Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare boxe pentru un Akai aa-1030


ice187

Postări Recomandate

Ma puteti ajuta, va rog, cu un sfat?

Acum cateva luni, un prieten mi-a oferit "cadou" un amplituner Akai aa-1030, aflat intr-o stare numai buna pentru a fi pus la gunoi.

Cu o investitie de 150 de lei si un total de vreo 30 de condensatori si tranzistori inlocuiti, amplificatorul a revenit la viata.

Momentan il folosesc cu niste boxe ce provin de la un Tesla nzc160, care suna absolut odios si ma gandesc sa fac un upgrade.

As dori ceva de provenienta germana, de dinainte de anii 90.


Lista mea restransa cuprinde 2 modele:


- Onkyo SC-350: 40 / 80 W, 6 ohm, 89 dB, 45 - 30.000 Hz, la pretul de 100 EUR

- Heco Professional 550: 60 / 100 w, 4 ohm, 88 dB, 30 - 25.000 Hz, 300 RON


Care varianta credeti ca ar fi mai potrivita pentru amplificatorul meu? Desi in manualul sau puterea specificata este de 30 W / 8 ohm,

dupa spusele celui care s-a ocupat de reparatia sa si din cate am citit pe un forum german, acesta ar scoate ceva mai mult, undeva in

jur de 45 W.

Pe langa pretul mai mare, boxele Onkyo mai au si dezavantajul ca suspensiile pt dif de bass au fost schimbate.

post-249421-0-44966400-1444057927.jpg.64e827ff1a1d85b108897d28cceaf4e6.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a cumpara incearca si alte boxe..poate suna la fel de "odios".

Acele tesla nu sunt chiar rele pentru pretul la care se vehiculeaza.

Amplitunerul insa se poate sa nu sune chiar fantastic.Am si eu unul reparat de curand si tin sa specific ca doar partea de radio nu functiona, Asadar finalii sunt intacti si originali dar departe de sunetul unui amplificator decent din aceeasi generatie ca sa nu dau nume si sa iscam discutii.

De frumos e frumos ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca exista modele mai bune decat Akai-ul meu, dar cum acesta este primul meu amplificator dedicat si avand in vedere ca a necesitat doar o investitie minima, nu am suficiente cuvinte de lauda pentru el :D .


@Gabywo

Multumesc pentru sugestii. Sunt sigur ca boxele acelea suna excelent, dar au si un pret pe masura.


Am observat ca o mare parte din anunturile pentru boxe sh de la noi provin de la niste samsari semianalfabeti, care cer niste sume complet ridicole pentru vechiturile pe care le-au cumparat din afara cu 10-20 eur. Desigur, acestea sunt numai raritati, se afla intr-o stare absolut "impecabila" si eventual provin de la o ruda decedata care le folosea doar in zilele de duminica.

Un exemplu ar fi individul acesta din Ploiesti: http://http://olx.ro/oferta/boxe-vintage-ID1ZOgH.html#32672987cd , care mi-a povestit vreo 20 de minute prin telefon cum a mostenit el de la un biet unchi electronist trecut in nefiinta prematur, o colectie impresionanta de boxe, amplificatoare, "picupuri" si "caseturi".


Pana la urma, cred ca voi spori bugetul alocat si ma voi indrepta catre niste boxe noi

In capul listei mele ar fi Heco Victa 502, care pot fi comandate de pe Amazon Germania la un pret bun: aprox 1300 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Japonezii nu au excelat la boxe. Modele demne de a fi luate in seama sunt Fostex, Yamaha NS 1000, monitoarele Yamaha NS10M "Studio", NS-1000M Studio, iar dintre nemtoaice bune si ieftine, cu un sunet muzical - DUAL si Grundig. Mai sunt ReVox din seria Studio. Cabasse. Boxe americane vintage "ELECTRO-VOICE" si cele britanice de la Tannoy, Wharfedale si Spendor.


