Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe defecte sau doar si-au atins limita de putere?


Mlaurentiu

Postări Recomandate

ontopic: am o pereche de boxe sharp pe 6 ohmi pe ele scrie 100 w total rated power, 200W total maximum power handling capacity , conectate la un amplituner nikko (4-16 ohmi) caruia nu i stiu puterea, doar consumul maxim de 110W. ideea e ca atunci cand trec de 3 la volum deja boxele incep sa sune foarte ascutit (ascult cu inaltele la 0). cine e de vina boxele sau amplitunerul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ori puterea de iesire in 8ohm este mica si cand da tare ajunge des la clipping, ori daca are excursie de tensiune suficienta la iesire iar boxa are impedanta mica , transformatorul, toata sursa de alimentare nu poate livra curent suficient. Boxa pare destul de puternica din specificatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sa caracterizez in niciun fel sistemul tau, dar am sa te sfatuiesc sa te reorientezi, cel putin in privinta boxelor. La bani putini as merge pe ceva nemtesc, vintage, braun, saba, telefunken etc, dar nu numai. Ofera e destul de bogata, Am avut acum ceva timp un amplificator nikko si desi nu m-a impresionat, nici nu pot spune ca suna rau. Avea un sunet destul de cald si natural, opus de cel subtire si zbierat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

modelul este un nikko 3035 la care nu am gasit nici un manual, dar banuiesc ca are o putere destul de mica, avand in vedere ca urmatorul in gama e de 30 W. boxele nu au crossover, doar un condensator iar difuzoarele sunt toate ok.

 

35 w pe canal. Manualul se poate cumpara cu aprox. 15 usd. Fara suparare, dar n-au nici o legatura acele incinte cu amplitunerul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nici un secret ca boxele provin de la o combina si arata mai funky ele asa, dar suna destul de bine in special pe voce. parerea mea e ca au un timbru real, natural, un bas foarte frumos, elastic si prezent.

ma gandeam sa iau altceva, dar avand in vedere lipsa de spatiu si ca momentan sunt mai mult decat multumit cu ele, mai astept. totul e sa nu depasesc 3 la volum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amplitunerul.

Ai vazut ca iar ai luat hora inainte' date='fara a sti pe ce incinte cinta ampul .[/quote']

 

:) Crezi ca este bine sa judeci boxa doar dupa poza ? Cel mai bine este ca lucrurile s-au rezolvat de la sine. Amplitunerul arata frumos iar muzica suna placut cata vreme nu se exagereaza cu volumul. Cand proprietarul este multumit si muzica renaste, incepe sa aibe poezia ei... N-au niciun fel de relevanta parerile noastre, cu bune si cu rele. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma uit si ma minunez, daca prin anii 80 pe la mijloc, cei care rid de aceste boxute le-ar fi avut in posesie si acel amplituner sau ce este mai exact, s-ar fi simtit buricul pamintului, dar acum ridem...

Nu e frumos sa uitam de unde am plecat, indiferent cit de sus am ajuns si ce aparate detinem...

Eu am plecat de la difuzor de radioficare, cel in cutie de plastic neagra cu difuzor eliptic de 3Va/4 ohmi, careia i-am dat traful adaptor de impedanta afara si amplificator cu ASZ 15 ca finali, aveam vre-o 12W putere, alimentat la 24V.

Ce vremuri....

Atit timp cit echipamentele pe care le detinem aduc satisfactie urechilor si place personal cum suna, asta este tot ce este mai important.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu ceva intarziere, am facut un test cu un generator se frecventa la 50 Hz si am constatat ca pe un dif de bass apare zgomotul la un volum ceva mai mic, pe amp-ul meu la vol 48, pe cand la cealalta boxa apare la 60 (din 100 trepte la un amp de 80w, probabil ca cresterea de putere nu este chiar liniara). Este clar ca unul are o problema, intre timp il voi schimba la dealer si apoi voi vedea daca acesta se mai manifesta astfel.

Mai jos exemplele:

- dif prost: https://youtu.be/r9TNjDKqlHA

- dif mai bun: https://youtu.be/mkDOpfTSHMM


Despre auditia lor pe lampi, totusi le-am ascultat :o pe amp-urile Dominance cu urmatorele rezultate:

- cel de 12w nu are suficienta putere, peste 7-8w deja distorsioneaza.

