Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe Minerva 6050/Grundig Hi-fi Box 650


seba

Postări Recomandate

Buna ziua ,as vrea sa cumpar un amplificator Grundig V7200 si boxele din titlu. 

Stie cineva ce inaltime trebuie sa aibe standurile pentru aceste boxe ?

Twiterul trebuie sa fie la inaltimea urechii?

Pentru boxele moderne standurile au in medie 60 cm,dar din cate stiu, la Grundig  standurile trebuie sa fie mai mici....

Editat de seba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bongiorno,multumesc pentru raspuns. Voi incerca sa le gasesc niste "postamente" provizorii (40/45 cm)si daca imi plac voi achizitiona niste standuri. Le primesc saptamana viitoare,sunt trimise de un prieten ce a ramas impresionat de calitatea lor. Camera de auditii este mai maricica (cam 24 m2) ,dar nu cred sa afecteze,au fost ascultate de  prietenul meu intr-o locatie de 20m2.

Voi reveni cu impresii,mai ales ca le voi compara cu ce am : Hegel H80 si Dali Ikon 2 Mk II.Sursa o sa fie un cd player hibrid Ayon.

P.S sunt din Tulcea.

Editat de seba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ce sa spun,chiar sunt curios de rezultat. Tot se vorbeste de "sunetul vintage" boxe si amplificatoare vechi ce suna mult mai bine decat cele actuale.In fine,eu sunt putin sceptic.Dar ,ca titlu de experiment,ce am de pierdut ? 

Hegel mi se pare ok,raport pret/calitate.

 

Editat de seba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 02.09.2018 la 20:45, bongiorno a spus:

Nu comparam germaniu cu siliciu. Nu e fair. Sunetul pe germaniu e colorat...placut dar colorat.

La 02.09.2018 la 20:45, bongiorno a spus:

Am spus fire ??? Da. Chiar in anii 70-80, lungimea si grosimea cablurilor de boxe contau. Dupa aceea a inceput haosul. 

La 02.09.2018 la 20:45, bongiorno a spus:

 

Ce ma amuza este faptul ca unii colegi au sistemul de baza performant, modern, si mai au unul de rezerva, mai batran,  poate cu un amp pe germaniu ( si aici e o treaba: doar finalii pe germaniu sau full germaniu...sau aproape ), pe care il asculta din cand in cand sa-si "clateasca" sufletul....si le place peste masura dar e COLORAT...nu da bine pe osciloscop. Degustibus et coloribus...

Ii dau dreptate colegului Bon...batranii erau foarte sofisticati in sunet si in dotari ( cel putin cei care aveau ceva de spus in domeniul asta ). 

Am niste boxe Philips 22RH 490 alea cu basul Alnico...sunet de exceptie...le desfac si inauntru vad niste sarme - la propriu - difurile erau legate de filtru cu cablu de cupru plin cu sectiune foarte mica. Ma apuc sa remediez urgent acest "dezastru" audiofil cu un cablu de firma, respectabil, stiut ca se comporta bine in interiorul cutiilor ( care nu era chiar ieftin ) si plin de speranta purced la ascultare...DEZASTRU TOTAL. Am pus repede sarmele inapoi si mi-a revenit sunetul de exceptie pe care il am si in ziua de azi.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, zal a spus:

E de mirare cum au ajuns pretuite sculele cu trz pe germaniu in conditiile in care unii abia acopera banda audio

Iti spun eu de ce...daca pui germaniu pe ce trebuie sunetul iti creaza o pofta de a asculta incontinuu...depinde cu care entitate din tine  faci auditia ( nu suport sintagma "asculti muzica" care suna mai degraba cu " auzi muzica ) : cu entitatea cerebrala ( si atuncea, dupa parerea mea pierzi timpul ) sau cu entitatea sufleteasca si atuncea poate, repet poate ai sansa ca uneori sa ajungi la trairea muzicala.

Ma refer la oamenii pregatiti si nu la tinereii cu sirme in urechi care merg pe strada si dau din cap de zici ca au parkinson.

Am tot respectul pentru colegii care analizeaza toate fatetele sunetului, e o pasiune onesta, folositoare in special in crearea unor referinte.

Pe de alta parte, cum am mai spus deja, daca analizezi prea mult sunetul risti sa nu mai vezi ( auzi ) padurea de copaci.

Fiecare cu demersul lui.

 

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,am primit amplificatorul V7200,plus un tuner si boxe hi-fi box 450.Nu sunt Minerva (Grundig 650) ,dar merg si astea .

Acum testul: voi folosi aceasi sursa ;un Cd player Ayon Cd 7's ,sistemul vintage vs cel modern.

Boxe Dali Ikon 2 MK2,Hegel H80,cabluri Wireworld.

