Sari la conținut
HiFi Tech

Urechea trebuie educata?


Whiplash

Postări Recomandate

Filozofia asta ca multe se fac dupa ureche e total gresita, asta in primul rand ca exista cati oameni, dublu de urechi!


Bineinteles, fiecare are dreptul sau sa creada povesti, sa le sustina, eu va spun (si nu numai eu) ca sunetul bun se face pe hartie si se testeaza in laborator cu putine urechi insa bune, ca orice tine de tehnica. Pentru asta exista generatoare de frecventa, microfoane, programe de calcul ale incintelor si difuzoarelor, filtrelor.


Restul este o disonanta intre onestitatea producatorului si realitatea din teren( in ziua de azi marginea de profit este de zeci de ori mai mare ca in trecut, la orice produs de firma, uneori si mai mult) adica un producator stie de exemplu ca amplificatoril model X nu e liniar dar il prezinata ca fiind ok, organizeaza auditii si astfel apar urechile judecatoare, care fiind "mintite" incep sa bajbaie.


Intodeauna va fi o mica diferenta intre sunetul diverselor sisteme bune, insa nu se va face gaura in cer, multi tind sa devina obsedati cu sistemul lor si sa inceapa sa apeleze la tot felul de gaselnite audiofile in loc sa asculte muzica, "muncesc la sistem" :))))


Pe forumurile audio aceste obsesii sant incurajate, normal cum altfel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... dragile noastre urechi nu au memorie. Par esample, cand selectezi niste scule notezi concluziile pe loc, nu dupa 6 luni...

Nu e chiar asa simplu cu memoria asta, e si ea de mai multe feluri. Tu daca nu vorbesti doua zile cu sotia/amanta/prietena nu-i mai recunosti vocea? :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... dragile noastre urechi nu au memorie. Par esample' date=' cand selectezi niste scule notezi concluziile pe loc, nu dupa 6 luni...[/quote']

Nu e chiar asa simplu cu memoria asta, e si ea de mai multe feluri. Tu daca nu vorbesti doua zile cu sotia/amanta/prietena nu-i mai recunosti vocea? :mrgreen:

Daca vrei, DA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comanr, sunetul corect da, se face pe hartie. Sunetul "bun" este o chestie subiectiva, fiecaruia ii place altceva. Mai e ceva: sunt multe situatii in care nu poti obtine sunet corect din cauza limitarilor tehnologice sau chiar teoretice. In acel moment incepi sa sucesti de parametri si vezi ce place lumii. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca unele produse ieftine trec pe langa urechi, adica ies pe piata fara o auditie,pentru ca aceste lucruri costa, kina stie!

ma refer la gamele "entry level" de la mai multi actuali cu fabricute in mama kina :D le arunca in piata precum aruncam noi painica la porumbei, hap hap hap, m am saturat de sunet!


pana la urma e important sa vii cu o poveste buna, un cico si un pret avantajos :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filozofia asta ca multe se fac dupa ureche e total gresita, asta in primul rand ca exista cati oameni, dublu de urechi!


Bineinteles, fiecare are dreptul sau sa creada povesti, sa le sustina, eu va spun (si nu numai eu) ca sunetul bun se face pe hartie si se testeaza in laborator cu putine urechi insa bune, ca orice tine de tehnica. Pentru asta exista generatoare de frecventa, microfoane, programe de calcul ale incintelor si difuzoarelor, filtrelor.


Restul este o disonanta intre onestitatea producatorului si realitatea din teren( in ziua de azi marginea de profit este de zeci de ori mai mare ca in trecut, la orice produs de firma, uneori si mai mult) adica un producator stie de exemplu ca amplificatoril model X nu e liniar dar il prezinata ca fiind ok, organizeaza auditii si astfel apar urechile judecatoare, care fiind "mintite" incep sa bajbaie.


