Sari la conținut
HiFi Tech

Condensatori cursi sau lipici?


andreic

Postări Recomandate

Va salut! Amplificatorul unui amic are un defect, si anume intra in protectie. Nu e nimic ars in el, nu s-a facut scurt, ci problema a aparut treptat. L-am desfacut si am observat cateva pete ciudate in jurul unor electrolitici. Ce parere aveti, sunt cursi sau e lipiciul pus din fabrica pentru a-i fixa cat mai bine? Multumesc pt ajutor anticipat.

20160823_160925.thumb.jpg.f6512ce75284b7aa41775c9d60188bcc.jpg

20160823_162757.thumb.jpg.0b543e49c0f59e2198879cdf34bedbde.jpg

20160823_162818.thumb.jpg.72e2a3e132b2e5aa2a29728205d5647b.jpg

20160823_160936.thumb.jpg.3200d755118e9e64dc7dad5e879db560.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MUltam Vio, intre timp m-am lamurit. Am un riplu imens pe alimentare, deci e clar ca sunt dusi. Am gasit si alte poze cu cablajul respectiv si nu arata asa. Voi schimba toti electroliticii cursi si voi mai vedea apoi care e situatia, Merci pt sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condensatorii nu sunt "cursi", ceea ce se vede in poze este exclusiv lipici uscat. Condensatorii moderni rareori curg pe la baza,

De obicei se umfla si crapa in partea superioara (si pe acolo se evapora sau se scurge electrolitul).

Trebuie insa tinut seama intotdeauna ca un condensator care arata bine poate fi partial sau chiar total uscat si cu esr mult marit.

Acei condensatori BHA par niste chinezarii dubioase, asa ca este f posibil sa fi imbatranit repede.

Nu vad bine in poza, par sa fie la 50V. Inlocuindu-i cu altii la 63V in mod sigur li se va prelungi viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de un Tangent amp-50.


Shambala, in toate pozele cu cablajul acestui amp se observa lipsa adezivului. Cu toate astea nu conttrazic nicio ipoteza deocamdata. Condensatorii sunt bha de 2200 la 50v. Cum scula e chinezeasca implicit si conzii sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Substanta maro este adeziv.

Electrolitul doar imbiba hartia din condensator. Nu este in exces ca sa curga, si nici nu are cum sa treaca de dopul de cauciuc de la baza.

Iar daca ar curge s-ar intinde pe toata placa sau cel putin pe suprafete mai mari, nu doar la baza condensatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Substanta maro este adeziv.

Afirmatiile mele si ale lui Catalin reprezinta - in acest caz - un adevar desavarsit, fara absolut nici un dubiu. :mrgreen:

Condensatorii electrolitici mari si mijlocii trebuie fixati de cablaj fie cu coliere metalice cu suruburi in cazul celor mai mari, fie prin lipire cu diversi adezivi pt cei mijlocii. Eventual sunt lipiti si intre ei daca distanta si adezivul [mai gros] permit. Asa trebuie.



Cand am scris chinezarie m-am referit la fake, adica imitatie de proasta calitate.

BHC este o marca respectabila (si scumpa) de condensatori, iar BHA e un soi de Addiddass sau Panasoanic ... :cry:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bine ca intai sa ii scoateti si sa ii masurati - capacitate, esr, pierderi in dielectric. Daca sunt imbatraniti, se inlocuiesc, de preferat cu unii de valoare mai mare - 4700uF sau 6800uF - depinde de preturi. Daca arata [inca] bine la masuratoare, si riplul pe alimentare este mare, intai se incearca - de test- adaugarea a inca 2 bc de 10.000uF in paralel (cu fire). Daca scade riplul, atunci fie se inlocuiesc cu altii de valoare [minim] dubla, fie se cauta loc in amplif pt a adauga 2 conzi mari in paralel.

Daca nu scade riplul, se verifica puntea redresoare.

In general, in gol /fara semnal, riplul ar trebui sa fie f mic.

Riplul mare ar trebui sa se simta acustic ca brum de 50 sau 100hz. (50hz daca una din diodele puntii redresoare este slabita si conduce putin si invers).


LE - acum am vazut poze cu ampul, este loc suficient pt a adauga condensatori daca este nevoie si se alege acea solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil că brumul va scădea puţin după montarea unor cond de capacitate mai mare, însă şi proiectarea cablajului şi poziţionarea în carcasă a componentelor e vinovată de asta. Cond de capacitate prea mare ar putea speria puntea redresoare sau arde siguranţa de reţea.

...........

Acum cîţiva ani am fost tentat să iau unul cu 150 lei din tîrg ca să-l îmbunătăţesc. Îmi plăcea carcasa că se potrivea cu a unui cd pe care-l aveam atunci şi schema bună, piesele lasă de dorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris odata : in gol /fara semnal, aparatul nu ar trebui sa aiba brum audibil chiar cu cei 4 x 2200uF din fabrica. Deci se poate face proba si cu 2 x 4700uF imprumutati. Daca brumul persista, trebuie cautata cauza. Marirea valorii condensatorilor are scopul de a ajuta aparatul in fucntionarea la semnal mare.

Puntea redresoare este destul de solida si suporta curentul de incarcare pt 2 x 10.000uF (4 x 4700uF), dar daca se doreste un upgrade mai serios se poate inlocui cu 4 diode Schottky de 8-16A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.