Sari la conținut
HiFi Tech

Sharp SX-8800H


Francky

Postări Recomandate

@Gabywoo


Am ascultat pe vremuri prin '85, linia completa a deck-ului CS-M4, full analogic.


Mie mi-a placut cum suna, cap moale (Sendust), doar Dolby B, incinte 3 cai cu difuzor de inalte (nu tweeter), chiar era ok, acum fiecare cu gustul lui. :thumbup:


Uite cind termin V2 mini (de casa), daca esti in Bucuresti, ti-l aduc sa il asculti, sint curios de parerea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este in cazul in care din fiesce motiv pica STK, (nu este un circuit indestructibil chiar folosit si la impedante mari 6-8 ohm), aparatul este greu de refacut cu altceva.

Am refuzat 2 la reparat, unul acum ani buni si unul mai de curind pe motiv ca nu fac improvizatii cu diverse clone de STK-uri.

Si in consignatie pe Covaci (pe vremuri), era unul cu un canal defect, nimeni nu-l cumpara desi avea un pret bun...

Dar, daca omul vrea sa aibe linia completa (asa am inteles in final), este alegerea lui, sint banii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sharp nu e un nume in lumea sculelor muzicale !

 

Optonica iti spune ceva?

 

Da' date=' stiu de Optonica. Legatura intre Optonica si acel Sharp este reprezentata numai de cele 5 litere care alcatuiesc cuvantul Sharp scris pe aparatele cu pricina.

Optonica a fost o incercare meteorica de a performa. Atat. Fara succes !

Aparate ochioase facute tot pentru a lua ochii. Atat !

Nu vreau sa starnesc polemici. Sfatul meu ramane acelasi. Nu as cumpara niciodata vreo scula Sharp-Optonica ( sau Fisher fabricat dupa 1975 ) si nu voi recomanda vreodata cuiva sa cumpere asa ceva daca eu nu as face asta. Nu spun ce imi place mie pe vintage pentru ca nu are rost aici.

Ma cam doare la bascheti de felul cum arata unele scule. Ma intereseaza sunetul. Inovatiile tehnice, calitatea pieselor si imperecherea lor pentru ca playback poate sa faca si o su........ta !

Eu vreau numai ca omul sa nu dea banii pe plastice si prostii. Sa mai citeasca,asculte si sa intrebe. Il putem scuti de o portie dureroasa de experimentare. Daca dorea un sfat de la niste manelisti atunci nu se mai inscria pe forum aici.

De ce sa ia o mobila inutila si chicioasa ?

De ce sa nu spun ...mai bine Nu... daca mi se cere o parere ?

Imi sustin parerea.[/quote']

 

In legatura cu aspectul turnului mie chiar imi place ... daca tie nu e strict problema ta ... eu m-am inscris aici sa aud niste pareri sustinute de argumente nu doar ca unora nu va place SHARP ... Si boxele se aud chiar bine pentru varsta lor le folosesc acum cu un amplificator Yamaha AX 1090. Nu caut ceva deosebit momentan ... o sa le dau la un moment dat ca sa imi iau Infinity SM 155 sau Infinity K 8.2 ... Momentan ma multumesc si cu boxele mele SHARP. Astept sugestii si pentru boxe de la cunoscatori. Caut ceva de putere mare dar si fidelitate si pe difuzor de bass mai mare de 25cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ai Ax 1090 de ce vrei un turn plasticos de la Sharp ??

Si da! Vrei boxe mai si mai pentru ca Sharp nu a facut boxe...poate numai cutii cu difuzoare.

Daca vrei sa stergi praful de pe ceva si nu ai de pe ce atunci poti lua turnul dar merita ??

In ceea ce priveste Infinity....seria SM este slaba si la constructie si la sunet. Merge scoasa in curte ca sa deranjezi vecinii si sa vina politia cu amenda.

De pe la Kappa incepe sa se auda ceva muzica.

La boxe vintage vei gasi sfatuitori mai avizati. Ce cauti e cam scump pe piata trancotara si cu regret spun ca nu prea mai e marfa.. Fugi de Heco. Eu am imperecheat foarte fain Yamaha cu niste boxe Pilot din seria CD. Pilot a facut si boxe obisnuite dar si boxe de 16000 marci bucata !

Au folosit difuzoare Vestra dar si Seas sau Vifa.

 

Atunci recomanda-mi tu niste boxe faine cu basi mari ... am gasit Infinity Kappa 8.2i la 700 de euro afara ... impecabile ... o sa vand Yamaha AX 1090 pentru ca nu arata estetic foarte bine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxe faine cu basi mari....costa prea mult sau nu se gasesc.

In general sunt bune seriile vechi americane Altec sau JBL.

Eu am ascultat Infinity Renaisance si sunt boxe f bune dar cam scumpe si vor multi wati si de calitate. 8.2 sunt bune.

De cele japoneze cu basi mari de 30-40 fugi !!

Chiar daca posesorul le lauda sa stii ca sunt cutii cu difuzoare nu boxe.

Acu... sa dai Yamaha ca nu arata bine nu se face !

 

Da ... chiar nu stiu ce alegere sa fac ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.