Sari la conținut
HiFi Tech

Umplere cu nisip standuri boxe


muntos

Postări Recomandate

Salut, am si eu cateva intrebari legate de umplutul standurilor cu nisip:

1) cu ce fel de nisip (sau nu numai) se recomanda umplerea standurilor. Evident ceva ce se poate gasi la noi in tara.

2) exista potentiale dezavantaje la acesta operatiune ?

3) exista posibilitatea sa nu fie diferente intre cu/fara nisip? Banuiesc ca este totusi prea generica intrebarea, cred ca depinde de boxe, pozitionare, camera...


Ca si date este vorba de o pereche Elac BS403 cu standuri Elac LS1, amplificator Hegel H80 + iFi Audio Micro iUSB 3.0, o camera de aprox 16mp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Cu nisip de Madagascar crescut langa picior de broasca cantatoare in fa minor. Daca nu gasesti asa ceva, orice nisip e bun.


2) Dezavantaj? Standurile vor deveni mult mai grele.


3) Aici putem discuta serios. Diferente masurabile exista. Nu sunt inventate. Teoretic sunt in bine. Practic este problema ta daca vei auzi sau nu aceste diferente. Dar da, ele apar pe instrumente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Cu nisip de Madagascar crescut langa picior de broasca cantatoare in fa minor. Daca nu gasesti asa ceva, orice nisip e bun.


2) Dezavantaj? Standurile vor deveni mult mai grele.


3) Aici putem discuta serios. Diferente masurabile exista. Nu sunt inventate. Teoretic sunt in bine. Practic este problema ta daca vei auzi sau nu aceste diferente. Dar da, ele apar pe instrumente.

 

Prima intrebare era serioasa. Am citit ca anumite nisipuri (cum ar fi cele pentru pisici) tind sa atraga/retina umezeala si risti dupa ceva timp sa te trezesti cu standurile ruginite pe interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nisipul pentru pisici nu e nisip. E un mix de porcarii plus chimicale. Use common sense! Are rost sa-ti atrag atentia ca nisipul trebuie sa fie cernut, sa fie fara pamant si (eventual) ar trebui sterilizat ca sa nu te trezesti ca face viermi? Probabil ca cel care se vinde la magazinele cu acvaristica e steril, dar nu sunt sigur.

Oricum esti constient ca cele mai bune standuri sunt o pereche de floorstandere. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ale mele sunt umplute cu nisip de pisici. :D Desi cand le-am cumparat (Atacama), am luat si material special de umplere. Dar am ajuns la nisip de pisici, mi se pare cel mai inert.

E adevarat ca e facut sa retina umezeala, dar nu vad cum poate face asta intr-un stand etans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Am citit ca anumite nisipuri (cum ar fi cele pentru pisici) tind sa atraga/retina umezeala si risti dupa ceva timp sa te trezesti cu standurile ruginite pe interior.

 

Nu ai pisica ca altfel nu mai intrebai :) Nu retine umezeala, absoarbe lichidul si formeaza bulgari compacti. Deci ultima grija e ca vor rugini standurile pe interior. Poti sa-l folosesti linistit, eventual il pui in niste saci din material textil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nisipul pentru pisici nu e nisip. E un mix de porcarii plus chimicale. Use common sense! Are rost sa-ti atrag atentia ca nisipul trebuie sa fie cernut, sa fie fara pamant si (eventual) ar trebui sterilizat ca sa nu te trezesti ca face viermi? Probabil ca cel care se vinde la magazinele cu acvaristica e steril, dar nu sunt sigur.

Oricum esti constient ca cele mai bune standuri sunt o pereche de floorstandere. ;)

 

Si uite de ce am intrebat, pana la urma nu orice nisip e bun, cum spuneai mai sus ;). Deja in cele cateva raspunsuri, unii folosesc din ala pentru pisici, alti fug de el, unii zic ca trebuie sa aiba granularitati diferite, altii spun ca trebuie sa fie cernut... :)

Floorstandere nu sunt o optiune momentan, si cred ca si aici parerile sunt impartite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce vrei sa le umpli ?

In sensul ca stii teoria din spatele demersului asta?

Daca vrei doar sa satisfaci o auzita din forumuri ca trebuie sa fie grele atunci cauta sigilii de plumb (8mmdiam si 6mm H, asa am gasit eu).

Daca vrei sa indeplinesti o alta auzita intre alicele alea de plumb strecoara orice adeziv, mortar, etc la sac, pulbere sa fie.

Hernie usoara va doresc dar vei avea cele mai inerte standuri de macar 50 de kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce vrei sa le umpli ?

In sensul ca stii teoria din spatele demersului asta?

Daca vrei doar sa satisfaci o auzita din forumuri ca trebuie sa fie grele atunci cauta sigilii de plumb (8mmdiam si 6mm H, asa am gasit eu).

Daca vrei sa indeplinesti o alta auzita intre alicele alea de plumb strecoara orice adeziv, mortar, etc la sac, pulbere sa fie.

Hernie usoara va doresc dar vei avea cele mai inerte standuri de macar 50 de kg.

 

Teoria spune ca sunetul (probabil) se va imbunatati. Deasemenea desi boxele sunt prinse de standuri cum spune si Bogdan, nu strica niciodata mai multa stabilitate, mai ales ca am un parchet pus aiurea si oricat am incercat sa le echilibrez din spike-uri tot nu stau perfect pe toate cele 4 picioruse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.audioaffair.co.uk/blog/fill-em-importance-filling-speaker-stands/


daca alegi varianta cu nisip, caut o sita sa-l cerni, pesemne o sa-l iei de afara sau vreun santier ceva, in mod sigur s-a usurat vreun animal prin el.

incerca sa-l usuci cat ma bine in cuptor, cauta o tava si pune nispul in cuptor, o sa miroasa destul de rau, si iti va lua ceva timp [mai multe tavi]

dupa ce ai terminat cu el de uscat pune o lingura de detergent praf [nu conteaza marca] pentru fiecare pilon al standului.

nu stiu cum se numeste termenul, insa detergentul are rol de a inhiba o reactie chimica prin care apare rugina pe interior [poate stie vreun chimist sa explice mai bine]



">https://www.youtube.com/watch?v=yJV5HRQ4aD4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.