Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificatoare Clasa D


CPT

Postări Recomandate

UCD_NCore.jpgUCD_NCore.jpg<e>


Se pare ca schema in sine permite mult mai multe decat am vazut noi in implementarile simple ale entuziastilor DIY .

Am evidentiat pe schema de mai sus cateva detalii , destul de ciudate .

Schema am gasit-o pe un blog japonez despre amplificatoare si era prezentat un modul OEM .

UCD este o BINECUNOSCUTA schema de amplificator clasa D autoscilanta , dar in varianta de mai sus permite sincronizarea exterioara cu un semnal de 1MHz , exact ca si la Devialet .

In implementarile amatoricesti , acesta facilitate nu exista !

De altfel , nici intrarea simetrica nu este ceva obisnuit in lumea entuziastilor DIY , este o super fita audiofila .

Ca de altfel si comunicarea cu microprocesorul care realizeaza si " altceva " in afara de SOA , DC Detect etc .

Nicaieri , nimeni nu sufla absolut nimic despre secretele bine ascunse ale UCD-ului ...

Dar ... profesionistii stiu cum se face ca totul sa se auda bine si sa masoare bine , ca de aia sunt profesionisti ;) !



Circuitul LC care alcatuieste filtrul de pe iesire este ( la acest model UCD personalizat pentru subwoofer activ ) la o frecventa relativ joasa asa ca nu poate constitui o referinta .

Din pacate , nu am alta schema pentru varianta lineara in tot spectrul audio .

Am mai remarcat ca pe schema semiconductoarele folosite sunt de origine japoneza ... nu kkturi chinezesti low cost !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sorin de curiozitate cum suna amplificatoarele Bel Canto ? Cam cu ce marci de boxe si cu ce cabluri se potrivesc mai bine ? Multumesc

Is pe partea mai dulce , neutre dar parca le lipseste ceva . Fiind si destul de neutre merg pe foarte multe boxe. In general multi le folosesc pentru boxe mai naravase si greu de dus. Sunt o solutie de compromis (vezi pretul lor ) pentru sisteme care necesita mult curent. Eu personal as vrea sa incerc asa ceva cu un buffer pe lampi poate le face mai umane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.