Monitoare Yamaha Studio, in stare impecabila aici : http://www.ebay.com/itm/GOOD-LOOKING-YAMAHA-NS-10M-STUDIO-MONITOR-SPEAKERS-/262031497325


aci : http://www.ebay.com/itm/YAMAHA-NS1000M-NS-1000M-STUDIO-MONITOR-SPEAKERS-PAIR-GRILLES-MANUAL-ETC-/262078981477?hash=item3d051fe565


NS 1000: http://www.ebay.com/itm/Yamaha-NS-1000-not-1000M-Monitor-Speakers-Ebony-Matched-Pair-Beautiful-/141782315097


Electro-Voice : http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-ELECTRO-VOICE-E-V-EIGHT-2-WAY-BOOKSHELF-SPEAKER-PAIR-8-/361404670449?hash=item542565a1f1


TANNOY LGM-12 LITTLE GOLD MONITORS : http://www.ebay.com/itm/TANNOY-LGM-12-LITTLE-GOLD-MONITORS-SPEAKERS-Dual-Concentric-/221896308052?hash=item33aa0cf554


Succesuri !



Cu toate că nu împărtășesc opinia de mai sus conform căreia japonezii nu au excelat la boxe, mărturisesc că exemplele date pot fi considerate delicatețuri vintage, unele chiar având sunet fabulos.

ice187 dorește să-l ajutăm, dacă putem, să aleagă o pereche bună de boxe care să se potrivească cu receiverul Akai. Ei bine, YAMAHA NS-1000 NU sunt boxe pentru acest receiver și, în plus, costă prea mult.

Eu ți-aș recomanda boxele Onkyo SC-350 pentru simplul motiv că le-am deținut! Mai poți încerca să găsești vintage-uri mai accesibile de la Yamaha NS (NS-500, NS-244/344, NS 655/670/690 etc.), modele de la Magnat (All ribon 4 de exemplu), modele de la Heco (cel indicat de tine mai sus pare ok!), de la Pioneer (exemplu HPM 50/70/500) etc.

Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sugestii.

Intre timp am achizitionat un cd player Technics SL-PG 440A care m-a facut sa-mi dau seama ca boxele mele Tesla nu sunt chiar asa de rele pana la urma :) .

Desi este doar un model entry-level fara prea mari pretentii, totul suna mult mai bine acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca trebuie sa iti stric bucuria, dar am avut acest CD-player cu ani in urma.

Din pdv al sunetului este un gunoi sinistru, de departe cel mai prost cd-payer pe care l-am intalnit (am expermentat cateva zeci).

La preturi mai mici se mai gasesc / mai apar cd-playere incomparabil mai bune. (unele modele de la Philips, Marantz, Yamaha, Kenwood etc).


Si ca sa termin de macelarit sistemul care te incanta - :mrgreen: - boxele Tesla nu au in realitate nimic de a face cu muzica, sunt boxe de atarnat pe peretele unui service auto sau atelier ...

Sorry, dar acesta este adevarul adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i suparare :D .

Nu m-am asteptat nicio secunda ca adunatura mea de vechituri sa fie ceva de soi. Boxele si amplifcatorul le-am primit cadou.

Cum pana acum muzicantii mei au fost difuzoarele televizorului si niste boxe chinezesti pentru calculator, acesta este un fel de sistem de initiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Va multumesc pentru raspunsuri.

Intr-un final m-am decis sa merg pe varianta unor boxe noi, pe care as putea sa le achizitionez in rate,

iar mai apoi voi inlocui pe rand si restul componentelor cu ceva mai de soi.

Am posiblitatea de a lua o pereche de Dali Zensor 7 la un pret foarte bun, insa nu sunt sigur daca acestea ar fi potrivite pentru camera mea si locul in care le voi poziționa. Din lipsa spatiului voi fi nevoit sa le asez destul de aproape de colturile camerei. Am atasat cateva imagini.

camera.thumb.jpg.db317f741c7295488641f1b17f1b02f8.jpg

1.thumb.jpg.474ac7dffab3cd910fa0e19da1c17401.jpg

2.thumb.jpg.a931be4e8dd8695bf85d23b5925bb67c.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine, mergi si asculta, cat mai multe modele de boxe. Atat noi cat si sh. O sa iti dai seama singur ce ti se potriveste cel mai bine.


Am ascultat Zensor 7, cu un amplificator audiolab si mai multe DAC-ri. Nu sunt boxe proaste, pot suna chiar bine, cu matric x-sabre chiar am fost surprins. Insa putin probabil sa faci un asa sistem, cu dac mai scump decat valoarea boxelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.