Sari la conținut
HiFi Tech

Parere Kenwood KR-V8030


CageX

Postări Recomandate

Buna seara! Sun nou atat pe forum cat si in aceasta "lume" a aparaturii vintage. De curand am gasit prin vechile aparaturi ale familiei o linie Kenwood care contine si acest stereo receiver. Nu ma pricep mai deloc dar as vrea sa conectez la el un pick-up Audio Technica AT LP 60 pe care il am. Nelamurireamea ar fi aceasta: credeti ca este ok acest receiver? Stiu ca pick-up nu este foarte grozav. Totodata as avea niste bani pentru un upgrade. Ce ar trebui sa imi cumpar, alt receiver sau alt pick-up, pentru performante audio mai bune? Daca nu am postat in locul potrivit, imi cer scuze. O seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Multumesc pentru raspuns. Boxele folosite sunt o pereche de Cerwin Vega AT-8, cat despre muzica ascultata, in mare parte rock si jazz. Vreau sa investesc vreo 6-700 ron pentru inceput si nu stiu in ce sa ii bag ( alt amp, alt pick-up, alte boxe).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam toate elementele lantului tau acustic sunt in aceeasi clasa.

Evident, mai trebuie un cd-player, dar probabil este unul "printre vechile aparaturi ale familiei" :)

Cu 6-700 lei nu cumperi mare lucru, mai ales pt a asculta jazz in conditii de vinil.

Eu as incerca sa gasesc intai niste boxe mai serioase, pt ca reprezinta cea mai mare diferenta de perceptie a muzicii - fata de cele actuale.

Poate mai vinzi dintre unele aparate si reusesti sa mai aduni niste bani.

Un exemplu imediat - si mai accesibil, ar putea fi Infinity Kappa 9,2i. Am ascultat jazz pe ele si suna destul de echilibrat, cu un bas remarcabil. Acum vad ca preturile au urcat - de, Sarbatorile, dar poate gasesti o pereche la o sume mai realiste. Atentie la suspensii.

Pasul 2 este amplificatorul, la vremea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi! Dupa cum spuneai si tu, o recomandare idealista. Nu vreau sa ma duc pana in zona aia nici din punct de vedere al calitatii, nici din punct de vedere financiar. Vreau doar sa fac un setup decent astfel incat sa nu stric placile din cauza unui pick-up prost si sa le pot asculta intr-un mod lejer. Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat si de aceea am scris si atentionarea - evident ca poate fi extinsa.

Dar nu este musai sa le iei de la noi (desi se mai gasesc unele destul de bune), sau sa iei acel model - era doar un exemplu.

Boxele nu cer putere - 150-200W, ci cer curent, un amp serios de 30W in cl A le poate misca FARA ABSOLUT NICI O PROBLEMA. Sau chiar 2 module Leco V-mini (la un pret mult mai mic).

Iar amp puternic daca vrei, gasesti si la 6-700eu - un Luxman M-o3, de ex.


LE - fara boxe de vreo 1000 euro (sh) nu prea poti realiza un setup decent. Sorry.

Placile nu le strici daca doza este buna si bine reglata. Totusi, daca ai placi de 30-40 sau chiar de 70-80 usd bc, merita si un pickup mai bun, si el tot de pe la 600-700 euro in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In directia asta vreau sa ma indrept ->70's. Sa reusesc sa fac un set-up "corect" din piese care merita atentia. Stiu ca o sa depasesc bugetul dar banii pe care ii am vreau sa ii bag intr-o singura piesa (incinte de exemplu) ca mai apoi sa o completez cu un pick-up tot asa vechi. Asta voiam sa stiu, cateva scule vechi care merita atentia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este se poate asculta vinil si cu linia audio descrisa de autorul topicului, si cu altele mai scumpe.

El se gandea sa faca un upgrade, eu sustin ca nu are rost unul de cateva sute de lei, sunt bani aruncati aiurea. Sau na, poate fi costul obtinerii unor cunostinte si informatii, dar e un cost mare pt prea putin.


Si Nu, nu bat campii.

30W in cl A se poate realiza DIY relativ usor, iese [barebone] in 3-400 euro cu module cumparate de pe e-bay si transformator + radiatoare sh.

Sunt nevoit sa repet, boxele dificile cer in primul rand curent, nu putere pt a canta corect (nu la putere maxima). Este o nuanta pe care pana si inginerii cu pregatire electrica o scapa adesea.


Daca tu stii oferta de boxe Infinity din tara si stii ca-s manarite - foarte bine, CageX a retinut in mod sigur avertismentul. Sunt multe boxe de vanzare pe e-bay, a fost o sugestie de boxe relativ ieftine care pot reproduce bine si un bas destul de jos. Totusi sub 800-1000 euro, eu nu prea as alege boxe [sh], pur si simplu nu suna destul de bine. Imi pare rau, dar asta este realitatea cea cruda...


Daca stii vreun pick-up f bun sub 6-700 euro, te rog sa imi spui si mie, caut unul de multe luni si nu am gasit. Prefer Linn LP12, Thorens TD-124 sau ceva similar cu brat SME in S.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte util raspunsul tau! Multumiri! Cat despre ceea ce imi doresc: luand in considerare sfatul tau referitor la receiver, probabil o sa fac un update al boxelor pentru moment ca mai apoi, dupa o perioada de informare, o sa schimb pick-up-ul si abia la sfarsit, cand o sa obtin destule informatii si un buget mai mare, o sa imi achizitionez un amplificator. Seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.