Sari la conținut
HiFi Tech

Alimentare electronice


bogdanozaurus

Postări Recomandate

Dragi colegi, incep un subiect nou ca nu am gasit un loc potrivit. Un prieten si-a luat un receiver Marantz 7009 adus din US, acolo au la priza 110V si 60Hz si evident il alimenteaza printr-un transformator extern. Dilema e urmatoarea, din transformator ies 110V dar la 50Hz, asta afecteaza cu ceva functionarea aparatului? Daca colegii electronisti binevoiesc sa-mi raspunda ii rog sa dea si explicatii tehnice dar asa ca pentru neprofesionisti, de asemenea daca sint colegi care au aparate din US sau UK pe care le alimenteaza din transformator ii rog sa povesteasca daca au avut sau nu probleme. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura diferenta poate exista si anume curentul de magnetizare, numarul de spire/volt in primar si secundar este dat de relatia 50/S unde 50 este frecventa retelei (50Hz) iar S este sectiunea (in cm2) a miezului magnetic.

Deci un traf la aceeasi putere pentru aceeasi tensiune in primar si secundar, va avea un numar diferit de spire la 60Hz versus 50Hz, implicit curentul de magnetizare al miezului va fi un pic diferit.

Sa dau si un exemplu, luam ca miez comun in ambele situatii un traf cu sectiunea de 10cm^2, sa vedem acum ce numar de spire trebuiesc in primar pentru 230Vac si 50Hz frecventa retelei:

Ca sa aflam nr de spire per volt, impartim frecventa retelei (50Hz) la sectiunea miezului (10cm^2), si avem 50/10, deci 5 spire per volt.

Pentru 230Volti in primar avem 230x5=1150 spire

Pentru frecventa de 60Hz vom avea 60/10=6 spire per volt, iar nr total de spire va fi 230x6=1380 spire.

Acesta este si unul dintre motivele pentru care, multe scule "de afara" facute pentru frecventa retelei de 60Hz, vor avea trafurile "fierbinti" la frecventa de 50Hz, chiar si atunci cind traful nu este unul de putere ci folosit in aparatura cu condum mic (cd player deck, etc).

La Technics si Akai am intilnit trafuri fierbinti, singura modalitate de a fi mai ok, era sa comut schimbatorul de tensiune din primar de la 220-230V pe 240V (cele care aveau).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calculul era pentru reteaua RSR de electrificare, de pe vremea cind erau 220Vac la priza si 3x380Vac in trifazat cu frecventa de 50Hz.

Am facut multe trafuri de retea bobinate dupa acea formula si totul a fost super, trafuri reci, fara biziieli, fara reprosuri, intotdeauna bagam un 1% mai multe spire decit iesea in calcul, frecventa de atunci varia intre 48-49Hz si 51-52Hz, acum nu mai stiu cum este.

Invatat dintr-o carte de fizica din anii 70, cele cu coperti albastre plasticate si cu raspunsul la orice problema in urmatoarea pagina, pus pe dos :goofy: .

Ce vremuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Formula corecta si completa este urmatoarea. Frecventa retelei apare la numitor, nu la numarator. Daca bagi toate datele in formula (inclusiv o valoare a inductiei magnetice de vreo 1.2T), vei obtine ceva de genul 40/Sfe. In practica se ia in considerare si posibilitatea ca traful sa lucreze in siguranta si la tensiunea maxima de retea (nominala + 10%) si se mai inmulteste cu un 1.2... Fa tu calculele. :)

Formula.gif.a858a7f594fbf746c17bda1ef77f16ad.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu man, eu am scris formula simplificata ca sa inteleaga bogdanozaurus doar "ideea de baza", care il interesa.

Nu stam acum sa luam in calcul inductia magnetica care difera la un miez mic/putere mica, fata de un miez mare/putere mare, etc.

Am scris simplificat pt ideea de baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, asa scria in acea carte, generalizat, asa am scris si eu mai simplificat. Nu am bobinat trafuri mai mari de 315Va, si am pastrat simplitatea 50/S in tot ce am lucrat eu pentru nr spire per volt. Niciodata nu am dat gres. Nu stau acum sa despicam firul in 114, aici se discuta de un traf mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Formula clasica are mai multe in ea, precum ai scris, insa eu am facut totul simplificat, cu formula clasica.

