Sari la conținut
HiFi Tech

Sansui CA-3000 (Seria 1 - Iunie 1975)


zal

Postări Recomandate

Celebrul preu de la Sansui, fabricat în Iunie 1975, prima serie. Următoarele au suferit modificări şi îmbunătăţiri cum ar fi: conectori auriţi, reproiectarea modulului vu-metrelor, etc. Manualul care se găseşte pe net e de la următoarele serii. Fiind cel mai vechi, a venit cu probleme de bătrîneţe, în primul rînd tranzistorii deveniţi zgomotoşi, cond electrolitici obosiţi şi conectoarele oxidate. A mai fost reparat în străinătate, unde s-a cîrpit sursa de alimentare şi în ţară unde s-a distrat cineva băgînd cond noi în carcasele celor morţi. Nu am ideie cine a uns cu vaselină de procesoare unii conectori şi a lipit direct două cabluri de semnal. Acea vaselină conţine pulbere de aluminiu şi e conductoare electrică. S-au înlocuit cond electrolitici, toţi tranzistorii din calea de semnal (circa 60 de bucăţi), s-au lipit direct toate cablurile de semnal şi modulele preului de doză, S-au modificat traseele de masă conform reviziilor ulterioare ale Sansui, s-au îmbunătăţit sursa şi stabilizatoarele. S-au înlocuit becurile arse cu leduri şi filtre albastre ptr o lumină originală şi la sfîrşit s-au refăcut reglajele vu-metrelor, atît mecanice cît şi electrice la cele două nivele de referinţă (0dB, -40dB).

..................

Ptr început poze cu starea iniţială:

18.jpg.19647a1802203126fbb874276ead2a81.jpg

16.jpg.5ba6e4fc61b4e07b62dc5af7d5a24b50.jpg

14.jpg.ef3713b30f42ba745604b6b31d133dc1.jpg

12.jpg.4674832e273aa2d93b1b450695f5439c.jpg

11.jpg.4f5c369ac26f176bf062beec597ed193.jpg

10.thumb.jpg.22f7f47ae26038096e96cf6e6b34b165.jpg

09a.thumb.jpg.053cfb518aedf2e77c79c4e2d2159e42.jpg

09.jpg.f3dacb6287f3da78f0f3daf9e2804f67.jpg

08a.jpg.cb9392f887b501ca1c718f2c7e871c35.jpg

08.jpg.eeb0cc8e81cb240adae24f3ea7bd22e7.jpg

06.thumb.jpg.8f4e7e401d20eea01553e6328c4a74ad.jpg

05.jpg.3e0905b5b82b95edbf49dd3ee0b5f882.jpg

02.jpg.91d8cef0e386ed734a610e2566d3d83a.jpg

01.jpg.28e3500a49506ac9fd7a1f27992f5e28.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ce făcuşi nenea @zal puseşi condensatori de la duşmani (nichicon în loc de elnna) ? Chiar nu ai găsit silmic II sau cerafine ca să fie aşa ca originalul cu elna? Ceramicii de ce nu i-ai schimbat cu ceva mai bun acual cu deriva termică zero sau silver mică pe alocuri? După ce ai schimbat şi nepolarizaţii (probabil MKP10) şi tranzistorii mai are acest preu sunetul original? Apropo de trazistori , aşa de curiozitate cu ce i-ai schimbat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ştiu cum reuşiţi să vă încăieraţi aiurea. Citind cu atenţie observ doar neînţelegeri din care se inflamează discuţia. Calmaţi-vă, afară e frumos.

.............

