Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare magnetofon cu anumite cerinte


UzY3L

Postări Recomandate

Salutare tuturor,


Sunt in cautare de un magnetofon cu anumite cerinte. Poate putin dificile, cerintele sunt in principal necesare pentru a proteja benzile.

Benzile pe care le am au fost inundate si sunt in stare fragila, deci nu suporta prea mult abuz.


Din cate am observat, mare parte din magnetofoanele rusesti au un inaltator de banda la role. Imi e greu sa explic dar la ce ma refer este ca un Mayak 203 reda ok si e "bland" cu banda pe cand un Unitra 2405 trage de banda si o indoaie (o indoaie pentru ca nu are acel inaltator).


Deci, cerintele sunt :


- Magnetofon rusesc;

- Boxe stereo incorporate (daca e posibil, daca nu dual-mono sau mono, tot incorporate). Nu am spatiu pentru boxe externe.

- Preferabil cu vumetre analogice. Imi displac cele digitale / LED


Pe net am gasit ELFA, SATURN, JUPITER dar nu am idee daca sunt mai bune ca Mayak-ul si daca au acele inaltatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca benzile au fost inundate, probabil ca viata lunga nu mai au. Daca ce ai pe ele merita efortul, le poti inregistra pe alte benzi, intr-o conditie mai buna. Pentru asta iti trebuie 2 magnetofoane, Majakul pe care il ai pentru redare (care scoate semnal stereo, chiar daca reda mono pe difuzorul propriu), si inca unul pentru inregistrare.


Spuneai in celalalt topic ca Tesla a ajuns busit. Cum adica, a fost lovit la transport, sau era deja defect? In acest caz sa stii ca asta este riscul cumpararii de la distanta, fara a efectuarea unei probe de functionare sub ochii tai. Ce anume e stricat la Tesla?


Rola presoare este o rotita care are metal inspre centru si o banda groasa de cativa mm din cauciuc la exterior. Ea este vizibila daca scoti capacelul care iti da acces la capetele magnetofonului, si face parte din mecanismul mobil. Cand apesi 'play', banda va fi prinsa intre rola presoare si un ax metalic subtire. O vei recunoaste destul de usor.


Un magnetofon care are difuzoare incorporate si vu-metre cu ace este Kashtan modelul negru, de fapt este un Jupiter redenumit, pentru export. Cel cu fata argintie (Kashtan-1) este de productie ceva mai noua si are vu-metre digitale.


In ce priveste 'inaltatorul' de banda, nu imi dau seama daca te referi la 'furca' aceea prin care trece banda. Sunt multe modele de magnetofoane care au tendinta de a intinde banzile mai subtiri (exista unele tipuri de benzi de 2-3 ori mai subtiri ca altele), deoarece nu au din constructie acele mecanisme suplimentare mobile care preiau supratensiunea din banda. Arata ca niste axuri sau ca niste role care pot culisa de-a lungul unui arc de cerc. O sa iti dai seama care sunt daca te uiti la o poza de Rostov (care are), si la una de Kashtan (care nu are).


Este bine daca la cumparare ai putea sa testezi magnetofonul: redare atat pe difuzoarele incorporate cat si pe boxele externe, intregistrare, derulare inainte/inapoi, franele la stop dupa derulare (rolele sa se opreasca in timp scurt dupa comanda stop, si in acelasi timp ambele role), autostopul sa functioneze la terminarea benzii etc. Vezi ca motorul sa nu faca ca frigiderul, capetele sa fie in stare buna, curelele sa nu fie la sfarsitul vietii (asta e mai greu de vazut, ca trebuie desfacut magul, dar poti sa iti dai seama din redare/derulare daca sunt cat de cat ok), rola presoare sa nu fie coapta (caciucul de pe ea sa nu fie umflat sau crapat), iar potentiometrele sa nu induca fasaituri/haraituri pe semnalul audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am inteles gresit ca 'intinde banda' in loc de 'indoaie banda'.


Pentru clarificari, am gasit pe net o poza cu un Majak203 si am indicat pe ea rola presoare si ghidajele pentru banda.