Daca vrei sa dezvoltam, deachide un subiect la DIY si palavragim acolo sa nu bagam lumea in ceata. Incepem cu calcularea nr spire primar la o sursa SMPS rezonanta la 70kHz pe miez ETD 59, in functie de capacitatea mos feturilor si a inductantei de scapari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bre, scade acest numar dar tu uiti multe lucruri. Anume ca traful de 60hz folosit la 50hz se incalzeste din cauza curentului de magnetizare doar la incarcare minima, cu cat creste curentul cerut de sarcina cu atat miezul iese din saturatie si problema se atenueaza.


In schimb daca vei creste frecventa transformatorului pierderile in miez cresc dramatic, permanent.


In fine...o lasam cum vrei tu ca sa nu iasa din nou polemici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, in concluzie, ca sa stiu ce ii spun omului:

1. Exista vreun pericol sa se arda traf-ul?

2. La acest gen de scule, e posibil ca traf-ul sa fie facut standard pt toata planeta si sa aiba deja si infasurarea de primar pt 230V, dar lipiturile pe primar sa fie facute in functie de zona/voltaj. S-au mai vazut exemple. Credeti ca e posibil si in Marantz-ul asta SR7009? Ar fi super doar sa fie desfacuta scula si mutate niste fire si gata...

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicio problema, transformatoarele lucreaza ok la frecvente mai mici. Invers nu e bine.

 

Acum am vazut asta.ESTI SIGUR ? Din cate stiu eu trafo proiectat NUMAI pentru 60 Hz NU merge in 50 Hz. (depinde foarte mult de calitatea miezului si incarcarea in putere/putere utila absorbita). Vitiversa, DA! Deci cel de 50Hz functioneaza in 60Hz. De asta, aparatele cu multivoltage au trafo proiectat pentru 50 Hz, pe multe putandu-se vedea si specificatia "50/60 Hz", tocmai pentru a permite functionarea in ambele norme. Am mai scris despre asta de curand.


Bogdan, de rgula numai aparatele facute EXCLUSIV pentru USA au traful proiectat si realizat DOAR pe 60Hz. Daca aparatul face parte dintr-o serie fabricata pentru Japonia, USA, Canada, cum se intampla de regula, trafo este construit pe 50Hz, ca sa poata permite functionarea in orice zona (Japonia are ambele norme pe reteaua electrica).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, in concluzie, ca sa stiu ce ii spun omului:

1. Exista vreun pericol sa se arda traf-ul?

2. La acest gen de scule, e posibil ca traf-ul sa fie facut standard pt toata planeta si sa aiba deja si infasurarea de primar pt 230V, dar lipiturile pe primar sa fie facute in functie de zona/voltaj. S-au mai vazut exemple. Credeti ca e posibil si in Marantz-ul asta SR7009? Ar fi super doar sa fie desfacuta scula si mutate niste fire si gata...

Multam.

 

Pina acum nu am vazut traf adapror 220-240/110-120 sau 110-120/220-240 sa fie ars decit daca i s-a depasit puterea.

Va lucra mai cald dar nu cred sa se arda mai ales ca am inteles ca alimenteaza un Cd Player ce nu consuma mai mult de 50W.

Sint trafuri adaptoare de marimea unuia de pistol de lipit cu puterea de 100Va.

Totusi niste poze atit cu traful adaptor cit si eventual cu cel din aparatul pe 110, ar fi binevenite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,


Manualul de service este disponibil pe HiFi Engine. La 'Technical Specifications' gasim: Power supply: AC 120V, 60Hz;

AC 230V, 50/60HZ.

Functie de piata de desfacere, receiver-ul are codurile U1B, N1B, N1SG - fiecare cu transformatorul specific.


Toate bune, Cosmin


LE: Am gresit, manualul se refera la codurile alea, receiver-ul vine in variantele U(North America), N(Europe), K(China), F(Japan), B(Black) si SG(Silver Gold). Deci denumirea completa a modelului, asa cum apare pe spate, pe langa codul de bare, ar fi un indiciu suplimentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.