Sari la conținut
HiFi Tech

Salon Hifi Bruxelles


hersorin

Postări Recomandate

Mai pun un sistem care pur si simplu a facut ca celebrele TAD E1 sa sune ca un Logitech .

Cum adica' date=' TAD au ajuns sa sune nashpa !? :silent: Sau Gryphon a ajuns o zeitate in Asgard ?![/quote']

M-a chemat Frederic (patronul de la acel magazin) sa ascult un sistem superb . Una din melodiile lui preferate Muddy Waters - Good Morning Little School Girl , si a mai bagat cite ceva blues , a fost superb . Tot sitemul e Gryphon . Eu ca iubitor de TAD i-am zis sa bage si TAD E1 care erau linga boxele Gryphon . Diferenta a fost frapanta .

Nu cred ca Tad E1 mergea in acel sistem dar oricum diferenta era foarte mare . Sunetul era mic, agresiv fara nici un pic de corp .

Stiu foarte bine cum suna un TAD E1 dar atunci parca nu erau ele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare atentie...TAD-E1 sunt niste boxe extraordinar de bune, de liniare dar functionarea lor se bazeaza pe controlul total venit din partea amplificatorului. Difuzoarele lor de bas nu se bizuie pe impedanta naturala a aerului, au nevoie de amplificator cu damping factor mare. Aceste boxe au o combinatie impedanta-faza la frecvente joase mortala, ceva de genul 4ohm cu 60 de grade. Un amplificator mare cu debit mare de curent nu este neaparat suficient. Aceste boxe cer suplimentar si o reactie negativa puternica pentru control. In cazul despre care vorbesti tu amplificatorul Mephisto NU are reactie negativa globala. Din start se poate presupune ca in aceasta combinatie sunetul va fi "castrat" de bas , lasand senzatia de sunet pitigaiat, agresiv. Schimbati amplificatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare atentie...TAD-E1 sunt niste boxe extraordinar de bune, de liniare dar functionarea lor se bazeaza pe controlul total venit din partea amplificatorului. Difuzoarele lor de bas nu se bizuie pe impedanta naturala a aerului, au nevoie de amplificator cu damping factor mare. Aceste boxe au o combinatie impedanta-faza la frecvente joase mortala, ceva de genul 4ohm cu 60 de grade. Un amplificator mare cu debit mare de curent nu este neaparat suficient. Aceste boxe cer suplimentar si o reactie negativa puternica pentru control. In cazul despre care vorbesti tu amplificatorul Mephisto NU are reactie negativa globala. Din start se poate presupune ca in aceasta combinatie sunetul va fi "castrat" de bas , lasand senzatia de sunet pitigaiat, agresiv. Schimbati amplificatorul.

Uite am invatat ceva chiar valoros . Sincer nu stiam asa ceva . Si ale mele boxe sunt foarte aproape (aceleasi difuzoare ) de TAD E1 si am vazut ce pretentioase sunt la amplificatoare . Amplificatoare aparent banale de market au sunat mai bine decit amplificatoare pe lampi laudate . Am vazut ca unisonul meu are 11db reactie negativa , personal nu stiu daca e mult sau putin . Damping factor peste 100 . Putere destula si potrivirea e absolut superba . Niciodata nu am simtit ca lipseste corpul instrumentului , viteza , naturaletea timbrelor , emotia . Unico SE fratele mai mic nu avea un control asa bun dar tot nu se facea de ris (a fost testat cu amplificatoare renumite dublu ca pret) . Daca mai stii diferite chestii despre boxele TAD poate mai scrii pe forum sau poti sa imi trimiti in privat deoarece sunt interesat .

In sistemul Gryphon am zis sa schimbam boxele doar asa de curiozitate (pentru mine) pentru ca oricum cunosc foarte bine sunetul boxelor TAD . Chiar nu ma asteptam sa sune asa prost . Nu am ascultat niciodata TAD cu Gryphon si nici nu cred ca voi mai asculta . Eu atunci am mers pentru sistemul Gryphon care a fost pozitionat si potrivit sa dea maximul .

