Sari la conținut
HiFi Tech

majak 203


el_al39

Postări Recomandate

buna ziua all , cine stie ce este mufa X4 de la majak 203 ca restul le stiu si ma interesa daca e mufa de casti ? are finalul ars si as vrea sa ascult pe casti direct stiu ca X5 este mufa de iesire dar nu vreau sa ard ceva daca pun castile acolo , va multumesc 

Screenshot 2018-08-01 18.43.28.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea cu cercul cu sageată? Sau cea cu cercul tăiat de două drepte?

cea cu cercul tăiat de două drepte pare o intrare care prin divizorul rezistiv se însumează cu celelalte intrări.

X5 este de ieșire dar este de nivel mic, nu de căști.

La x6, pini 4 si 2 ai iesire de căști, comutabil prin S2 intre difuzor și căști. Are deci un singur final pt difuzor sau căști. Dacă e ars nu se aude nici pe una nici pe alta

Editat de barbulescuorlando
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da nu are iesire de casti , problema e ca am rezolvat finalul avea o rezistenta arsa de 0,5 ohmi probabil o fi facut orga de lumini cu vreun bec de lanterna cum se obisnuia pe atunci dar am intampinat alta problema la tranzistorul de atac  pe un canalul 1-4  P27 A este dusa o jonctiune si asa ceva nu mai gasesti nici in mama rusie dar ma gandeam sa pun pnp de siliciu dar nu stiu ce modificare sa fac la rezistenta de pe baza R1L sttind ca silicu are curent mai mare de deschidere sau sa pun un semivariabil  ca nici EFT 351 ( sau SFT ) nu se mai gasesc si ma gandeam sa pun un BC 327 337 am cumparat toti condensatorii electrolitici cu multumiri inca o data !

203.png

Screenshot 2018-08-06 21.36.50.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

multumesc mult de raspuns , am gasit si p27 a si desemena am luat de la cineva un sasiu cu tot cu preamplificator si etaj final si avea ceva gen BC la noi scrie ceva gen AC31 j7 tot pnp plus ca au fcatorul beta de 250 fata de 125 a lui p27 am cautat si am gasit toate cele bune si respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo tot nu am inteles ce era simbolul cercului taiat de doua linii paralele de la mufa X4 ce rusi ciudati X1 X2 erau microfon X3 intrare ( inclusiv de la radioficare numai cine a trait vremurile alea stie eu imia duc aminte) X5 iesire X6 boxa dar X4 ce era X4 that is the question ;-))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

X3 nu e de radioficare, e de radio, tv, pick-up şi magnetofon. X4 e de radioficare, avînd divizor 150000/10 ptr Maiak 203 (220000/10 ptr Maiak 205). Adică intrau 10Vca, magul primea 0,66mVca la intrarea în preul cu P27A.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai X3 avea semnul de radioficare patratelul cu antena pe langa slash  semnul mag si line in , nu ma refer la piciorusele 3si 5 stas pt intrarea avea intrare si pe 1 si 4 ( 2 fiind masa ) care cine stie ce intra pe ele ma rog rusi ciudati , multumesc oricum 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.