Sari la conținut
HiFi Tech

boxe raft 2000 lei


ranger

Postări Recomandate

Sunt in cautarea primului sistem hi-fi si incerc sa aflu cat mai multe opinii pentru a merge sa ascult. Pentru asta trebuie sa am o lista mai restransa, ca n-o sa merg sa ascult toate boxele din magazin :D


Asadar ce boxe de raft pana in 2000 lei credeti ca presteaza bine la capitolul muzica? camera este undeva intre 12-14mp


Pana acum am cateva variante in minte:


indiana line diva

heco victa prime

magnat quantum

dali zensor


Mai sunt si alte variante de luat in seama la banii astia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca bugetul este fix si nu luam in calcul decat boxe noi din magazin optiunile ar fi Dali Zensor 3 sau Elac B6.

Dali le-am ascultat si eu si sunt extraordinare cu amplificarea potrivita (NAD sau Marantz).

Elac iti recomand sa asculti pentru ca sunt foarte laudate peste tot. Eu nu am avut ocazia inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este fix dar nu il pot urca prea mult (maxim 10-15%)


Nu vreau sa fie neaparat noi, dar trebuie sa-mi ofera posibilitatea ca ulterior sa adaug si boxele lipsa pentru un surround 5.1 cu destinatia cinema personal.


La indicatiile colegului Adam m-am uitat si pe pagina importatorului de magnat si mi-a atras atentia seria quantum. Din ce am mai citit sunt boxe cu sunet bine echilibrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Gabywoo, a devenit brusc iubitor de scule noi, cele vintage laudate de dansul in alt context si pe alte topicuri, nu mai "e bune".


On topic, in 2000 de lei poate inca putin peste eu m-as duce catre MA RX2, cu Nad, sunet bunicel sau poate ceva Elac, cum au mai recomandat colegii mai sus.

In zona sh, gasesti multe variante bune la acest pret, boxe care au costat de noi mult mai mult de 500 euro si sunetul poate fi net superior fata de ce poti gasi pe piata la ora asta in aceeasi bani, bineinteles amplificate cu ce trebuie. Ideea este in felul urmator, daca bagi 2000 lei in boxe, bagi 1000 in amplif, mai bagi tot cam aia in sursa si te opresti daca esti meloman. Poti fi meloman si cu Logitech 5500, dar asta este alta chestiune.


Depinde ce doresti, vrei sa scoti capul in lumea audiofila, sa accesorizezi sufrageria sau sa iei ceva nou, ca e la moda ?.

Este f. important sa mergi sa asculti, cateva sisteme si scumpe si ieftine, sa iti dai seama ce vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj de bongiorno » 08 Oct 2016, 12:58

"Eu am zis de BX2."

Era vorba de recomandarea mai veche a lui Robespier.

"On topic, in 2000 de lei poate inca putin peste eu m-as duce catre MA RX2, cu Nad, sunet bunicel"


Din pacate acum vad ca seria Silver RX1 sau RX2 nu se mai gaseste noua, find inlocuita de seria Silver 1 sau 2 care depasesc bugetul de 2000 lei.

Asa ca daca nu se poate creste bugetul cu 25% pentru o pereche de Silver 1 noi, nu ramane decat varianta sh pentru seria asta sau varianta BX2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Multumesc frumos colegilor pentru sfaturile utile postate aici. Pana la urma am hotarat sa merg pe o varianta entry level, din motive financiare, evident si am ales Zensor 3, boxe pe care le-am prins in oferta la 1250 lei. Nu stiu daca puteam sa gasesc boxe net superioare la acest nivel de pret, fie ele si secound hand.


Mai departe ma intereseaza un amplificator sh potrivit pentru ele. As aprecia niste sfaturi in acest sens. Ma intereseaza un sunet cat mai echilibrat, care sa puna accent pe voce.


Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Zensor 5 si pana acum cele mai bune rezultatea am obtinut cu NAD (eu am 325 dar poti cauta si modelul mai nou 326) si Rotel (eu am RA 06 dar cred ca poti cauta si alte modele similare).

Si amplificatoarele Marantz ar fi recomandate (seria 600x).

Experiente negative am avut cu Yamaha, Denon si Onkyo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos. Au fost zilele aceasta la un pret la care in mod normal se vand pe piata sh (1250).


Boxele vor fi folosite in doua ,,combinatii''.


1) Boxele+amplificator stereo strict pentru muzica

2) le voi utiliza in cadrul unui (viitor) sistem surround alaturi de un receiver

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu as alege Elac BS184, ...si o gasesti pe net. Este o boxa care da clasa multor boxe cu veleitati hifi.Dali zensor 3 (le-am avut si pe dansele) , sunt ok dar la volum mai mare scena devine aglomerata, ingramadita.Acum de tine depinde.

Ce-i drept Zensor 3 sunt foarte usor de amplificat...pe cand BS184 sunt mult mai pretentioase, mai pretentioase chiar ca si BS244.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ioni

Am facut deja achizitia, la un pret ce tindea spre jumatatea bugetului alocat, le-am gasit la 1250 lei noi. Eu sunt perfect convins ca acele Elac-uri se aud mai bine, doar apar mai multe probleme:


Eu am cumparat boxe noi, cu garantie, daca as fi facut acelasi lucru cu elac-urile, ma costa peste 4000 lei (pret de magazin), am tot rumegat problema si am decis ca nu am curaj, deocamdata, sa cumpar sh. Nu am habar cu ce se mananca acest domeniu, al sculelor hi-fi, iar riscul sa cumpar o pereche de boxe cu eventuale probleme era inevitabil. Cineva priceput sesizeaza imediat probleme de genul asta la o auditie, dar nu este cazul meu.


eu intentionez sa construiesc in jurul lor un sistem multicanal, iar restul sistemului elac ar fi costat foarte mult, pentru ca nu exista nicio garantie ca puteam sa fac completarea tot de pe piata sh


locul in care am amplasat boxele este destul de inghesuit, nu am cum sa ofer un spatiu adecvat pentru ca le folosesc ca boxe de PC, nu exclusiv pentru auditii muzicale intr-o camera amenajata acustic. Data fiind situatia nu stiu daca niste boxe mult mai scumpe s-ar fi auzit la potentialul lor si exista riscul sa irosesc orzul pe gaste.


In incheiere vreau sa spun ca sunetul zensor 3 ma multumeste din plin, joaca in cu totul alta liga fata de microlaburile din dotare. Nu ascult la volum ridicat pentru ca spatiul camerei ma obliga sa fac auditie near field, la maxim 1.5 m. Am avut initial emotii, ca poate nu se vor auzi cum trebuie in felul acesta dar nu este cazul, boxele se aud excelent, cu conditia sa stau in sweet spot, adica fix in triunghiul eu-boxe. Cum m-am mutat o jumatate de metru mai la dreapta sau la stanga se strica scena, imaginea stereo, tot. Dar avand in vedere ca le ascult doar eu nu reprezinta o problema.


Muzica se aude suficent de tare, cu potentiometrul pe la 50%, insa in jocuri trebuie sa dau ceva mai tare, nu am idee de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.