Să nu rămîn dator şi să răspund în avans la posibile alte întrebări...

danko, condensatorii sînt alegerea proprietarului, tipurile respective l-au impresionat plăcut în altă sculă şi omul cunoaşte ce folosesc străinii la restaurări. Numai la români am văzut obsesii cu Elna. Nici vorbă să se mai fabrice tipurile antice azi, orice discuţie pe tema asta e fără sfîrşit. Nu toţi cond erau Elna în preu aşa cum se vede în poze, iar dacă sapi bine pe net descoperi în exemplare ulterioare şi alte piese ''străine''. E notoriu ptr Sansui că una apare în schemă, alta în tabelele cu piese şi a treia variantă pe plăci. Ca un exemplu bizar, în loc de un cond de 330uF s-au pus unul de 220 şi unul de 100uF în paralel. Sau în loc de o rez de 6,8k s-au pus la fel una de 39k cu una de 8,2k în paralel, în condiţiile cînd pe aceeaşi placă exista o rez de 6,8k. Unele piese nu le-au mai lipit pe plăci, deşi apar în tabele.

Cond ceramici respectivi sînt foarte buni, la fel şi cei stiroflex, mă aşteptam să observi şi alţii. Mică nu e nevoie că nu e receptor radio.

Despre trz numai de bine, găseşti în schemă tipurile lor, majoritatea erau de radiofrecvenţă, cu terminale din fier şi sînt cunoscuţi ptr zgomotele care le dezvoltă în timp. Nu vrei să fi auzit cum prăjea cartofi un canal iar celălalt păcănea uşor. Pe net găseşti minim 10 perechi actuale şi echivalente cu care se pot înlocui, cu condiţia să-i şi măsori, împerechezi după ce i-ai ales ptr Uce, Ic0, Pd, Ft... etc, după cît eşti de exigent şi cîţi trz ai la dispoziţie. Am folosit două perechi de trz complementari, toţi grupa GR, unii cu Uce 50V, alţii cu 120V, atît pot spune.

Afirmaţia cu ''sunetul original'' e gratuită, nici o sculă de atunci nu mai sună azi cum a ieşit din fabrică, dar o poţi face să sune mai bine, sau mai corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zal ai puţintică răbdare că tre să-i răspund lu unu.


Bivole (@bizonu22) şezi pe coadă şi aplaudă. Numele te caracterizează, eşti neam (după numele ales) cu boul, vaca şi viţelul. Aşa că stai şi minuneză-te de poze ca ..ultimul la poartă nouă. Ştiu că eşti incopetent şi nu ştii ce întrebări să pui în legătură cu acest "sculălău" prezentat de Zal şi care la final arată foarte bine, mai ales dacă e mulţumit propritarul.


Bivole dacă vrei să înţelegi ceva din topicul ăla cu lampi a lu nea Gogul (îi spun aşa pentru că m-a jicnit numindu-mă Dorel) pune mîna şi fă ceva din ce se prezintă acolo şi ai să vezi că te dumireşti. Dar cum spuneam eşti incapabil şi de aia te simţi frustrat. Nu-i nicio problemă urmăreşteo topicul ca nişte benzi desenate că la asta te pricepi. Cap ai la ce-ţi mai trebuie şi minte să înţelegi, lasă-i pe alţi să întrebe.


Zal mie îmi place cum a ieşit pre-ul Sansui (şti sunt fan al acesttei firme)dar uitîndu-mă la ce-ai făcut mă gîndeam la cum l-aş fi făcut eu . Eu aş fi pus silmic II şi aş fi ales în locul celor wima sau cel puţin o parte alte firme cum ar fi clarity. şi aş fi schimbat şi ceramicii cu ceva mai calitativ. Sunt sigur că se aude mai bine acum, după ce ai schimbat tranzistorii cu unii mai calitativă, decît nou cu cei originali


Eu am încercat şi te "trag de limbă" dar după cum vezi aplaudacii sunt de serviciu zilele acestea şi nu prea au activitate.E bine că ai prezentat acest Sansui CA3000 pe un site românesc. Cred că este sigurul prezentat cu repareţie extinsă aşa cum îţi place ţie să spui. :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

danko iti dedic asta
">https://youtu.be/zumK2tY3l5U daca te tot fute grija de mine ,de zal sau de brainsmartman .

 

Man "prietinul" tău "stă pe bară" , n-are cine să mai asculte. Cred că o să o asculţi singur de data aceasa. :lol:


@zal frumos aparat , frumoasă realizare. :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.