Sari la conținut
HiFi Tech

Ce parere aveti de filtrele de retea ?


camiloiu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu, nu. Un conductor format din mai multe lite e mai bun decat un conducor solid de aceeasi dimensiune/diametru. Aici e vorba de o lege/principiu din fizica.

Oricum, audiofilii exagereaza anumite lucruri, fac din tantar armasar si de aceea electronistii rad de noi. Stiu pt ca am citit pe elforum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza foarte mult suprafata exterioara. Cum circula curentul prin conductor?

 

Probabili te referi la efectul pelicular care apare odata cu cresterea frecventei si se manifesta prin "golirea" zonei centrale a conductorului de "curent", crescand rezistenta acestuia. La frecventa industriala de 50 Hz acesta este insignifiant si diferenta intre cel multifilar si monofilar este infima. Alta este situatia la frecvente mari unde acesta este predominant. In instalatiile electrice casnice, folosirea conductorului monofilar se face din ratiuni economice in primul rand. In al doilea rand, sunt instalatii fixe, care nu necesita conductor flexibil ca instalatiile auto, de exemplu, unde conductorul este supus vibratiilor sau miscarilor mecanice continui. Restul discutiilor, despre oxidarea mai rapida a multifilarului versus monofilar, etc. tine numai de calitatea izolatiei si a puritatii cuprului din componenta conductorului. Oxidarea mai "vizibila" a conductorului multifilar fata de cel monofilar apare din cauza ca cel multifilar are o suprafata mai mare, pentru aceeasi sectiune a conductorului, comparativ cu cel monofilar. De aici si concluzia unora ca "rezista" mai bine. In plus, PVC-ul nu este impermeabil la vaporii de apa si cresterea temperaturii accelereaza procesul de oxidare. Dar daca avem de-a face cu un conductor tip "oxigen free" procesul de oxidare este nesemnificativ. Daca mai plusam si cu o izolatie tip siliconic, atunci putem sta fara grija. A de vedea de exemplu conductori folositi de aia cu ochii mici in Nakamichi CR-4 de exemplu (oxigen free)... Dupa mai bine de 20 de ani sunt ca noi.

Sper ca te-am lamurit cat de cat @pilgrim. Si pentru d-l @Camiloiu: nu incercati sa priviti un conductor monofilar la diametru cu unul multifilar. Cel monofilar va iesi clar in dezavantaj ca SECTIUNE, care este de fapt ceea ce conteaza la calculul curentului suportat.

No offence, please. Nu vreau sa par mai destept ca altii, incerc numai sa impartasesc din ce cunosc eu.

La buna auditie va doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si sectiune poate iese in dezavantaj un conductor de 2mm solid,comparat cu unul de 2 mm litat.Insa, nu cred ca un conductor de 4 mm solid,are o sectiune mai mica decat unul de 2mm litat...mie greu sa cred asta. Eu strict la aceasta a firmatie a lui pilgrim m-am referit.


Nu conteaza anyway,era doar asa o discutie de dragul artei ,cand mai ascultam o muzica buna :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un conductor solid de un anumit diametru are o sectiune utila mai mare decat cea a unui conductor litat de acelasi diametru!

Motivul: intre lite apar spatii (nu este posibila umplerea perfecta a sectiunii cu conductori de sectiune circulara). Eventual se poate calcula procentul de suprafata utila in functie de raportul dintre diametrul total al conductorului si diametrul litei... Ii las pe altii sa se ocupe :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la anumite frecvente curentul tinde sa circule sau chiar circula la suprafata conductorului, atunci ne intereseaza o suprafata cat mai mare pentru a avea o rezistenta cat mai mica.

La ACELASI diametru, un conductor litat are o suprafata mai mare. Adica, daca adunam suprafetele fiecarei lite, vom avea o suprafata mai mare decat cea a unui conductor monofilar de acelasi diametru. Asa stiu eu. Poate gresesc.

Asta-i avantajul conductorului litat. si cele mai multe firme care produc ''sarme audiofile'' folosesc conductor litat, fie ca e vorba de cablul interconect, de boxe sau de curent. AudioQuest foloseste in unele modele conductor monofilar, dar in cele mai multe si mai scumpe foloseste mai multi conductori. Nu-i putem numi lite, ca nu sunt subtiri si sunt izolati individual, dar i nici un caz nu folosesc doar doi conductori plini.

audioquest-nrg-3-power-cable.thumb.jpg.c2e32c88782525159bc4da2f73758f3f.jpg

aq-pcnrg10inset.jpg.30c48b21022c4c8c4902a670ed4247a4.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut cablu DNM Reason - solid core cables. Am avut si IC si de boxe in sistem. Dupa teoria lor zici ca sunt cele mai bune cabluri din lume, cablurile perfecte.


http://www.dnm.co.uk/cables.html


Sunt bune, dar sunt altele si mai bune. Cand le-am testat/comparat cu altele - Kimber, Chord, Nordost - au plecat repede din sistem. Si aceste firme folosesc conductor litat.

Unele firme prefera conductor format din lite mai putine, dar mai groase: Chord, Naim, Kimber - unele modele. Alte firme folosesc foarte multe lite subtiri: Neotech, Furutech, Oyaide, etc

Eu am avut ocazia sa testez si sa compar foarte multe cabluri. Am observat ca cele solid core, gen DNM si Audioquest, favorizeaza mediile. Cel cu multe lite subtiri favorizeaza basul. Asta se vede cel mai bine la cablurile de boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dragul discutie - sau pentru a complica si mai mult lucrurile - sa amintim si de alte chestii audiofile: efectul skin, curentii eddy, interactiunea electrica si magnetica dintre lite. Si acestea sunt lucruri care genereaza distorsiuni. Prin urmare fac rau si trebuie eliminate.


Pentru ca m-a preocupat subiectul, am citit teoriile si filosofiile multor firme producatoare de cabluri audio-audiofile. Nu recomand aceste lecturi cardiacilor si celor care au un somn linistit noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi sustin ca: '' Electrical and magnetic interaction between strands in a conventional cable is the single greatest source of distortion, often causing a somewhat harsh, dirty and confused sound'', cei de la AQ folosesc si conductor litat. E adevarat ca in cele mai ieftine cabluri, cum ar fi si Audioquest FLX-14/4

aq-flx-db-144.jpg.bc3283a71447469a89e83611212403f2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pilgrim,teorii sunt multe,insa practica ne omoara,mai ales la cabluri.Pentru 1% in plus,de obicei platim minim 200% :) asta e cel mai crunt.

Cred ca 95% e marketing,restul e doar fizica si chimie.Punct. Pana la urma o sarma nu trebuie sa fac altceva decat sa transmita ceea ce sursa de semnal transmite,nu sa aduca plusuri sau sa prezinte minusuri.Daca stam sa masuram si sa cautam potriviri ale cablurilor cu electronicele,degeaba mai cautam caracteristicile sonore ale acelor electronice cand le cumparam,nu?


Si ca tot am un topic deschis despre Siltech,ei aveau un slogan in trecut la genratia G3...."Frighteningly close to no wire" :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.