- am trecut direct la cel de 22w, boxele sunt bine conduse, ajung la punctul critic al bass-ului cu probleme,, insa lipsesc mediile, vocea.

- dl. Panaitescu spune sa-l incercam si pe cel de 18w, probabil ca stia ceva, intr-adevar sunetul a revenit, pe acest amp exista control suficient chiar pe astfel de boxe, are mult mai multe rezerve de putere fata de cel de 12w. Ceea ce totusi lipseste este prezenta scenica, foarte bine reliefata pe boxe cu sensibilitate buna.

Testele le-am facut pe iesirea pt impedanta de 4 ohmi.


Sunt hotarat sa merg pe acest Dominance de 18w, insa neavand experieta pe lampi, exista si altceva similar second sau custom made, macar sa ma simt eu impacat? Oricum, hotararea de a merge pe astfel de lampi a venit dupa ce ascultand sisteme actuale intr-o gama de pret cum spunea cineva: audiofila medie (5000-10000 euro), nu am gasit ceea ce ofera acest tip de amp de niste boxe vechi, in mod clar pe alte boxe mai bune suna excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu ceva intarziere, am facut un test cu un generator se frecventa la 50 Hz si am constatat ca pe un dif de bass apare zgomotul la un volum ceva mai mic, pe amp-ul meu la vol 48, pe cand la cealalta boxa apare la 60

- dif prost: https://youtu.be/r9TNjDKqlHA

- dif mai bun: https://youtu.be/mkDOpfTSHMM

 

 

Incearca o chestie, schimba boxele intre ele, si vezi daca incinta care face la vol 48, face si pe celalalt canal la acelasi volum, iar cealalta ce face la 60 se manifesta identic pe celalalt canal la vol 60.

Daca da, acel difuzor este terminat (inclin prosta executie si descentrata bobina, chiar posibil incalzita), valabil si pentru al doilea.


N-as crede ca acel zgomot sa fie din partea de protectie SOA a etajelor finale si unul dintre ele sa fie decalibrat, tocmai acel test de mai sus cu schimbarea boxelor intre ele, va arata ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare mi-e teama ca nu rezolvi nimic schimband difuzorul. Ce se aude acolo pare a fi o rezonanta de armonica impara a echipajului mobil. Datorita ranforsarilor neinspirate ale conului tot echipajul mobil pare ca onduleaza, Cred ca miscarea asta face bobina sa gireze excentric in intrefier, suprapus miscarii de piston. Asta imi pare ca se observa in imagine. Am mai intalnit buba la conuri cu anizotropii de-a lungul generatoarei, respectiv razei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, ce sa inteleg, ca astfel de probleme reprezinta de fapt un posibil defect se proiectare? Acum, ascultandu-le pe lampi in camera cu care sunt obisnuit, sunt absolut minunate fata de cum rulau pe Naim 5si care a adus controlul mai bun al bass-ului insa fara a aduce scena si emotia. Practic lampile le controleaza chiar mai bine, insa la volum mai mare se pierd datorita sensibilitatii scazute. Am ajuns in punctul in care nu inteleg un lucru, se construiesc boxe tip bookshelf, de un nivel entry level (sunt boxe bune, nu intelegeti gresit), insa au nevoie de o ditamai amplificarea; nu cumpara nimeni la aceste boxe amp-uri de 2-3 ori mai scumpe.


In fine, vom vedea urmatoarea achizitie, mai sensibile, tot bookshelf, mai masive, nu va spun inca ce :silent: , insa vor canta pe lampi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai sa razi si cu siguranta multi colegi ma vor eticheta "eretic audiofil", dar din experienta proprie am constatat ca tocmai aceste entry level sunt mai dificil de condus si de adus la un nivel cu care poti supravietui, fata de cele din gama mid-high si high-end. Cred ca este ceva psihologic cumva, mai ales daca ai in jurul tau prieteni care au cu se mandrii si tu nu prea, iti vei dori sa reproduci cu ceea ce ai, ce ai auzit pe ici si pe colo, la prieteni na..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a zis Vio. Tocmai mangleala vanzatorului cum ca vezi doamne aceste incinte se asculta doar la volum mic imi confirma faptul ca el stia de defect.


PS am ascultat mai demult niste wharfedale diamond parca, si rupeau normele in ceea ce priveste puterea. Nu mi s-au parut deloc a fi delicate si nici nu distorsionau la volum mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.