Sari la conținut
HiFi Tech

Meloman sau Audiofil sa filozofam putin


catalinx70

Postări Recomandate

In urma cu cateva zile , stateam in fata sistemului meu audio si ascultam un album cu Giana Nannini - 'Maschi e Altri' (ca tot imi facuse fluffy pofta cu muzica anilor '80) , eram foarte atent la inalte , la mediile vocii , la baterii daca sunt suficient de rapide , la back-vocal daca e natural sau nu, la separatia canalelor ..... etc. La un moment dat melodia s-a terminat , s-a asezat linistea pauzei dintre cantece, mi-am dat seama ca nu stiam ce melodie tocmai rasunase in boxe. Un mare semn de intrebare a inceput sa pluteasca in incapere in locul notelor muzicale . Eu ce ascultam ; sistemul sau melodia? Ma lasam cuprins de acordurile melodiei sau eram vrajit ca cinelele sunau bestial in domurile de matase ale boxelor?; sau si una si alta ?

Pe o pagina de web pe care tocmai o deschisesem citeam cate ceva despre 'boxele de tip horn' .... hmmmm dar de ce nu citeam despre Giana Nannini sau de ce nu cautam alti cantareti de rock italian pentru comparatie? . De ce imi fac mereu calcule sa cumpar niste cabluri de boxe, pentru diferente probabil imperceptibile si nu ma gandesc;... cu acei bani cate CD-uri imi pot imbogatii colectia de muzica ?; ceea ce ar fi un lucru mult mai concret, mai evident .

Au inceput sa-mi vina prin minte o gramada de lucruri ;cum la 4 ani m-am trezit cu o vioara (sfert Cehoslovaca) in brate si de care am scapat abia in clasa a VI a (acum era un Reghin treisferturi) , cum ascultam dimineata de la 8 si un sfert parca, Curierul Melodiilor la un tranzistor mic SANYO, mergea cu 2 baterii de 1,5V , cum pana sa am prima combina muzicala (un SHARP) aveam deja vreo 30 de casete inregistrate pe care le ascultam pe la colegi sau pe casul masinii lui taca-meu de-i descarcam bateria apoi faceam pe nestiutorul , cum incepusem sa invat topurile date de postul de radio interzis pe atunci 'Vocea Americii' , cum incepusem incet incet sa fiu nelipsit la chefuri pentru ca ma chema toata lumea "Vine Cata cu muzica ehe..." apoi incet, incet de la pop la rock, de la rock la blues, de la blues la jazz, sunt sigur ca peste alti cativa ani voi incepe sa aprofundez muzica clasica.(din nou , de data asta de placere).

