poate MDF.

Eu am in proiect sa fac o carcasa din inele de granit la un TD160 dar pretul materialului si al decuparii este f mare, trebuie sa mai strang bani...

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vlad1980 felicitari pentru rezultat ! 

Mie nu mi-a reusit niciodata colantarea, mai ales la colturi. E vreun mic secret ? Mereu imi ramanea coltul vizibil cu imperfectiuni.

@Shambala nu stiu daca e cea mai fericita alegere in cazul acelui TD160 o carcasa din inele de granit, sau travertin sau marmura.

Poate doar daca veti combina piatra cu MDF-ul in asa fel incat talpa bratului sa nu sprijine direct pe piatra ci sa stea pe MDF. 

Piatra (granit, marmura, travertin) as vedea-o mai degraba ca lest, pe fundul cutiei din MDF sau fixata sub ea.

Din cate am citit bratul montat direct pe piatra e moartea sunetului, indiferent daca pickup-ul e cu DD, curea sau idler.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris inele pt ca aveam in plan un sandwich de granit cu MDF.  (Mi s-a recomandat plumb in loc de mdf dar nu stiu daca e ok sau cat de greu ar fi de realizat).

Nu stiam insa ca nu e bine ca primul strat sa fie din piatra, inseamna ca trebuie sa mai studiez.  Multumesc.

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar costurile sunt ridicate. De obicei asemenea proiecte sunt duse la bun sfarsit de pasionati care au acces facil la CNC-uri sau chiar detin asa ceva. D-voastra veti decide daca acel TD160 merita asemenea investitie.

Am vazut realizari deosebite din sandwichuri cu MDF si plywood din ulm, mesteacan sau paltin. Sau alte variante cu MDF si pluta. Toate astea realizate gen inele suprapuse, iar la final pe fundul cutiei astfel realizate, placa de marmura sau compartiment cu nisip.

Am vazut si cu blat de travertin dar in zona talpii bratului era decupat un disc in care era plasat un sector de MDF. Deci in nici un caz direct pe piatra. Succes !

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piatra - fie ea granit sau marmura, se taie pe masini cu jet de apa, nu pe CNC.

Asemenea masini exista (in Iasi cel putin) doar la cateva firme care fac monumente funerare.  Ca idee, doua inele din granit costa cateva sute bune de euro. Si te mai si rogi de ei sa le lucreze.

Oricum o sa fac, sub pick-up va fi o placa mai mare din granit.  Mi s-a spus sa nu ma incurc cu nisip pt ca o sa fie mereu praf de la el (voiam sa fac o sandbox cu placa de granit in ea).

Un amic a facut carcasa din  MDF cu fundul din granit, echilibrat perfect cu plumb, cu rezultate foarte bune.  Acum cateva luni se pregatea pt o carcasa din inele din granit + plumb (...cred, daca nu s-o fi razgandit). Trebuie sa trec pe la el sa vad ce a mai facut.

 

Frezarea se face la freza de catre un frezor, nu la strungar sau strungarie. Te duci la un atelier de strungarie si iti rad in nas;  stiu f bine pt ca sunt patit. De + ori ....    In Iasi este o acuta penurie de frezori.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Shambala a spus:

Piatra - fie ea granit sau marmura, se taie pe masini cu jet de apa, nu pe CNC.

Bine atunci ! Fie cum spuneti dvs !

Pana una alta aruncati un ochi aici. Sunt doua exemple gasite la repezeala:

 

https://www.bizoo.ro/firma/marmoserv/vanzare/6581349/taiere-bloc-marmura-cu-cnc-fir

 

@vlad1980, scuze pentru poluarea topicului !

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Dan M are dreptate, acelea sunt CNC-uri (cu cap aschietor), apa este doar pt racire.

Dar si eu am dreptate  😄 pt ca acelea taie sau graveaza la grosimi mici - 5, poate max 10mm.  Si nu in granit. Marmura este un material moale, absolut incomparabil cu granitul. M-am grabit cand am formulat mai sus.

Pt placi de granit de 50-60mm grosime - cele despre care ar fi vorba aici, taierea se face exclusiv cu jet de apa.   Din cate stiu eu.  Bine, si alea-s tot CNC-uri dar nu cu scule aschietoare ci cu jet de apa.

Apropo de topic, rog un moderator sa stearga sau sa mute intr-un topic separat posturile de la al meu incolo.

Nu este corect sa poluez topicul omului.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.09.2019 la 13:33, danM a spus:

@vlad1980 felicitari pentru rezultat ! 

Mie nu mi-a reusit niciodata colantarea, mai ales la colturi. E vreun mic secret ? Mereu imi ramanea coltul vizibil cu imperfectiuni.

 

@danM nu sunt mare artist la colturi, nici mie nu imi ies foarte bine dar sunt destul de multumit de cum arata. De obicei ma uit cum se imbina colantul (fac un test) si aleg o varianta care este cat de cat ok. 

Cred ca o sa caut un atelier de vopsit MDF si il vopsesc piano black. 

Poate recomanda cineva niste picioare ok si rezonabile la pret (sa nu fie mai scumpe ca pickup-ul:) )? Cele originale au cauciucul imbratranit si crapat. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piano black, daca nu ma insel, e una din nuantele greu de obtinut si foarte pretentioasa. Mai ales pe suprafete ceva mai mari.

Firma la care mi-am vopsit boxele mele diy mi-a cam taiat elanul cand mi-au explicat cum sta treaba cu piano black. Iar cand mi-au spus si pretul pentru setul de boxe...mi-a cam trecut. 

Asa ca am optat pentru ”ciocolata mata”. Fetele mele sunt incantate si la ora asta...iar cand o mai ia razna si diful de bas....e lava cake ! 😂

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mai multi ani in urma pe un forum din Franta un nene prezenta o pereche de boxe de podea DIY finisate exceptional piano-black. Si toti erau super incantati si super uimiti de cat de bine ii iesise.  Asta pana cand omul a spus ca a fost nevoit sa dea 28 de straturi de chit si lac, cu slefuire intre fiecare. Munca zi de zi, cateva luni.

Dupa uimire a urmat neincrederea, asa ca "le petit barbu" a pus si cateva poze de pe parcursul lucrarii, in curte si in casa. 

Treaba asta a taiat entuziasmul cam la toti cei care deja visau sa isi finiseze si ei boxele la fel.

Am spus povestea asta cuiva care a vrut sa isi vopseasca boxele cu luciu la un atelier auto. Nu m-a crezut nici el, si a zis ca nici meseriasii de acolo.  Dupa 3 incercari (care l-au costat cat difurile si cutiile) s-a lasat pagubas, erau numai umbre si onduleuri pe boxele lui. Mai bine le vopsea singur cu trafaletele ...    😁 

Culmea ca masinile cica ieseau bine ...

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.