 

image_205[1].jpg

Editat de seba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxele Grundig le-am pus pe niste scaunele la un 40 cm inaltime,apoi la 20 cm. Cu cat stau mai jos cu atat bas-ul este mai plin. Din pacate nu pot sa le pozitionez langa zid,in spate este draperia,iar in spatele draperiei ferestre de mai dimensiuni.....

Voi reveni cu impresii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxele + amplificatorul sunt o surpriza placuta,un sunet placut,foarte muzical si detaliat.

Boxele putin pretentioase la pozitionare,pentru a avea scena pozitionarea ideala este la un 2,5 m distanta si cam 1,7 m intre boxe. Cu cat sunt mai jos,cu atat suna mai bine,bas-ul mai curat.

Din pacate cd payerul Ayon nu s-a potrivit ca sursa,vocile sunau incredibil,dar parca era un voal peste instrumente,asa ca sursa a fost un dac cu Sabre,un sunet putin analitic,dar in rest foarte detaliat.

Sincer,mereu am fost sceptic vis a vis de "sunetul vintage" dar ,daca stii ce sa alegi, poti obtine un sunet de calitate pentru cateva sute de lei.

DSC_0257.JPG

DSC_0253.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.09.2018 la 22:43, viobio a spus:

Îl bag la un test pe oake, să vedem dacă aude el ceva schimbări de "neascultăt și dezastru" dacă schimbi sirmele într-o cutie cu difuzoare. 

Vio eu nu vorbesc din auzite, din citite din inchipuite ci din experienta proprie, din experimentare PUNCT.

Cand am schimbat sarma din interior, basul a luat-o razna: vuia, era pufos, galagios, acoperea mediile si TW nu cu basula ala scurt si infundat cum imi place mie, adica suna ca la carciuma.  Nu mai intelegeai nimic din sunet: asta pentru mine inseamna DEZASTRU.

Nu am de ce sa exagerez ca sa atrag atentia cuiva si asa nu stau prea mult pe forum...merg pe ideea de a schimba informatii. Sunt convins ca pot gasi niste sarme cu care sa sune dar nu simt nevoia. Atata trebuie un recap la electroliticii de la filtre.

Poti sa ma bagi la ce teste vrei, mu ma supar, stiu ca ai sunet asa ca oricum ies in castig dar asta nu schimba realitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rectificare: Boxele mele sunt 22RH 497 si nu 499 ( 4 TW 4 medii si un bas de 12" ALNICO) sunt practic imposibil de gasit. Le-am gasit acu ceva ani in sudul Angliei pentru 100 GBP dar voia only pick up...nu le trimetea. La vremea respectiva costau 6000 DM ( cat o masina ) si s-au produs in serie foarte mica intre '69 si '70 sau '71( era statementul lor ) lafel ca si ale mele care erau copilul lor cu mai putine difuzoare si la juma' de pret. Amandoua sunt legate inauntru cu sirma plina subtire. Nu pot sa cred ca la banii astia ( vb de sfarsitul anilor '60 ) baietii din Olanda le-au cablat cu ce-au gasut prin atelier sau acasa la uscatorul de rufe.

 

La 16.09.2018 la 23:21, seba a spus:

Sincer,mereu am fost sceptic vis a vis de "sunetul vintage" dar ,daca stii ce sa alegi, poti obtine un sunet de calitate pentru cateva sute de lei

De acord cu tine mai putin treaba cu ''sceptic'' . Eu il am pe Grundig V7000 si stiu ce poate. Deabia astept sa-l recapez.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdanozaurus/ da, așa ascult. Culmea este că se aud mai bine cu cât sunt mai jos. Am început cu o dispunere a lor pe niște scaunele la 40 cm înălțime, apoi la 20 cm. La nivelul solului se aud cel mai bine. O să le pun pe niște postament, maxim 15 cm înălțime. Încă o chestie interesanta, pentru a avea scena trebuie să le apropii destul de mult, cam 1,6 m și boxele '' întoarse '' către interior, cam 60 grade. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

seba...vezi ca la ampurile grundig sunt cateva foarte reusite> cum a spus bon V 20, V30 ( pe V 30 l-am recapat si suna excelent ), V 1700 si V 7000. Cu V 30 recapat am reusit sa cant si boxele  Braun L 710 II pe care nu le misti cu nimic, sau aproape, mai putin cu receiverele lor Braun 510, 550 etc.

Daca ai luat boxe grundig inchise cu diful de joase de 7-8' nu ai bas suficient. Suna frumos dar nu pot prea mult.

Ca sa revin la sarme, de curand am echipat o pereche de boxe braun L710 ( aveam deja difurile, le-am facut filtre si am luat o cutie originala). De la mama lor au inauntru un cb torsadat subtire dar le-am pus cb Supra de 2,5 de la Marcel si suna intr-un mare fel. Aici merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.