Sari la conținut
HiFi Tech

Ajustare curent de polarizare dupa inlocuire tranzistori


Balkan

Postări Recomandate

Salutare,

am reparat amplificatorul unui prieten si cum tranzistorii originali erau greu de gasit sau trebuiau comandati am inlocuit in felul urmator:

Pentru finali in loc de 2SA5242/2SC1962 am pus NJW0281/0302

Pentru prefinali in loc de 2SA1930/2SC5171 am pus MJE15034/15035

Amplificatorul merge acum insa curentul de bias e la maxim cu potentiometrul la cea mai mica valoare. Producatorul spune in cartea de service sa masor 11mV cadere pe cele 2 rezistente de emitor (P6803) insa la mine nu scade sub 37mV.

Ar fi o idee sa micsorez valoarea rezistentei de 3.3k R6053? Aveti o alta propunere?

 

Multumesc!

 

final onkyo.jpg

Editat de Balkan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti micsora un pic valoarea acelei rezistente.

Eu as face si o "punte" intre cursor si capatul de sus al semireglabilului (emitorul lui Q6003), in caz de intrerupere sau contact imperfect, biasul ar tinde spre maxim.

Ce amplificator este acela care are +/- 62Vcc cu doar o pereche de finali?

Lucreaza cumva pe minim 16 ohmi?!?

NJW-urile alea nu vor rezista mult acolo la acea tensiune, si in nicun caz pe 4 ohmi.

As recomanda macar MJL4302A+MJL4281A, preferabil cite 2 perechi per rail pentru +/- 62Vcc.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un amplif 5.1 de la un homecinema Onkyo. Nici mie nu-mi place cum e facut, mergea f fierbinte si inainte sa se defecteze. Nu-mi bat capul cu super modificari ptr ca nu merita si nici timp nu as avea ca sa nu mai spun ca daca stau prea mult cu letconul pe placa incepe sa se exfolieze. Sa mearga cum a mers  si pana acum si asta e.

Editat de Balkan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.