Sari la conținut
HiFi Tech

Sondaj - ref. pozitionarea boxelor.


Shibata

Postări Recomandate

M-ar interesa cam care este distanta medie dintre ascultatorul "domestic" din Romania si boxele sale frumos cantatoare, masurata de la baffle-ul uneia dintre boxe si pana la locul de auditie. Cu aproximatie bineinteles, nu va pun sa scoateti micrometrul din camara. :D


Multumesc pentru sprijin.


PS: La mine ~ 2.4 metri. Adica boxele si subsemnatul formeaza un triunghi echilateral cu latura de 2.4m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cataline, nu asculti cam… "cracanat", ca sa spun asa?

Mai ai imagine centrala, sau orchestra e in forma de arc de cerc, eventual cu un culoar pe mijloc? :?

:D masuratori exacte 340cm distanta intre centrul difuzoarelor de (nu din cadrul aceleiasi boxe se intelege) si 280cm de la difuri la urechi in conditiile in care stau teapan ca la concert , daca stau tolanit pe spate mai castig 20cm distanta :lol: , ... asta e camera :( , intre boxe am o mobila de sufragerie (din pacte nu am o camera a mea) iar canapeaua pe care stau cand ascult nu o pot trece prin zid :) , oricum mi-a placut figura de stil , o sa ascul mai mult solite vocale :lol: de acum inainte. Sound-stage-ul e ok , sau cel putin asa imi da senzatia. Zic si eu ca am apucat bilete in primul rand :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine e cam pe dos: 240 intre centrele difuzoarelor si vreo 320 pana la urechile din dotare, daca stau rezemat de spatar (ceea ce nu prea se intampla).

Ce-i drept, eu unul prefer imaginea cat mai precisa in detrimentul largimii scenei, dar am prieteni care prefera "pe dos". De altfel, si vanzatorii de sisteme audio se impart in doua tabere, din acest punct de vedere (saracul Jack stie de cate ori l-am rugat sa mai apropie boxele una de alta si sa le dea mai mult toe-in). Pana la urma, dincolo de constrangerile impuse de camera e si o chestiune de obisnuinta, de muzica preferata, de tratamente acustice (sau de lipsa acestora) etc.

In timp, am ajuns la o metoda personala pentru pozitionarea boxelor, mai utila decat cele "clasice" in conditiile camerelor din blocurile mioritice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.