M-am trezit iar in pauza dintre doua melodii suficient cat sa mi se mai descalceasca gandurile care se invalmasisera la un moment dat ca spaghetele intr-un castron. Cred ca si Giana Nannini amplificase un pic vartejul tipand intr-una Bello , Bello Imposibile. Am apasat STOP butonul telecomenzii si am cautat ceva mai simplu mai primar , mi-a atras atentia un CD care se cam prafuise 'Mes plus belles Doina' - Gheorghe Zamfir si Christian Micsunescu . PLAY... sunetul acela al Orgii rasunand in biserica suprapus cu naiul inconfundabilului Zamfir au produs declickul , ceea ce mi se perindase prin minte era de fapt geneza , transformarea mea dintr-un meloman pasionat intr-un audiofil incurabil. Probabil ca transformarea nu e completa si nici nu stiu daca as vrea sa fie completa vreodata , cred ca mi-ar place ca melomanul din mine sa nu fie inghitit complet de audiofilul din mine , sa ma opresc undeva unde sa fie bine pentru amandoi, sa pot sa recunosc mai degraba un capriciu ca e interpretat de David Oistrakh sau de Marico Senju decat sa imi dau seama ca a fost cantat pe un Amati sau Guarneri. Dar de la ganduri pana la fapte ....e cale lunga asa ca ma intorc pe www.audioweb.ro am gasit un anunt , cineva vinde niste cabluri Dali Silver 4 , sa vad daca pot negocia ceva .... :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos spus Catalin, cred ca si eu am simtit asta uneori si daca citesc printre rinduri unele posturi de pe CG ma gindesc ca sint unii care nu asculta muzica ci doar sunete...dar daca asta ii face fericiti de ce nu, eu nu le fac un repros din asta. Si eu ca si tine am trecut prin cam aceleasi etape, mai putin cintatul, dar ascultam cu nesat topurile pe la Vocea Americii sau Europa Libera, abia la 14 ani am avut primul casetofon, unul mono rusesc la care am mesterit doua boxe cu difuzoare recuperate, unul de bass si celalalt de inalte si iesea ceva tentativa de stereo dar pentru mine atunci era sublim :) E mult de atunci, am evoluat (nu neaparat in bine) si acum nu ma mai pot bucura deloc de muzica daca nu se aude cam cum vreau eu, sint multe lucruri frumoase de asculta dar daca nu suna bine pur si simplu le refuz. Am CD-uri care nu le (mai) pot asculta dar am si mp3-uri vechi care numai audiofile nu sint dar se aud bine si le ascult cu placere. La filme la fel, pe vremea lu impuscatu` in perioada de aur a VHS-ului vedeam filmele in orice conditii , bineinteles dublate de Irina Nistor, acum daca nu sint HD strimb din nas. Nu stiu cum sa zic, parca ar fi o senzatie puternica de disconfort care anuleaza orice emotie provocata de albumul sau filmul respective. E cam acelasi lucru cu a privii un tablou in muzeu sau de a-l studia de pe un album de arta prost tiparit, daca ai vazut macar odata tabloul nu mai vrei sa deschizi albumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce se pune problema in acest fel? De ce trebuie sa fiu meloman SAU audiofil ?


Mie mi se pare pe nedrept demonetizata notiunea de audiofil din cauza unora care au dus la extrem anumite "dogme". Un audiofil e un iubitor de muzica (,) care doreste sa o asculte la un nivel de calitate cit mai ridicat. Sunt oameni care mi se adreseaza: " Nu sunt audiofil dar as vrea un sistem pe care sa ascult la o calitate decenta"....Simplul fapt ca ai aceasta dorinta te face audiofil. Nu vad nimic raui n asta . Cit de departe o duce fiecare, asta e o chestie personala. Daca de exemplu acum, in timp ce scriu ascult Jimi Hendrix pe sistemul meu, se cheama ca sunt audiofil sau meloman? Eu zic ca amindoua, nu se exclud deloc. Hendrix nu are inregistrari audiofile deci as zice ca sunt meloman. Dar totusi nu pot sa ascult Hendix ( sau orice) pe un closetofon. Asta inseamna ca sunt audiofil. Nu ascult niciodata de unul singur de placere "ultimatre audiophile recordings" sau alte labareli de genul asta, ascult muzica care imi place, iar daca imi p[lace nici macar nu stiu la ce casa ce discuri a fost inregistrata. Daca imi place de exemplu CREAM "Wheels Of Fire" il voi cumpara doar de aceea, nu pentru ca a fost scos .....sincer nici nu stiu de cine, desi e unul din albumele mele preferate.


Daca cineva zice ca e meloman si nu audiofil, inseamna ca ar trebui sa asculte pe orice pocnitoare si sa se bucure in aceeasi masura de muzica. Si am intilnit persoane de genul acesta, un prieten ( fost coleg de "trupa", chiatara ), mare fan Stevie Ray Vaughan si Eric Clapton nu s-a "convertit" la audiofilie oricit as fi incercat sa-l conving; se bucura in aceeasi masura de un solo, fie pe un sistem Hi-Fi fie pe un closetofon. Un audiofil fara a fi meloman consider ca e acela care are 10 discuri ( Dali, Triangle, Focal, Marantz si inca citeva ), dar nu are habar cine e Clapton, BB King, Coltrane sau Karajan ( ca Motzart cred ca totusi stie oricine cine a fost, chiar daca nu asculta). Totusi inclin sa cred ca sunt putini din acestia . Eu zic ca un procent covirsitor de audiofili sunt melomani, desi in ncealalta multime ( a melomanilor ) procentul de audiofili e simtitor mai mic.


