Sari la conținut
HiFi Tech

Curatare amplificator


vjvarta

Postări Recomandate

Daca ai conectori intre modulele amp si sursa sau comenzi desfa fiecare modul si spala-l. Eu am folosit cu succes spray asa zis de curatat frane (de fapt curata orice, e cu percloretilena), gasesti la orice magazin de piese auto, are presiune mare, dizolva orice si se usuca in secunde. Nu pe carcasa, masca, dizolva orice inscris

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alcoolul izopropilic este sfint, spalat de citeva ori pina iese "sticla".

De preferat apoi lasat macar citeva ore sa bata soarele sa evapore orice urma de lichid sau jumate de ora cu foen-ul nu foarte fierbinte.

Teoretic alcoolul izopropilic nu conduce curentul electric, practic am patit sa moara o placa de baza PC pentru ca omul era tare tare grabit cu PC-ul, era de fata si am spus ca pe raspunderea lui alimentez placa, n-a vrut nici macar sa o lase o ora la soare si foenul sitiei nu era acasa...

Acesta insa, nu da gres.


Alcool_Izopropilic.jpgAlcool_Izopropilic.jpg<e>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai incercat anul trecut cu o combina. am desfacut o bucati si am spalat o cu dusul doar cu apa calduta fara altceva si a fost totul ok; am dat imediat cu spary de contact conectorii de module , am lasat o la uscat 2 zile si merge perfect. am spalat si traful , totul a fost ok.

ma gandesc sa nu stric VR urile pt bias dar ma gandesc ca daca dau imediat dupa spalare cu spray de contact nu ar trebui sa am probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fa dus amplificatoarelor !

Este o greseala grava care poate costa scump, exact cum scrie in postul # 2.

Amplificatoarele se demonteaza si se spala pe bucati, dar potentiometrele, contactele si semireglabilii (de orice tip) NU se spala cu apa si detergent ci doar cu alcool si aer. Eventual spray contact f bun, dar numai daca este deja testat.

Transformatoarele NU se spala ci doar se sterg cu o carpa umezita in alcool.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io mai folosesc în cazuri grave diluant. Topeşte jegul, grăsimea, parafina, chiar şi prenadezul şi se usucă repede. Pun ampliful desfăcut şi sprijinit de bordură deasupra unui canal şi torn cu sticla dozînd cu degetul mare în timp ce cu mîna ailaltă pensulez jegul. Asta înţeleg io prin spălarea unui amplif (sau orice altceva jegos). La fel fac şi cu alcool izopropilic sau tehnic. Gaz lampant nu se mai fabrică cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.