Sari la conținut
HiFi Tech

Bridged Mode


bogdanozaurus

Postări Recomandate

As vrea sa rog pe distinsii colegi electronisti sa ma lamureasca, asa pe intelesul meu, cam cum functioneaza modul bridged la amplificatoarele de putere. Care ar fi avantajele acestei solutii ? Imi amintesc ca am citit mai demult un review la un power si spunea autorul ca sunetul a fost mult mai bun in acest mod, testat in acelasi sistem si in conditiile in care puterea in mod normal era oricum suficienta pentru boxele pe care s-a facut testul. Acum vad ca Audiolab a construit noile sala mono blocuri in acest mod, practic este o constructie dual mono amplificatoarele fiind conectate in acest mod fara a oferii si posibilitatea de a fi folosit in mod stereo. Asta daca nu am inteles eu aiurea, dar cred ca am inteles bine.

http://www.audiolab.co.uk/product-detail.php?pid=5 scroll pina jos

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu si eu tot din citite, nu se recomanda mod bridge din amplificatoare stereo. Am retinut ceva legat de sincronizare. Se recomanda folosirea amplificatoarelor dedicate mono.


Ca experienta, am avut sony ta-n55es. Le-am folosit atat stereo, cat si bridge. In mod bridge, la ureche, sunetul a fost mult mai bun. Puterea era considerabil mai mare, de la 110w pe canal in stereo la 300w pe canal in bridge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modul BRIGDE presupune legarea etajelor finale in serie pentru putere mai mare la iesire.


Canalul 1 devine master (iesirea in faza) iar canalul 2, slave (iesirea in antifaza 180 grade).

Impedanta minima a sarcinii trebuie sa fie 2x impedanta minima a fiecarui canal.

De ex daca fiecare canal poate minim 4 ohm, atunci in bridge, sarcina minima va fi de 2x4=8 ohmi.


Legarea in bridge se face in general la echipamente PRO, unde este nevoie de puteri mari.

Home use, nu vad sensul decit daca ai un amplificator de 20-30W pe canal si aceasta putere nu este suficienta.

Sunetul va fi MONO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.