Intodeauna va fi o mica diferenta intre sunetul diverselor sisteme bune, insa nu se va face gaura in cer, multi tind sa devina obsedati cu sistemul lor si sa inceapa sa apeleze la tot felul de gaselnite audiofile in loc sa asculte muzica, "muncesc la sistem" :))))


Pe forumurile audio aceste obsesii sant incurajate, normal cum altfel :D

 


Diferentele se fac pe hartie, dar pana la urna, urechea umana e si ea limitata, ca de n-ar fi, n-ar mai fi nevoie de teste pe hartie. Daca dupa cateva sisteme ascultate, ajungi la unul care sa te multumeasca, pentru ce sa mai "Sapi"? Doar sa te mai scalzi de bani?:) Ca alt sistem mai scump "da mai bine pe harte"?:)

Eu cred ca in aceasta ecuatie, oricat ar fi unii contra, intra mult si gustul. Daca imi place un anumit sistem cum suna, chit ca denatureaza putin sunetul, fiind mai cald/rece/bass-os cum o fi el, sa imi schimb placerea ca alt sistem pe hartie da mai bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e in felul urmator:


ai un sistem, cat de cat, suna, ai la ce asculta, asculti muzica.

la un moment dat fiind angrenat in mecanismul economic fara sens al omului, muncesti ca un nebun, faci o caruta de bani, bani care evindent observi ca nu au nici o valoare intr un cont, reprezinta un numar, atunci incerci sa dai sens acelor bani luand niste scule, o nevoie de implinire proprie, nimic mai mult.

evident sansele sa iei un lucru mai bun cresc odata cu pretul cheltuit, important e ca in mintea ta sa te simti implinit, ca atunci cand iei o masina noua, practic a doua zi esti acelasi om, dar cand ai dat cheie si miroase a nou te simti altfel, atat, este vorba despre a ti satisface propriul ego, asta la unii.


mai exista "miclovani" care vor doar sa surubareasca, muzica nu asculta prea multa, eventual fac comert si incearca sa se integreze in comunitatea sculofililor, iarasi e vorba de propriul ego, uite cine sant, eu marele ciocanar.


mai exista si sindromul colectionarului, astia aduna mii de viniluri, mii de scule, fara sens, ca sa dea un sens vietii anoste in care zac, acolo e refugiul.


eu de exemplu daca iau o scula care e perfecta, nu trebuie sa i fac nimic, o donez, nu simt nimic, nu ma mai excit, e si asta o boala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de exemplu daca iau o scula care e perfecta, nu trebuie sa i fac nimic, o donez, nu simt nimic, nu ma mai excit, e si asta o boala.

 

Senzatia asta o traiesc , pe undeva, cu muzica. Cu 20 de ani in urma era un adevarat eveniment sa imi fac rost de nu-stiu-ce album. Umblam pe coclauri la unul -altul, care avea o copie si imi faceam o copoie dupa copie. Ascultam cu lacrimi in ochi megararitatea, chiar daca era o mega-prostie. Nici nu mai conta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e in felul urmator:


ai un sistem, cat de cat, suna, ai la ce asculta, asculti muzica.

la un moment dat fiind angrenat in mecanismul economic fara sens al omului, muncesti ca un nebun, faci o caruta de bani, bani care evindent observi ca nu au nici o valoare intr un cont, reprezinta un numar, atunci incerci sa dai sens acelor bani luand niste scule, o nevoie de implinire proprie, nimic mai mult.

evident sansele sa iei un lucru mai bun cresc odata cu pretul cheltuit, important e ca in mintea ta sa te simti implinit, ca atunci cand iei o masina noua, practic a doua zi esti acelasi om, dar cand ai dat cheie si miroase a nou te simti altfel, atat, este vorba despre a ti satisface propriul ego, asta la unii.


mai exista "miclovani" care vor doar sa surubareasca, muzica nu asculta prea multa, eventual fac comert si incearca sa se integreze in comunitatea sculofililor, iarasi e vorba de propriul ego, uite cine sant, eu marele ciocanar.


mai exista si sindromul colectionarului, astia aduna mii de viniluri, mii de scule, fara sens, ca sa dea un sens vietii anoste in care zac, acolo e refugiul.


eu de exemplu daca iau o scula care e perfecta, nu trebuie sa i fac nimic, o donez, nu simt nimic, nu ma mai excit, e si asta o boala.

 


Intr-un cuvant, daca esti multumit cu ce ai, nu mai cauta, asta daca nu vrei sa ajungi sa-ti scada contul in banca:)

Tot timpul omul are tendinta sa cumpere altceva decat are si sa fie si mai scump, o perioada o sa fie foarte fericit pana i se nazareste iar ca ceva ar putea fi corectat, si iar scade contu-n banca ;)

Si vorba ta, daca tot "Scularesti", uiti sa te si bucuri de muzica, ajungi s-o asculti doar pentru teste.


Morala: Cumparati un sistem audio rezonabil(pentru bugetul tau), bucurate de el, nu mai cauta nod in papura si-ti raman o groaza de bani sa te bucuri de viata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.