Sari la conținut
HiFi Tech

Naim V1 versus NAD M51


Greierasul

Postări Recomandate

Cred ca cel mai bun versus este live in varianta blind si atunci nu mai exista discutii. Oricum aceste va. sunt cat se poate de subiective, calitatea sunetului nu se poate cuantifica exact. Nu e ca un meci de fotbal cu tabela. De multe ori cel mai bun se transforma repede in cel mai nou in acest domeniu, pentru ca entuziast fiind de ultima achizitie am tendinta de a supraevalua aparatul. Testul blind e cel mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, Robert mi-a inchis topicul in care am solicitat consultanta ptr Nad M51 (pe buna dreptae inchis, lucrurile degenerasera grav, dincolo de efectul benefic al dezmortirii forumului). Sa speram ca nu se va intampla la fel. Unii ar putea zice ca te joci cu batu-n gard :D

Pentru ca nu m-am linistit in cautare am observat (la o prima aproximare) ca Nad C510 e practic acelasi lucru insa pot sa-l procur cu 30% mai ieftin. Sper saptamana viitoare sa probez unul.

Pentru V1 nu pot aloca resurse, sunt alte prioritati.

Vorbeam de modare prin schimbarea sursei, deslusesc in poze un conector intre placa-sursa si placa-baza cu 6pini, probabil sunt necesare 4-5 tensiuni.

Poate estimezi un pret pentru o sursa dichisita cu doua sectiuni, amalod digital, regulatoare, ce trebuie. Grosiera estimare, nu milimetrica dar coeficientul de"siguranta" sa nu sara de 1,2-1,3. Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis acest topic special ca sa ramana batuta in cuie greseala audiofililor cu state grele, greseala care era cat pe ce sa inchida forumul si care a "ras" o mare parte din greii domeniului. Deasemenea in acelasi timp am vazut o lectie magistrala de manipulare , poate involuntara facuta de cine trebuie...care aproape a ingropat poate cel mai important dealer audio de la noi.


Tot acest "razboi" nu avea cum sa fie castigat daca nu exista indiferenta, chiar greata audiofililor cand vine vorba despre masuratori si tehnica. N-au dorit sa-si faca temele si asta i-a costat.

Ce vreau sa spun... Inca din timpul ostilitatilor am atras atentia ca NAD M51 este singurul DAC serios care foloseste o alimentare de tip smps, alimentare tratata destul de sumar. O prima alarma care trebuia luata in seama. Mai mult, am adus vorba despre curba de raspuns a acestui DAC, curba cu un comportament ciudat, de ridicare a capatului superior de banda, contrar traditiei. Din nou nu s-a sesizat nimeni si nu s-a agatat de acest detaliu tehnic. Daca ar fi sapat mai adanc ar fi descoperit ce fel de DAC are M51 inauntru si in plus si mai rau, ce etaj de iesire ! Avem de-a face cu un etaj de iesire in clasa D !!!! la 800khz, un PWM sau daca va place un DSD ciuntit rau. Mai mult, este un etaj de iesire al unui amplificator de cativa zeci de watt !


Nu mai este nicio mirare ca este de vanzare, cat despre o comparatie cu NaimV1... :) este exclusa din start.Naim pana si iesirea de casti o face printr-un amplificator single-ended in clasa A...Incepeti sa intelegeti de ce si pretul NAD-ului a scazut asa de accelerat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-as hazarda la astfel de declarații pompoase si nici nu m-as îmbata cu apa rece in lipsa unor teste audio! Pana una alta M51 ăla a strâns mulți fani, este Stereophile Class A+ (nu înseamnă neaparat ceva dar nici de lepădat nu este o astfel de distincție) si nu are un preț care sa sperie pe dușmani! Am ajuns sa-ți apreciez cunoștințele, sa apreciez ca ai mai înțeles fenomenul 'cabluri' insa când începi sa vorbești de sus despre unele scule ca și când ai face pe genunchi in 10 min DAC-uri (sau amp-uri) de 5 ori mai bune si de 3 ori mai ieftine, dau repede pagina sperând ca revii totuși pe sine repede.... Chiar cred ca ai un potențial foarte mare... păcat ca modestia nu este tot un punct forte! ;)


P.S. Când te apuci sa judeci prețurile, uita-te si la alte detalii... M51 nu se mai fabrica! Asta ca sa nu tragi concluzii pripite! Cat despre lecții de manipulare, deschide bine ochii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba despre modestia mea aici. Eu nu contez. Sterge-ma pe mine din context si pune orice fel de nume doresti. Nu divaga de la esential focusand atentia in alta parte. Stereophile trebuie sa mannace si ei, iar cand Atkinson declara "colour me impressed" , lucrurile sunt clare. E ca un cod pe care il repeta atunci cand trebuie si care are un anumit sens. Ia vezi si testele de intermodulatie la 0dBFS...Ar fi multe de discutat ...


