Sari la conținut
HiFi Tech

Calibrere deck-uri Nakamichi


iulian

Postări Recomandate

Depinde la ce fel de calibrare te referi. Pentru o calibrare "full" la Nakamichi nu-s suficiente doar casetele de calibrare. Respectiv pentru 680ZX sunt necesare 11 casete, 9 instrumente dedicate Naka, audio analyzer T100, asta pe langa dotarea standard de laborator, adica voltmetru AC/DC, generator audio de precizie, wow&flutter meter, distortion meter, osciloscop, etc.

rlfk2w.jpgrlfk2w.jpg"><a href=http://i60.tinypic.com/rlfk2w.jpg' alt='URL>'>

Si daca au ajuns sa aiba nevoie de calibrare, sigur mai sufera si de alte probleme. Iar ca sa investesti in toate accesoriile ca poate repari/calibrezi un Naka in Romanica o data la 2 ani... :roll::?

:!: Toate accesoriile pentru calibrat Naka nu le mai detin decat 2 oameni care se mai ocupa cu asa ceva:

Willy Hermann in US si Luis Preromarta in Spania. Daca te intereseaza, te pot pune in legatura cu ei, Willy imi este prieten.

Desi am reparat Nakamichi (RX-202, CR-4, BX-100, 480), nu a fost necesar sa umblu la aliniamentul capetelor. (RX-202 a fost primul meu deck Naka, CR-4 si BX-100 le am in folosinta acum, 480 a fost al unui prieten).

Pentru calibrarile de bias, speed si level am setul de casete de la Luis Preromarta:

Tape 1: C10 EX (Type I) tape.


Side A: Level 400Hz 0dB, 200mW/m flux density

Side B: Speed, Wow and flutter 3KHz -5dB below 200nW/m.


Tape 2: C10 EX (Type I) tape.


Side A: Track alignment 1Khz 0dB, 200nW/m

Side B: Azimuth 15KHz -20dB below 200nW/m.


Test Tone Set, cu 6 min tracks:


•400Hz Tone, to adjust level and dolby

•1KHz Tone to adjust head height

•3KHz Tone to adjust tape speed and check wow & flutter

•14 and 15 KHz tones to align azimuth

•14+15 KHz to check intermodulation distorsion

•Pink and White noise to check overall frequency response



Acum insa, depinde de ce zici tu ca ai nevoie. Si de ce... 8-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou.Am sa dezvolt un pic ideea din cauza ca in momentul postarii topicului eram un pic pe fuga si de aia nu am dat suficiente detalii.

Deci,acum o saptamana am intrat in posesia a doua deckuri 680ZX.Unul arata de zici ca-i nou,iar celalalt are usoare urme de utilizare,la modul ca prezinta usoare zgarieturi.Le-am adus frumusel acasa si bineinteles le-am desfacut ca sa vad despre ce-i vorba in ele,ocazie cu care am constatat ca cel cu urme de uzura la exterior,are si la interior cateva interventii,mai precis la partea mecanica(motorasul de derulare inainte-inapoi nu este cel original,ci a fost schimbat cu unul de Toshiba,iar la motorasul capestanului a fost inlocuit darlingtonul de la regulator cu 2 tranzistori-chestie romaneasca-probabil mesterul nu a avut pe stoc un BD681).Cu toate acestea scula functiona normal.Am inlocuit,ca sa ma simt eu bine darlingtonul,iar cand stateam eu mai bine si ma gandeam de unde fac eu rost sa schimb si motorasul de derulare....intru pe okazii unde vindea unul(dezmembra omul un Naka),fix motorasul vietii pe care l-am si achizitionat(vine maine).

Le-am curatat si sters capetele si am trecut la probe,mai exact play si record.

Cel care arata ca nou merge in play de vis nu altceva,insa cand sa inregistrez,nu reuseste sa-si faca azimuth alignment si in consecinta ledul de la play clipeste in continuu,motorasul de la azimuth se aude cum incearca sa faca calibrarea,iar pe banda pe langa faptul ca nu se inregistreaza nimic,nici nu se sterge in totalitate vechea inregistrare.

Celalalt deck,ala mai uratel,cum ii dau rec+play,clipeste 3-4 secunde ledul la play(timp in care motorasul de la azimuth se invarte inainte-inapoi pana a gasit el pozitia aia buna,dupa care ledul de la play ramane aprins si inregistreaza de mama focului.

Manualul de service l-am dat si eu jos de pe hifi engine si am vazut si citit despre toate nazdravaniile de care ai nevoie sa-l faci ca nou,dar banuiesc ca toate reglajele alea se fac doar in cazul in care scula a fost desfacuta bucata cu bucata.

Astea pe care le am eu,in afara de ce am precizat mai sus,la partea electronica nu prezinta nici cea mai mica urma ca sa zic ca si-a bagat vreodata cineva nasul,insa la reglajele de la capuri s-a umblat sigur.Cam asta e istoria cu ele si daca as reusi sa le pun la punct as fi foarte fericit,pentru ca m-a luat un pic boala pe ele(in sensul bun al cuvantului),desi in casa mai am 3 deckuri Technics(RS-BX828,RS-B765,RS-BX601),un deck Alpine AL-80(foarte rar)si un Teac C-3X,toate sunt ca si noi.

Astept in continuare pareri despre ceea ce am relatat mai sus.