Consider ca (pe nedrept) notiunea de audiofil e asociata cu snobismul, probabil si datorita faptului ca aceasta pasiune e destul de costisitoare si cei care nu si-o pot permite spun ceva de genul "vulpea cu strugurii" . Sa fii audiofil e acelasi lucreu ca si cind preferi sa te uiti la un film pe un ecran cu o calitate a imginii cit mai buna. Parca nu te uiti cu acceeasi placere la Star Wars de exemplu pe un TV alb/negru si de pe o caseta VHS la a 10-a inregistrare ca si la un cinematograf.


Bibi, daca zici ca te-ai hotarit ca esti meloman ( si asta exclude audiofilia), atunci ar fi bine sa-ti donezi sculele, precis se bucura cineva de ele. Sau macar sa le vinzi la un pret redus, iti iei un boom-box si mai ramii cu ceva bani :lol::lol::lol: Stiu ca tii la gluma ;) .


Audiofilia mi se pare o pasiune frumoasa si e oarecum opusul ignorantei. Mi se pare mai mult ignoranta sa asculti muzica in conditii precare, pierzi mult din mesaj, flavour. E ca si cum ai minca doar ca sa-ti umpli burta, nu conteaza gustul, calitatea, aromele. Exista oameni care beau vin ca sa se imbete si exista degustatori de vinuri. Daca eu nu sunt pasionat devinuri, cum ar fi sa iau la misto un degustator si sa zic ca e nebun ca poate sa dea sume mari pe o sticla din nus'ce buchet, cind eu cu banii aia imi iau doua butoaie si ma imbat zi de zi timp de un an?!


De aceea eu spun ca audiofilul ar trebui sa fie un pasionat de muzica care vrea sa se bucure din plin de "gustul si aroma" acesteia. Poate nu am timp sa ascult 10 ore pe zi muzica, dar daca am o jumatate de ora vreau sa ma bucur din plin de aceasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW, va recomand albumul BLUES al lui Jimi Hendrix, e o abordare mai diferita, se vede ca se indrepta catre matruritate (muzicala).....ce pacat ca s-a "taiat" asa brusc ! N-am c urajul sa ma gindesc ce scotea acum daca era in viata.....Chiar il consider un geniu.....cum facea chiatara sa plinga, sa rida, sa vorbeasca aproape! In plus, desi era un singur chitarist, aproape tot timpul ai senzatia ca sunt cel putin 2 , solo + armonie. Cind cinta pur si simplu parca era corp comun cu instrumentul, dialoga....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, daca zici ca te-ai hotarit ca esti meloman ( si asta exclude audiofilia)

 

Eu nu am înțeles că o exclude :)


Eu văd distincția între cele două în felul următor :


* Dacă ești capabil să simți emoție în fața unor înregistrări impecabile d.p.d.v. tehnic dar care nu îți spun nimic d.p.d.v. muzical atunci ești audiofil. Eu nu sînt, XRCD-urile mă lasă absolut rece, Chesky-urile (90% din catalog) mă lasă absolut rece, 2L recordings, Opus3, Jazz At The Pawnshop mă lasă absolut rece.


* Dacă poți să te bucuri și de un mp3 ascultat în mașină și uneori îți dau chiar lacrimile ascultînd muzică pe un sistem de 1000 lei, atunci ești meloman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce se pune problema in acest fel? De ce trebuie sa fiu meloman SAU audiofil ?


.

 

:) vad ca subiectul a prins un pic .

Jack, poate nu m-am facut inteles , eu am expus niste ganduri persoanale , era doar o framantare a mea expusa catre cei care au pasiuni apropiate de ale mele . Nu am judecat pe nimeni si as fi ipocrit sa nu recunosc ca mi-ar place se am un sistem alcatuit din M.L.-uri :mrgreen: sau ca nu as vrea un sistem ca al lui iosiP sau ca al lui TJ sau ca alte sisteme excelente expuse pe audioweb.

