Sari la conținut
HiFi Tech

Lungime cabluri boxe-conteaza?


dbMaster

Postări Recomandate

Salut,


Vin si eu cu o intrebare la voi. Conteaza lungimea cablurilor dintre amplificator si boxe, atata timp cat cablurile pentru cele 2 canale au lungimi egale?

La pozitionarea actualului set-up am nevoie pentru una din boxe de cablu de 5m deoarece doresc sa il ascund dupa mobila pentru ca nu imi place sa le vad insirate prin camera, plus ca am un caine caruia ii mai vin idei proaste si nu vreau sa se apuce sa il molfaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca 'Megaptera' iti poate da un sfat aici , (si nu numai). Scormonind prin memorie la capitolul Fizica aXa parca, gasim R = p x L/S unde R=rezistenta p=constanta pentru diferite materiale in cazul cuprului 1.7 micro ohm . cm , L = lungimea , S = sectiunea si cum R trebuie sa fie cat mai mic atunci ori crestem S ori micsoram L, deci cat mai scurt cu atat mai bine cat mai gros atat mai bine , iata ca exista si fericitul caz in care putem spune mai bine mai scurt decat mai lung :lol: . Sper ca nu am facut vre-o gafa in descrierea fenomenului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am lucrat lungimi mai mari de 6 metri niciodata.

Acum nu stiu daca in general ascultatorii, cauta o pozitionare a amplificatorului cat mai aproape de boxe tocmai pentru a evita lungimile mari la cabluri.

Pe de alta parte pentru lungimi mari sunt de preferat cablurile cu o sectiune cat mai mare si de o calitate cat mai buna..

Am vazut si case cablate cu sarme prin perete, inclusiv sisteme cablate in-room cu cabluri lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu recomand cabluri de boxe de lungime mare: nu uitati ca prin aceste cabluri pot trece curenti de cativa amperi.

Daca nu exista alta solutie, iti sugerez sa pozitionezi amplificatorul de putere intre boxe, urmand sa folosesti interconecturi de lungime mare (si bine ecranate, desigur).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.