Ghidajele din poza au rolul de a pozitiona banda in asa fel incat ea sa fie aliniata cu capetele. In acelasi timp, banda care trece prin dreptul capetelor trebuie sa se afle in acelasi plan cu banda de pe role. La Unitra nu e in acelasi plan, sau ce se intampla de o indoaie? Esti sigur ca la Unitra ai pus banda asa cum trebuie cand a indoit-o?

majak203.jpg.a7ee025ad4cd175ff75690df1d26dc58.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru explicatii, am corectat in celalalt thread cu poza la rola presoare.


E greu sa ma exprim pentru ca nu am experienta in astea. Am crescut cu Mayak 203 si altceva nu am vazut decat de cateva saptamani.


Ghidajele la Unitra sunt ok dar rola si deci banda, sta mai jos cu cam 2~3mm. Nu mult dar deajuns ca ghidajele sa indoaie banda inainte sa ajunga pe rola.


Mayak-ul are inaltatoarele pentru role sau poate chiar tamburii pe care stau rolele sunt inaltati. Zonele incercuite din poza, stau cu 2~3mm peste carcasa, cand e montata.


Ca sa ma exprim mai bine : ghidajele, rola si banda sunt aliniate la Mayak.. La Unitra, rola sta putin mai jos de ghidaj si deci imi indoaie banda dupa ce ea trece prin ghidaje si ajunge pe rola.



Tesla are probleme de functionare, nu am fost in posibilitatea de a-l verifica cand l-am primit. Nu am boxe pentru el dar orice banda i-as pune, cand dau play, vumetrele nu se misca deci probleme la cap si/sau mecanice. Butoane lipsa. Selectorul de viteze e blocat pe 19 iar eu am si benzi inregistrate pe 9.



Exact asta vreau sa fac, sa salvez benzile. Bugetul meu ar fi sa zic un maxim 400lei. In acest pret am gasit Sony TC46 cred, Philips 4406 si 4407 sau 4417, ELFA, Saturn si Jupiter. Ultimele 3 imi plac, consider ca arata bine. Mereu mi-au placut chestiile astea mai...sovietice sa zic.

Boxele neaparat sa fie interne. Pe langa faptul ca nu am spatiu pentru boxe externe, mai e si faptul ca am pisici si distrug tot ce e cablu si carton. Fiind interne, boxele sunt protejate.

IMG_20160626_215559.thumb.jpg.ca0c34b6f8fcd88a61b4ad32af1cd854.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca la Unitra e un defect daca banda din role este intr-un alt plan cu banda in dreptul capetelor, dar poate ca inaltarea tamburilor (cei pe care se prind rolele) s-ar putea rezolva printr-un simplu reglaj, cine a mesterit pe modelul respectiv ar putea sa iti spuna.


La Tesla pare ca sunt mai multe defecte. In general modelele B115 si CM130 au butoanele ca parte slaba, mai ales potentiometrele liniare (reglaje volum, ton, nivel inregistrare) care sunt rupte la majoritatea aparatelor existente la vanzare. Spui ca ai dat drumul la banda dar ca vu-metrele nu misca. Asigura-te ca esti in mod monitoring tape, nu source. Daca esti pe source ar fi normal sa nu se miste vu-metrele (s-ar misca doar daca ai fi in mod inregistrare si i-ai da semnal din exterior). Daca insa nici pe tape nu se misca, atunci probabil ca sunt stricate. Butonul de selectare a vitezei 9/19 ar putea fi reparat sau inlocuit.

Scoate capacul care acopera capetele prin desurubarea celor doua butoane argintii si vezi starea capetelor. Daca sunt murdare, sterge-le cu alcool izopropilic. In ultima instanta merge si cu spirt, desi unii spun ca nu este recomandat. Foloseste pentru aceasta betisoare pentru curatat urechile, si ai grija ca sa nu ramana scame din materialul de bumbac pe capete. Daca este cazul, curata in mod asemanator si alte repere care in mod normal iau contact cu banda.