DAC-ul asta seamana foarte mult cu masinile noi facute din tabla din ce in ce mai subtire dar care castiga stele peste stele la testele de crash-test.... Dar cand se confrunta cu realitatea.... nasol. ;)


PS: NAD M51 este fix pe site-ul lor...de unde ideea ca nu se mai fabrica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba despre modestia mea aici. Eu nu contez. Sterge-ma pe mine din context si pune orice fel de nume doresti. Nu divaga de la esential focusand atentia in alta parte. Stereophile trebuie sa mannace si ei, iar cand Atkinson declara "colour me impressed" , lucrurile sunt clare. E ca un cod pe care il repeta atunci cand trebuie si care are un anumit sens. Ia vezi si testele de intermodulatie la 0dBFS...Ar fi multe de discutat ...


DAC-ul asta seamana foarte mult cu masinile noi facute din tabla din ce in ce mai subtire dar care castiga stele peste stele la testele de crash-test.... Dar cand se confrunta cu realitatea.... nasol. ;)

 


Lucrul asta se intampla cu mai toate produsele de cativa ani buni incoace, cele bune sunt foarte scumpe, iar cele accesibile incep sa fie din ce in ce mai slabe calitativ. E o mare loterie si trebuie studiat atent fenomenul, testul fiind cel mai bun. Marile branduri creeaza povesti frumoase despre produsele lor, pe cand cei care nu au un nume puternic ies in fata cu mai multa calitate, pe acelasi segment de pret. Oricum testul face diferenta, e bine sa cumperi mai mult dupa ce testezi si mai putin dupa "povesti".


Am ascultat doar Naim V1, mi-a placut, pentru mine este un dac peste zona de 1000e. Nad nu am ascultat, nu ma pronunt. Interesant din partea lui Raimond si a celor care se pricep la electronica, sa evidentieze plusurile si minusurile constructive ale lor. Sunetul clar vine din piese si constructie, lucru care se poate vedea destul de clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba despre modestia mea aici. Eu nu contez. Sterge-ma pe mine din context si pune orice fel de nume doresti. Nu divaga de la esential focusand atentia in alta parte. Stereophile trebuie sa mannace si ei' date=' iar cand Atkinson declara "colour me impressed" , lucrurile sunt clare. E ca un cod pe care il repeta atunci cand trebuie si care are un anumit sens. Ia vezi si testele de intermodulatie la 0dBFS...Ar fi multe de discutat ...


DAC-ul asta seamana foarte mult cu masinile noi facute din tabla din ce in ce mai subtire dar care castiga stele peste stele la testele de crash-test.... Dar cand se confrunta cu realitatea.... nasol. ;)[/quote']

 


Lucrul asta se intampla cu mai toate produsele de cativa ani buni incoace, cele bune sunt foarte scumpe, iar cele accesibile incep sa fie din ce in ce mai slabe calitativ. E o mare loterie si trebuie studiat atent fenomenul, testul fiind cel mai bun. Marile branduri creeaza povesti frumoase despre produsele lor, pe cand cei care nu au un nume puternic ies in fata cu mai multa calitate, pe acelasi segment de pret. Oricum testul face diferenta, e bine sa cumperi mai mult dupa ce testezi si mai putin dupa "povesti".


Am ascultat doar Naim V1, mi-a placut, pentru mine este un dac peste zona de 1000e. Nad nu am ascultat, nu ma pronunt. Interesant din partea lui Raimond si a celor care se pricep la electronica, sa evidentieze plusurile si minusurile constructive ale lor. Sunetul clar vine din piese si constructie, lucru care se poate vedea destul de clar.

 

Ai fi teribil de surprins cat de șubred îți este sistemul de valori dacă ai asculta un Lampizator (cel mai la îndemâna exemplu, dar exista o multitudine)! Înainte de piese si de construcție as pune implementarea pe primul loc! ;)

@ Raimond: Nu e musai sa o dai in marketing mereu... Chiar crezi ca toată lumea plătește tribut la Stereophile? Si vezi ca pe lista aia sunt produse NAD si la clase net inferioare. Asta cu marketingul e o portița de scăpare nu foarte înțeleapta. Cat despre tabla de pe mașini, aia nu e structura de rezistența... Nu are nici o valoare in protecția pasagerilor in caz de accident. Pentru cineva care se uita mai mult sub 'capota' afirmația de mai sus nu suna prea bine! NAD-ul cu pricina a fost repoziționat/retrogradat in gama si va fi curând înlocuit. M-am interesat pentru cineva de scula!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Structura de rezistenta rezista bine pana la viteza testelor dupa care cedeaza destul de usor. Dincolo de aceasta viteza, in general 60km/h, nu mai conteaza decat raportul de mase dintre obiectele care se lovesc, acelasi care conteaza inca de la inceputurile automobilului. Despre impactul pe suprafata mica de la IIHS nici nu mai vorbim, pana acum un an doi era dezastru. Producatorii in genere iau masuri doar ca sa treaca testele sintetice.