Uite mi-am zis si eu oful la o 'cafea virtuala' :lol: , ideea ca nu as vrea ca incet incet sa incep sa tai din fondul alocat pentru concedii si sa il maresc pe cel alocat sculelor :twisted: . si colac peste pupaza sa mai afle si nevasta :o . Au fost doar niste ganduri expuse, depsre propria-mi persoana, la care nu asteptam neaparat un raspuns . Poate ca titlul subiectului nu a fost ales foarte bine si a lasat sa se intelega ideea ca, ori una ori alta, dar cum ai zis si tu una fara alta nu se prea poate. Inrebarea mea, retorica de altfel, care se desprindea din text era daca stim unde sa ne oprim (apropos' de audiofilie) si raspunsul meu se afla undeva in final .... Dar de la ganduri pana la fapte ....e cale lunga asa ca ma intorc pe www.audioweb.ro am gasit un anunt , cineva vinde niste cabluri Dali Silver 4 , sa vad daca pot negocia ceva .... :mrgreen: .

Bye Bye si .... SA AUZIM de BINE ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul definesc astfel discurile "audiofile": inregistrari excelente ale unor interpreti mediocri cantand muzica anosta. :twisted:


Lasand insa ironia, un sistem de calitate iti poate largi gama de preferinte muzicale (de exemplu, nu eram pasionat de vioara pana nu am sacultat-o pe un sistem echilibrat - acum imi place). Pe de alta parte insa, sunt de acord cu Jack: nu as asculta niciodata un disc cu muzica pe care nu o apreciez, chiar daca inregistrarea este facuta cu cea mai avansata tehnologie posibila iar la pupitru s-a aflat "taticul" inginerilor de masterizare. Altfel spus, ascult doar ceea ce-mi face placere, si chiar discurile "de test" sunt alese astfel incat sa ma pot bucura si de muzica, nu doar de sunet.


Si-atunci, unde intervine audiofilia in toata povestea asta? Pai e simplu: atunci cand o anumita muzica imi place (ca muzica, nu ca inregistrare) caut sa o obtin intr-o editie audiofila. Sau ca sa-l parafrazez pe amicul Jack: daca tot ai decis sa-ti nenorocesti ficatii band whisky, macar da banul pe un single-malt! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as introduce in ecuatie si variabila "timp pentru ascultat".

Ritmurile cotidiene , obligatii, viata, mama d__u' . Duminica dimineata, ca-i curentul mai bun in prize, o ora doua, vine damblaua sa iau o banda , un disc de acum 30-35 de ani, le-am iubit, le-am arat cu fel de fel de scule. Rezist 5-7 minute, Las un lampas sa mearga in gol jumatate de ora, aleg ceva ce stiu ca suna OK pentru starea de moment sii imi vine inima la loc. Daca e cit e macar sa fie bine.

Melomanie sau audiofilie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce trebue sa folosim "sau exclusiv" intre acesti termeni: am cunoscut melomani neaudiofili si am auzit de audiofili nemelomani, dar majoritatea celor pe care ii cunosc sunt atat melomani cat si audiofili.

Cei mai multi au inceput prin a fi melomani, apoi au devenit (si) audiofili dupa ce au ascultat muzica lor preferata pe un sistem de calitate. Exista si cazul invers, mai ales la cei generatia mai tanara, care au avut acces la echipamente de calitate in familie dar si-au format alte gusturi muzicale decat parintii lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Cei doi termeni nu se exclud, ci dimpotriva, se completeaza reciproc, astfel incat ansamblul Meloman-Audiofil (sau Melo-audiofil, cum imi place mie sa zic) sa fie in final mai mult decat suma celor doua componente luate separat. Altfel, printr-o reducere la absurd, ti-ar fi suficiente paginile cu versurile sau cu partituri. Doar ca, din fericire, muzica nu este numai matematica. E un organism viu, asa ca are suflet (melodie, ritm, caracter, timbru, etc) dar si corp (difuzoare, amplificatoare, cabluri, etc).

Si stiti voi, "mens sana in corpore sano" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.