Sari la conținut
HiFi Tech

Diferenta intre original master record si remastered


CPT

Postări Recomandate

In timp ce lucrez la ale mele, mai ascult si muzica, si din intimplare astazi am avut sesiune de Pink Floyd.

Nu am chiar toata discografia, dar marea majoritate sint.

Intimplarea a facut ca astazi sa fiu singur si am ascultat mai taricel, pe la circa 98-100-105db, si s-au nimerit in "ordinea numelui" diverse versiuni sau masterizari ale unor piese, albumul D.S.O.T.M. avindu-l in versiunea original master record (cred ca banda magnetica a fost matrita de studio) si apoi o versiune "remastered".

Cei care au ascultat PF stiu ca la inceputul albumului, piesa "Speak to me" este aceea cu "heart beat" si un sound "aparte".



Ok, treaba este ca intii a intrat original master record si apoi imediat remastered, unde ceva lipsea cu desavirsire, va las sa observati ce!


Pink Floyd Speak to me original master record wav


Pink Floyd Speak to me remastered wav


Ca sa ma conving, am lasat in continuare sa "curga" una originala alta remaster, pina am ajuns si la Time, unde am oprit, si am ras din PC tot ce era REMASTER.




Pink Floyd Time original master record wav


Pink Floyd Time remastered wav



Voi, pe care ati prefera si ce diferente sesizati intre ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu intreb...un hi res din PF nu e luat tot de pe banda magnetica ? Adica cu ce e el mai presus de alte forme de redare a PF ???

De unde stiu ca un hi res dsd sau cum mama lui il cheama nu este alterat, masterizat, manarit ....?

Care e cea mai sigura cale sa ascult PF original ?

Io zic ca neste vinil veeechi dar poate mai sunt cai..

 

Cu cât transferul în digital e făcut la rezoluţie mai mare, cu atât pierderile sunt mai mici. Deci e clar că CD-ul cu cei 16/44 ai lui e din start dezavantajat.

Iar avantajul DSD-ului nu e neapărat rezoluţia lui cât modul în care este redat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să le descarc, dar acolo am înţeles că e vorba de două versiuni CD, nu?

Ce versiune remasterizată e? Au fost destule remasterizări infecte cu Pink Floyd. Dacă e ultima, cea din 2011, în mod sigur nu are cum fi proastă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una era un cd original vechi (varianta original master record), pe care l-am facut demult in PC, nu mai tin minte producatorul, celalalta un set de cd-uri tot original cu mai multe cd-uri in colectie.

Daca amicul meu le mai are o sa pun niste poze, trebuie sa ajung pe la el prin Colentina, si asa nu ne-am vazut de ceva timp.

Injura-ma, dar la niciunul nu m-am uitat din ce an este, le-am encodat in .wav direct cd rip si asa au ramas...


Astept parerea ta, mercic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.