Revenind la subiectul nostru trebuie precizat ca sunetul nu conteaza doar strict in banda audio. Au o anumita importanta si zonele de dincolo de capetele de banda si in sus si in jos. Tocmai din acest motiv mai nou se fac teste extinse , mai ales in zona ultrasonica. Daca se ramanea la testele clasice NAD-ul era perfect si nu merita acest adjectiv. Din pacate pare ca la el au lucrat doua echipe. Una foarte buna pe partea digitala si alta mediocra pe partea etajului de iesire si a alimentarii. Daca il retrag fac foarte bine si la timp. Cu o reproiectare de substanta il pot face intr-adevar de top dar deocamdata este doar un Ben Johson incaltat in adidasi Pionierul. :)


Firma in sine este ok, are foarte multe realizari frumoase, dar la modelul asta puteau sa fie un pic mai atenti.


Parerea mea e ca Naim V1 castiga detasat acum acest versus, nu pentru ca vin cu ceva inovator, ci pentru ca au fost consecventi cu ideea de audiofilie curata, pentru ca au fost seriosi de la un cap la altul.


NAD-ul pe de alta parte are si el sansa lui in viitor daca producatorii vor lua masurile de riguare. Partea digitala de prelucrare a semnalului este de top si i-ar sta bine ca si restul circuitelor sa se ridice la acest nivel.


Un an nou 2016 fericit pentru toata lumea. Aparate se vor gasi mereu de ascultat si testat dar atmosfera sarbatorilor nu e in fiecare zi. :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, referitor la unul dintre echipamente argumentezi cu explicații tehnice și măsurători, iar la celălalt argumentul este ca sunt "audiofili și serioși"? :crazy: Nu este mai credibil să folosești " ocaua lui Cuza" pentru ambele? Chestie de principiu, nu contează despre ce aparate e vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va propun o altfel de abordare a comparatiei. Ce comparam noi aici? Cel mai scump dac Nad, din portofoliu dealerului, cu cel mai ieftin dac Naim. Părerea mea ca diferenta de brand si filozofie e mare. Nu e chiar un vs. echitabil din acest punct de vedere. Nu prea se fac comparatii intre Mercedes si Hyundai, cu toate ca ambele sunt masini bune, senzatia e diferita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, referitor la unul dintre echipamente argumentezi cu explicații tehnice și măsurători, iar la celălalt argumentul este ca sunt "audiofili și serioși"? :crazy: Nu este mai credibil să folosești " ocaua lui Cuza" pentru ambele? Chestie de principiu, nu contează despre ce aparate e vorba.

 

Nu mai este nevoie. Naim-ul are curba de raspuns normala, cazatoare, la 69khz atinge deja -3dB in timp de NAD-ul are +0.5dB la aceeasi frecventa iar tendinta este puternic crescatoare.


Mare lucru nu prea mai e de spus intr-adevar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Raimond, Robert mi-a inchis topicul in care am solicitat consultanta ptr Nad M51 (pe buna dreptae inchis, lucrurile degenerasera grav, dincolo de efectul benefic al dezmortirii forumului). Sa speram ca nu se va intampla la fel. Unii ar putea zice ca te joci cu batu-n gard :D

Pentru ca nu m-am linistit in cautare am observat (la o prima aproximare) ca Nad C510 e practic acelasi lucru insa pot sa-l procur cu 30% mai ieftin. Sper saptamana viitoare sa probez unul.

Pentru V1 nu pot aloca resurse, sunt alte prioritati.

Vorbeam de modare prin schimbarea sursei, deslusesc in poze un conector intre placa-sursa si placa-baza cu 6pini, probabil sunt necesare 4-5 tensiuni.

Poate estimezi un pret pentru o sursa dichisita cu doua sectiuni, amalod digital, regulatoare, ce trebuie. Grosiera estimare, nu milimetrica dar coeficientul de"siguranta" sa nu sara de 1,2-1,3. Multam.

 

Ai testat NAD C510?


Decat M51 la 6400Lei, eu zic ca mult mai bine un C510 la 3600 Lei de la importator! O adevaraciune de DAC + PRE, mai cumperi un power si o pereche de boxe.


@RaimondAudio


Nu este corect a judeca jucariile fara sa le asculti! Imi pare ca ataci NAD-ul asta. Asculta C510 si spune-mi ce DAC+PRE (sau macar DAC simplu) il depaseste la 3600Lei sau pana la un maxim de 4200!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.