Ai putea (daca ai un cablu de inregistrare cu mufe DIN rotunde cu 5 picioruse inauntru) sa legi cele doua maguri si sa incerci sa faci play de pe Tesla si intregistrare pe Majak, sa vezi macar ca Tesla reda semnalul de pe banda. Atentie ca e nevoie ca acel cablu sa fie de inregistrare, nu doar de redare (diferenta e data de modalitatea de lipire a firelor la picioruse), ca sa nu tragi o concluzie falsa ca nu i-ar da semnal. Fiindca pe Majak ai redare doar mono pe difuzor, in timpul inregistrarii de test poti sa comuti pe Tesla intre modul stereo, precum si intre pistele 1-4 si 2-3. Verifica faptul ca nivelul audio la redare sa fie aproximativ egal intre 1-4 si 2-3, daca nu este, insemna ca un canal merge mai slab si necesita interventie pe partea electronica. Poti face apoi testarea de inregistrare si invers, adica sa redai cu Majak si sa inregistrezi cu Tesla.

Spui ca nu ai boxe ca sa testezi Tesla. Bine ar fi daca ai putea face rost de niste boxe macar pentru testare, de la un cunosut sau de la un vecin. Boxele se conecteaza la Tesla cu mufe DIN avand un piciorus dreptunghiular mai lat si unul rotund subtire, ai avea nevoie de asa ceva ca sa le conectezi. Daca vezi ca Tesla totusi reda bine pe boxe, ai putea sa pastrezi un sistem format din 2 maguri, sa zicem Majak si Tesla, cu care vei putea face inregistrari banda la banda, si cu care vei putea auzi stereo pe boxe si semnalul redat de Majak.

In ce priveste pisicile, exista substante repelente (care nu le plac si pe care le evita) cu care poti sa dai pe cabluri. Atentie mai mare trebuie acordata cablurilor de alimentare, si nu doar ale magurilor!


Daca totusi nu tii neaparat sa ramai cu 2 maguri ci te intereseaza doar salvarea inregistrarilor pe benzi in stare buna, poti sa incerci sa apelezi la un serviciu de inregistrare, vezi daca mai sunt unii care ofera asa ceva. Magurile cu defecte le poti vinde in pierdere asa cum ai spus, dar e pacat. Decizia iti apartine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe informatii dar bune toate :)


Cablu am dar cred ca e doar de redare. L-am incercat intre Tesla si Mayak. Nimic, nici macar pe redare. Am incercat pe Tesla si cu selectorul de "Tape" si "Source" = nada. Cel mai probabil e busit si capul de redare la el. doar la derulat si auto-stop am vazut ca e ok Tesla. In rest, cam mort.

Acelasi cablu intre Unitra si Mayak, merge. Paraie in draci dar se aude pe Unitra ce reda Mayakul.


Le voi da in pierdere, numai sa scap de ele pentru ca ocupa spatiu. Lectia am invatat-o : probeaza inainte si Unitra sunt praf, chit ca arata misto.


Ceva sugestii la : Sony TC46 cred, Philips 4406 si 4407 sau 4417, ELFA, Saturn si Jupiter ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de spus ce anume sa alegi. Toate au o varsta, ceea ce inseamna ca sunetul lor nu mai e ca la inceput. Multe necesita curatarea potentiometrilor, schimbarea condensatorilor si demagnetizarea capetelor.


Despre Philips, Saturn si Elfa nu stiu ce sa iti spun. Destul de raspandite pe la noi sunt Jupiter 203 (Kashtan):

">https://www.youtube.com/watch?v=HN15FZIQV_o si Jupiter 203-1 (Kashtan-1):
">https://www.youtube.com/watch?v=NGWxNjwg980


Modelul acela de Sony nu exista, insa un Sony care ar putea sa sune bine este TC-630, vezi un clip aici:

">https://www.youtube.com/watch?v=j5jAHGoEEb0 (cred ca a facut inregistrarea sunetului direct din iesirea de semnal, nu a utilizat un microfon in fata boxelor).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La kashtan sau kashtan 1, daca gasesti unul sa aibe mecanica ok, si rec-play head bun (se mai gasesc si noi de cumparat), merita pina in 150-200 lei sa dai pe el in functie de aspect.

Problemele electronice sint in principal ce tin de condensatorii electrolitici ce trebuiesc toti schimbati.

