Sari la conținut
HiFi Tech

Nakamichi 410


danM

Postări Recomandate

Desi nu sunt electronist am zis ca e cazul sa fie si o ”prima oara”. Micutul in cauza, Nakamichi 410, produs in 1977 chiar avea nevoie de o revigorare.

Si pentru ca multi l-au numit a ”hidden gem” cred ca a meritat tot efortul.

La achizitionare avea lampa de power arsa, potul de contour paraia, selectorul phono de pe spate (1,2 si 5mV) se misca foarte greu si nu facea contact (canal mut sau caraieli). Daca tot ma apucam de astea am considerat ca si conzii electrolitici de 40 de ani trebuiesc schimbati. Toti.

Am folosit Nichicon KZ, KA si ES, numai Elna Silmic II pentru calea de semnal si cativa Panasonic FM pentru filtrare. Toti condensatorii inainte de montare au fost masurati si sortati. Am schimbat si semireglabilii oxidati din corectorul de ton.

La conzii de valori mici, PP de la Wima, Vishay si Kemet iar in corector 2 styroflex .

Singurele ”abateri” de la schema sunt cei 4 Wima de 10nF pe bratele puntii redresoare si trecerea de la 1000uF pe filtrarea principala la 1500uF (4 bucati).

 

DSC01952.JPG

DSC01961.JPG

Curatat potentiometri, schimbat lampa power, curatat switchuri si RCA.

DSC01962.JPG

DSC01963.JPG

Partea de alimentare si corectorul de ton

DSC01964.JPG

DSC01966.JPG

DSC01969.JPG

DSC01976.JPG

DSC01974.JPG

Impresia finala?

O mult mai buna separatie a canalelor, claritate ridicata disparand senzatia de ”muddy” iar sunetul pluteste intre cele doua boxe capatand si adancime.

Sunt foarte foarte multumit de rezultat.

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Ce imi place foarte mult la preampliful asta e felul in care e lucrat si gandit. Partea in care e ascunsa lampa de power m-a impresionat prin calitatea imbinarilor. PCB-ul si lipiturile arata de parca ar fi iesit ieri din fabrica.

Cel mai mult timp l-am pierdut cu alegerea componentelor. Totul e amplasat la milimetru. Orice cond ales supradimensionat n-ar fi incaput.

Singura chestie de care mi-a fost teama sa ma ating a fost potentiometrul etajat de volum. Am vazut unul demontat si curatat de @Brain ....si mi-am zis clar ca asa ceva nu-i de mine ! Mai am inca de invatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.