Sari la conținut
HiFi Tech

Un articol foarte interesant despre o mare teapa


andreic

Postări Recomandate

Dupa parere mea strict mecanica si laserul nu sunt cele mai importante. Eu cred ca ce se intampla apoi cu semnalul afecteaza mai mult sunetul. Am vazut transporturi ce erau bazate pe o unitate cd rom. dar dupa asta aveau un buffer si un clock de calitate. Asta cred eu ca le facea sa sune bine. Ma rog, in articolele de mai sus nu e cazul , dar ziceam ca idee. Semnalul spdif dintr-un cd rom teac sau sanyo nu fi la fel de bun precum semnalul scos dintr-un transport de calitate ce foloseste acelasi cd rom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blocul optic in cazul unor cdp-uri de tip clasic are o importanta primordiala, ca ele extrag complet sau nu, informatia de pe un cd....

 

Cum adica o extrag sau nu ???? Ori o extrag ori nu o extrag, cale de mijloc nu exista. Aaaaa, ca dau erori la citire si reincearca citirea pina reusesc asta e alta poveste. Dar sa o extraga incomplet...hmmm

De aia multe modele scumpe au un buffer foarte mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am experimentat cu multe modele de cd playere ca si transport: Philips, teac (nu VRDS), sony, denon, Harman Kardon, si niciunul nu mi s-a parut prea stralucit. Inafara de unul, si anume Denon DVD 2910. Asta mi s-a parut ca suna intr-adevar bine. Mecanica este una ordinara, de dvd rom, dar probabil ca ce face cu informatia dupa aia face diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Denon DVD-3910 si sunt, binenteles, foarte multumit cum suna, atat pe CD, cat si pe DVD-Audio. Cand l-am luat, ca de aia l-am luat in primul rand, am facut DVD-A dupa vinyl RIPuri. Si-mi tot paraiau sau nu se citeau DVD-urile. Erau Verbatimuri Made in Indonezia, China, India... cand am trecut la Taiwan, s-a facut lumina-n sat. Niciun rateu. Si eu credeam ca e blocul optic... :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.