Sari la conținut
HiFi Tech

Info componente receiver Yamaha


Netcrusher

Postări Recomandate

A fost cumparat de pe eBay, l-a macelarit chiar serviciul de transport oferit direct de eBay (Global Shipping), serviciu care face un fel de repacking al coletelor.

Problemele au aparut in urma transportului, se vede clar acest lucru, vanzatorul nu a avut nici o vina iar eBay si-a asumat greseala.


Potentiometrele functioneaza si stiu ca se pot "vindeca", problema e ca si placa de plastic care le sustine e crapata/rupta si stau stramb.

Fata e lovita atat intr-un colt de aluminiu cat si intr-un colt de sticla (deci sticla e ciobita).


Nu doresc sa maschez loviturile ci sa inlocuiesc toate componentele afectate. Daca nu reusesc acest lucru, la un moment dat il voi vinde in starea care este si ma voi orienta catre altul.


Apropo, inclusiv displayul de la telecomanda este crapat, banuiesc ca acolo chiar n-am nici o sansa de reparatie ci doar inlocuirea telecomenzii, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pățit ceva asemănător în urmă cu aproximativ o lună cu un colet trimis în Germania, conținând un player pe care l-am vândut pe ebay.

A ajuns nasol rău. Sertarul era crăpat (ok, asta aș fi putut înțelege, deși l-am ambalat împreună cu curierii când l-am expediat, dar hai, treacă de la mine, pot înțelege că se poate crăpa) dar ce nu am înțeles e cum doamne ferește a putut să ajungă cu picioarele din spate sărite din loc! Pur și simplu îi zburaseră picioarele metalice din spate! Cutia, lucru ciudat nu prezenta urme de distrugere. Doar playerul din interior. Părea că a fost manevrat ca un sac de cartofi. Părerea mea e că undeva pe parcurs a fost scos din cutie și poate a fost scăpat din mâini. Că altă explicație nu am. Nu văd cum putea fi manevrat acel colet, bine ambalat, astfel încât să sară picioarele playerului.

Am făcut plângeri peste plângeri, firma de curierat din România dă vina pe firma de curierat germană care preia pachetul la graniță și invers. Nu am rezolvat nimic, toți se spală pe mâini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jesus! In mod sigur asa au facut si cu coletul meu. Tot cu Fan am trimis. Ei dadeau vina pe partenerul german TransOflex care preia coletul la granita, dar acum e destul de evident cine mi l-a distrus. Nu mai trimit colet cu nenorocitii astia nici macar pana la coltul blocului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu a fost impachetat cu simt de raspundere.

De Mos Nicolae un neamt mi-a trimis un receiver de 30 kg, coletul a ajuns cu toate colturile zdrobite insa inauntru totul era ok. Foarte bine ambalat, in doua cutii, folie cu bule mici, cu bule mari, polistiren de doua feluri. Practic putea fi si parasutat...fara parasuta.

In general ce-i peste 15-20 kg si nu are urechi, degajare pentru mana, sa-l apuci ajunge cu macar un colt din opt zdrobit. Intr-un schimb de 8 ore manipulezi tone de colete, imposibil ca la sfarsit de program sa nu scapi unul (greu) pe jos. Si coletul trece prin cel putin 7-8 manipulari. Statistic vorbind sunt sanse mari (la colet greu) sa pateasca ceva. Daca intelegi asta atunci solutia este ambalare supradimensionata. Daca traiesti cu nadejdea ca oamenii sunt atenti si-si fac treaba ca la carte esti pe cararea pierzatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.