RaimondAudio milioane de multumiri pentru ca m-ai luminat cu TAD - urile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa iti recomand un amplificator de putere profesional clasic dar mi-a fost rusine sa nu razi de mine dar vad ca ai remarcat si tu potrivirea mai buna cu aparate banale din supermarket. Pur si simplu trebuie sa -ti cunosti tehnic la nivel conceptual macar sistemul audio astfel incat sa le imbini armonios. Bineanteles ca nu vei cumpara un amplificator banal din supermarket dar vei stii dupa ce filosofie sa cauti intre aparatele bune. Imbinarea audiofiliei cu un pic de electronica , macar la nivel conceptual iti va aduce satisfactii mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa imi recomanzi fara rusine. Am ascultat destule sisteme bune si foarte bune si daca solutia e buna de ce sa nu o testez ca se stie ca prosteala e la maxim in hobiul nostru . Ti-am zis daca cunosti detalii tehnice despre TAD sunt ochi si urechi . Si apropo de prosteala cu boxele TAD toti recomanda doar super scule cu preturi pe masura boxelor dar cineva a gasit niste amplificatoare mai vechi cu care a fost dat peste cap . Acele amplificatoare au fost batute doar de celebrele monoblocuri facute chiar de TAD deci asa zisa perfectiune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am atasat graficul impedanta-faza de la boxele tale, Pioneer SX-1. In cazul tau , exista o zona delicata in jurul frecventei de 90hz. Adica la basul de sus. Acolo exista o combinatie de 4ohm cu vreo 60 de grade defazare intre curent si tesniune. La aceea frecventa este nevoie de un amplificator care debiteaza curenti semnificativi. Deasemenea si boxele tale sunt genul TAD, cu difuzoare de bas care au nevoie de controlul amplificatorului, de damping factor mare. Deci alege un solid state de tipul clasic, cu reactie negativa de la medie spre puternica. Mai exista in graficul impedanta-faza inca o zona dificila in jurul frecventei de 300hz, in care curbele isi schimba directia brusc. Treaba asta se intampla in general la intersectia dintre caracteristicile difuzoarelor, acolo unde lucreaza filtrele. Dupa parerea mea la boxele tale daca nu ai amplificatorul potrivit exista nesansa destul de mare ca boxele sa cante nazal. La basul profund nu-s probleme, pare sa cante bine aproape cu orice amplif, dar un amplificator nepotrivit pare ca-ti va schimba timbrul muzicii. Tot la aceasta frecventa de 300hz energia concentrata face sa existe o rezonanta a cutiei. Nu sunt sigur ca se simte neaparat la ureche dar totusi ea exista. Ca sa n-o accentuezi , sa n-o amplifici, ai grija ca incaperea sa nu favorizeze zona de medii intre 100hz si 400hz. La aceste boxe as pune un amplificator hibrid cu lampa in fata si cu ceva putere mai mare plus o reactie negativa in jurul a 20-30db. In privinta amplificatoarelor profesionale de tip PA sau a celor "banale de supermarket" sunt bune ca sa experimentezi, sa observi cum se creaza simbioza dintre amplif si boxa, dar nu m-as opri la ele din cauza faptului ca au distorsiuni cam mari. As alege totusi ceva de calitate,audiofil. Doar potrivirea nu inseamna totul, mai e nevoie si de transparenta daca vrei sa storci fiecare picatura de emotie si informatie a muzicii.

5acfb22733e3d_Pioneers-1ex.jpg.2a955009f07fdf58be7b83c36663fffd.jpg

5acfb22734cb6_Pioneers-1exrezonantacabinet.jpg.1633ef575a565e6601ec63cd0981041b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aceste boxe as pune un amplificator hibrid cu lampa in fata si cu ceva putere mai mare plus o reactie negativa

Poate ai vazut in semnatura mea ca fix asa ceva am , Unico 200.

E1 si S1 se aseamana foarte mult . E1 au bas reflex la sol si basul e mai curat si astfel per total sunetul devine mai coerent . La mine S1 au un bas bun cit mai lipite de perete (20-30cm) .

5acfb2273c21f_unico200.thumb.jpg.c13bde796baab08f56a2aefeca9f1744.jpg

unico200.thumb.jpg.4aff7835e754720513707616427dabef.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa, amplificatorul din ce masuratori ai postat este aproape perfect pt boxele Pioneer. Sa le asculti sanatos impreuna, sunt foarte bine echilibrate dpdv tehnic. :thumbup:

Sa stii ca si sunetul este aproape perfect, e o incintare de care nu te mai saturi niciodata . Multumesc de urari .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.