Brainsmartman,in mod deosebit as dori sa-mi zici daca crezi ca le pot scoate la liman.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naka sunt renumite pentru problemele pe care le fac pe inregistrare din cauza unor condensatori. Daca zici ca nu reuseste sa stearga definitiv vechea inregistrare, inseamna ca ai probleme pe partea de REC: oscilator, cap stergere nealiniat, cap de rec nealiniat, motorul de autoazimut plecat de la punct, etc, etc, etc.... Cauzele pot fi multe. Dar daca s-a umblat in alinierile capetelor, e groasa. Huston, we have a problem.... Pentru ca procedurile de aliniere sunt gandite pentru dispozitivele made in Naka. Dar trebuie vazut exact ce si cum. Iti trimit numarul pe mesagerie, suna-ma cand poti, dar dupa ora 14. OK?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Buna seara ma scuzati,dar am o problema grava.Am cumparat acum 2 zile un Nakamichi BX-300E si a mers in total 2 ore in 2 zile,asta seara a picat,a mers 45 de minute(o caseta de 90 de minute) si s-a incalzit foarte tare,pana sa il opreasca sotia,pentru ca eu trebaluiam prin casa ,caseta fiind la sfarsit logic s-a oprit.Dupa cateva minute imi spune sotia ce s-a intamplat,merg la cass si scot caseta ca sa o intorc,mirosea a plastic,cauciuc incins,cam asa ceva.Dau comanda play,ioc,el si asa pleca nitel cam greu(in momentul cand puneai caseta trebuia sa apesi de 2-3 ori sa plece,apoi daca doreai sa derulezi,sa asculti o alta melodie nu se mai intampla acest lucru,asculta comanda),nici nu mai derula,la Play incerca sa plece dar nu putea,inca era incins in partea stanga spate asa ca l-am lasat cateva ore,dar nimic,ba mai mult la un moment dat aprindea ledul de la Play apoi Pause ,licarea ca pomul de craciun :( .Aparatul l-am achizitionat de la un tip care mai are o gramada de aparate pe aici, [email protected],un magar cu patalama.A vb nemaipomenit pana sa-l cumpar ,ba mi-a facut si cateva filmulete de cateva zeci de secunde cu aparatul,sa ma convinga.Eu de buna credinta am crezut si m-am inselat,asa ca nu va sfatuiesc sa faceti afaceri cu acest magar de om,ca veti lua teapa.Deci cum fac sa-l repar,pentru ca in momentul in care l-am sunat nu mai voia sa raspunda,dar am sunat pana cand a trimis un mesaj ca ma va suna el.Intr-un tarziu ma suna ofuscat nepotu",ii explic faza explicandu-i ca-mi vreau banii inapoi.La care cu tupeu,si plin de cacat la gura(expresia lui,ca numai cu asa ceva vorbea),imi spune ca il primeste inapoi cand va merge cum mergea cand a filmat el,smecher baiatul,stia ce va urma si a facut filmulete sa se disculpe .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de deck-urile Naka, eu nici pana in ziua de azi nu am reusit sa lamuresc unele lucruri pe care le auzeam "pe vremuri" despre ele. Se zvonea ca:

- pentru a atinge acele performante masurate de invidiat, ei foloseau niste corectii proprii la inregistrare / redare. Din acest motiv, unii ziceau ca o caseta trasa pe alt deck (cu corectii NAB standard), va suna putin "meh" daca e redata pe un Naka. Si invers, ceva tras pe Naka nu va suna 100% corect daca e redata pe alt deck.

- de asemenea, pentru a atinge acele performante, trebuiesc folosite casete produse special pentru ei, pe care desigur scria Naka. Desigur ca puteau folosi orice caseta de pe piata, dar mai scadeau putin performantele din catalog.


Nu am putut sa lamuresc aceste lucruri la vremea lor (ca nu aveam nomenclaturisti in familie :D ), deci pentru mine subiectul a ramas deschis.


Daca cineva poate sa confirme / infirme aceste zvonuri, chiar ii multumesc. :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut in acelasi timp mai multe deckuri, inclusiv BX-300, un Naka LX3, un Onkyo Integra si un Pioneer Reference, nu imi amintesc modelul exact.

Nu confirm teoria cum ca doar casetele trase pe Naka se auzeau bine pe Naka si invers.

Insa confirm ca pe Naka se auzeau toate casetele cel mai bine si inregistrau de departe cel mai bine :)

La BX300 stateam cu capacul fara suruburi, deoarece modificam destul de des biasul din interior in functie de brandul casetei. Da, de brand, nu de tip. Facea niste inregistrari de intepeneai.

L-am vandut acum vreo 6 ani cu 100 de euro, era absolut impecabil. Asta apropos de pretul la care se vinde acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bias increases the signal quality of most audio recordings significantly by pushing the signal into the linear zone of the tape's transfer function.


https://en.wikipedia.org/wiki/Tape_bias


Ca o completare, acel BX300 a fost și motivul pentru care am terminat-o cu casetele. Pur și simplu nu mai distingeam copia de semnalul de intrare! Da, știu, pare ciudat, adică nu e tocmai ăsta scopul? :) Ăsta a fost și pentru mine. Până atunci. Până atunci fusese o continuă căutare de a găsi deckul ăla care să fac niște copii perfecte. Când am obținut asta cu BX300 am început să mă întreb what is the fucking point? Dacă înregistrarea e identică audibil cu copia, de ce să mai fac înregistrarea?? Puteam la fel de bine să monitorizez cd playerul prin deck și tot aia era. Putea fi o chestie bună doar dacă aș fi înregistrat viniluri, pentru a le proteja, dar să înregistrez cd-urile deja părea o chestie inutilă.

Acel BX300 pentru mine a fost perfecțiunea înregistrării, adică aia în care la monitorizare nu distingi semnalul de ieșire de cel de intrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.