Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe coaxiale sau fullrange vintage


hersorin

Postări Recomandate

Tiu minte ca Adrianlucian se laudase ca intrase in posesia unei perechi Tannoy Gold Monitor, luate de la un grecotei.

Nu e grec, este argentinian, nu m-am laudat, am consemnat o intamplare fericita. E ca la Radio Erevan: nu i s-a dat i s-a luat :lol:

Intre timp le-am restaurat cutiile si tunat interiorul . Pe YAHOO este un grup Tannoy unde chiar citesti lucruri interesante, oamenii sunt civilizati, saritori, nimeni nu se da priceput desi cativa din asta (Tannoy) traiesc. Conditia acceptarii este sa ai Tannoy.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tannoy sunt coaxiale (si au un filtru care face separatia intre semnalul care merge spre difuzorul mare vs cel mic), iar frantuzestile si nemtestile sunt cu difuzoare de banda larga. Dar de ce au padurile acelea lipite pe ele?


Ce se vede in imagini sunt boxe de multi bani. Mult mai accesibile ca pret sunt cele vintage care veneau impreuna cu pickupurile prin anii '60-'70, insa acelea nu suportau puteri relativ mari ca cele din imaginile de mai sus, ci doar 5 pana la maxim 10 watti. Avand puteri suportate mici, dar SPL mare, se potriveau cu amplificatoarele integrate (majoritatea pe germaniu) din pickupurile de atunci, de cca 5W/canal. Sau cu ampuri bazate pe EL84, care scot cam tot 4-5W/canal. Cele mai raspandite astfel de boxe pe la noi sunt Philips, si cateva modele romanesti (cu difuzoare copii dupa unele modele de Philips?). Aici am vazut un tabel cu corespondente ale codurilor de boxe Philips cu modelele de difuzoare din ele: http://forum.mfbfreaks.com/viewtopic.php?t=5350


Si eu mai ma joc uneori cu niste difuri romanesti de 10W la 6ohmi, cu niste boxe Philips cu difuzoare model 8082 de 10W la 4ohmi, cu niste boxe Grundig de 7W la 5ohmi, si cu niste boxe full range italienesti de 6W la 4ohmi, avand ca surse un radio Grundig RTV 360 si un pickup Dual HS25, fiecare cu amplificarea sa, ambele pe germaniu. Cu aceste amplificatoare si difuzoare sunetul nu poate umple o camera, insa este suficient pentru o distanta de ascultare de pana la 1 metru.


Ce inseamna faptul ca traductoarele sunt in aceeasi banda cu receptoarele?


P.S. Am uitat de boxele cu cate un singur difuzor de la pickupurile redegiste RFT 2020 (Ziphona) si de la cele rusesti Akkord 201, ambele foarte raspandite in Romania. Ca difuzoare ovale full-range pe piata se gasesc: Tesla (tot de la niste pickupuri vechi), unele rusesti (de la magnetofoanele Majak), dar si unele refegiste din niste boxe Dual CL101.


Ca difuzoare full-range noi, oferta este destul de variata pe site-urile de specialitate, insa preturile incep de la cateva zeci si ajung la cateva sute bune de euro / difuzor. Avantajul este ca e vorba de un lucru nou, neforjat de altii, si la care ai graficele si tabelul de parametri necesari pentru constructia de boxe adecvate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

...Ale mele Tannoy-uri Monitor Gold de 10 toli isi asteapta, de cateva luni, cuminti, cutiile (masuratori si calcule finalizate, schite facute - ceva trapezoidale inspirate de Glenair, tamplar ocupat pentru moment). Crossoverele originale recapate relativ decent, nimic high-end (deh, bugetul...), dar un raport calitate/pret pe care il consider mai mult decat multumitor (Jantzen Cross-Cap / Z-cap, Audyn).

IMG_20170922_225513.thumb.jpg.9109e3f8b5778acd538200a060033ae5.jpg

IMG_20170922_225348.thumb.jpg.5b3ccc98df1e9c54db53a48294ce758e.jpg

IMG_20170922_225434.thumb.jpg.9d8917c08d3a7b5e832d3b648bced244.jpg

IMG_20170922_222336.thumb.jpg.61c232fdff87311d6ca6baf37680204a.jpg

IMG_20170922_225633.thumb.jpg.70cd686943b1d690b027a016f8191d46.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.