Astfel va mai dainui inca un sfert de veac, daca mecanica, repet, este OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unitra l-am desfacut sa vad daca se pot inalta tamburii dar cine a umblat la el, a facut-o de oaie. Nu-mi bat capul pe peticit. Caut unul si bun si gata.


In acest caz, rectific : caut un magnetofon cu boxe stereo incorporoate. Sper sa existe asa ceva.


Pusesem ochii pe un Rostov dar din cate am observat, nu are boxe interne. Asa e la toate sau mai sunt si exceptii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Difuzoare incorporate au avut modelele occidentale vechi (anii '60) sau unele comuniste copiate dupa ele. De prin anii '70 magnetofoanele pt public au ajuns din ce in ce mai performante fiind trecute in categoria "Deck", asa ca s-au eliminat difuzoarele. Unele modele au pastrat un singur difuzor de control - gen Majak, altele au avut niste boxe formate din cele 2 jumatati ale capacului care trebuia detajat (Akai-uri vechi).

Difuzoarele chiar slabe si cu magnetii ecranati, sunt un element deranjant pt benzile si inregistrarile magnetice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix de aia am recomandat in mod expres doar TESLA modelul CM160 , dar ... nu tot ce zboara se mananca .

Inca .

De altfel , la acest gen de subiecte este evident de ce nu se " arunca " prea multi dintre cei care sunt contemporani cu magnetofoanele si cam stiu cu ce se mananca asa ceva ... autorul acestui subiect se pare ca nu este inclus intre cei considerati audiofili , deci ... asta e viata .

Apropo , se pare ca acei nimeni nu au reactionat " cumva " la notiunea oarecum imprecisa de " boxe interne " ...

Am evidentiat nimeni , pentru ca asa consider , unii sunt " nimeni " , parerea mea .

Evident , nu generalizez , dar precizez , spre disperarea unora care se leaga de forma si exprimarea ideilor pe acest forum .

Stiu ca pe unii ii rupe la pancreas ;) , asa ca le urez din suflet ca ulterior Natura sa le rearanjeze moleculele , intr-o ordine mai putin enervanta pentru specia umana .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audiofil, nu sunt. Dar luati in calcul ca vreau sa trec de la un Mayak cu o boxa interna ce reda niste benzi ce au fost inundate cu apa de fluviu, la ceva stereo dupa ce curat benzile.


Chit ca sunt boxe interne si ne-ecranate si cunostiintele mele in materie de audio nu au ajuns la maturitate, sunt de parere ca se va simti o imediata diferenta in calitatea sunetului.


Nu caut sunet de studio si nici nu-mi pot permite. .Vreau doar sa ma pot bucura de niste benzi cu care am copilarit.


Inapoi la subiect : am pus ochii pe un Saba TG-564, Philips 4415 si 4416. Ce imi recomandati dintre aceastea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Philipsurile chiar daca au 3 motoare nu's de seama.Sunt o idee mai mari decat cele de casetofon iar transmisia se face prin curea 3 la numar..La sunet a fost cat de cat K dar mecanica e asa cum e..


http://arnobrosi.tripod.com/electronics/4416.html


Cel mai ieftin magnetofon adevarat cu direct drive fara curele etc ,difuzoare incorporate sunet bune, usor de depanat este un revox A77 versiunea cu difuzoare incorporate "cufar" dar in cel mai feriti caz il gasesti undeva pe la 1000-1200 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea digitala a comenzilor, moare cind nu te astepti. 3 mi-au venit la reparat, le-am refuzat pe urmatoarele 2, dupa ce am pierdut o jumatate de zi cu masuratori, insa fara rezultat.

 

Genial...asa sunt toate modelele de Rostov / Soiuz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, mi-am luat Philips N4512. Era sub buget, toate curelele proaspat schimbate si e un mare pas peste Mayak 203 . Am scultat doar o banda si deja sunt super-multumit de rezultate.


Va multumesc tuturor pentru ajutor si pentru sfaturi!

IMG_20160705_225337.thumb.jpg.3627f26978ed00f91aaa3593976d7050.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.