Sari la conținut
HiFi Tech

Intrebari despre kit 200 v1.1 si surse smps


barbulescuorlando

Postări Recomandate

Buna ziua. Am aceste două module .

Aș vrea să vă întreb :

1. Sunt bune? Ar trebui ceva modificat?

2. Stie cineva care este tensiunea maximă de alimentare pentru aceste două module / 4ohm?

2. Am o sursă smps de la un fender. Are +-50vcc/20A. Se poate folosi aceasta sursa pt amplificatoarele acestea. Cu timpul vreau sa schimb aceste module cu unele mai performante. Ce părere aveți despre sursele în comutație pentru amplificatoarele audio ?

Mulțumesc pentru răspunsuri.

IMG_20150928_072750.thumb.jpg.512396a8ff8f34394cfb53986983d6db.jpg

5acfb1dd461f2_DIY20002.thumb.JPG.90def05484672674d2b9cff5e07d0b4f.JPG

5acfb1dd47cdc_diyaudio200v1.1.thumb.JPG.1c2455884766bed2680f50079ef0fb8a.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modulul din imagini este relativ modest ca performante dar sensibil peste chinezariile gen 4-500W de pe la Mivarom;

poate fi alimentat la +/-50V pt o sarcina de 4 ohmi. Este recomandat un radiator generos.


Sursele in comutatie dedicate audio folosesc frecventa de choppare f. mare (70-200khz sau chiar mai mult) si filtre de rejectie dedicate si au condensatori de valoare mare pe iesire; sunt scumpe (sute de euro).

Sursele pt alimentarea modulelor de bas/subwoofer in cl D sunt construite mai putin pretentios (max 70khz), dar pastreaza condensatori mari pe iesiri (cele mai serioase).


Intr-o abordare audiofila, la o extrema exista proiecte in cl A pura alimentate cu surse in comutatie,

si la cealalta extrema exista curentul refuzului total si absolut al surselor in comutatie in domeniul audio - mergand pana la alimentarea placilor de sunet si inscriptoarelor cd externe cu surse liniare (treaba buna), si chiar calculatoare intregi (folosite la inregistrari si montaj) alimentate cu surse liniare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru răspuns.

Radiatorul este foarte mare.

Sursa din imagine a echipat un amplificator fender de 2x500vatt rms cu mixer, reverb, etc din seria pro nu home user. De aceea întrebam. În timp am sa procur ceva module mai bune de pe site. Până atunci însă doream să experimentez cu aceste module da nu am găsit Umax pt ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kit-ul de amplificator din imagine este exceptional ca baza de experimente , pe care sa-ti formezi mana. Poti invata multe lucruri incercand sa faci un amplificator pe baza lui.


Din punct de vedere al nivelului tehnic este situat undeva intre slab si foarte slab, fara niciun fel de pretentie audiofila. Facand o analogie cu lumea auto, in care Ferrari ar trona pe locul intai, ampliful asta ar echivala cu o masina intre Dacia1100 si Dacia 1300. Mai bun ca un Trabant dar departe de VW Golf care ar putea fi modelul de intrare in lumea audiofila.


Sursa de alimentare de tip smps se preteaza foarte bine acestui amplificator in primul rand pentru ca te scapa de brumul de retea si cel de 100hz. In rest cand vei trece la amplificari serioase, nu mai are ce cauta in peisaj.


Partea frumoasa si haioasa in audio este ca te poti indragosti nebuneste de aparate care nu tin cont de performante. Creierul isi face magia lui si hotaraste peste ceea ce spune logica. Deci la final tu hotarasti daca o sa iti placa au ba. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un amplificator modest , dar dacă nu ai boxe de înaltă calitate , nu ai ce pierde .

Cândva , am simulat această schemă și am rămas impresionat de FFT-ul la 1W , adică exact acolo unde contează la o audiție casnică .

Păcat de faptul că restul performanțelor sunt mediocre sau submediocre ... Se putea mai bine , dar totul se bazează pe cerere și ofertă .

Schema a fost realizată intr-o epocă în care toți idioții cereau cu disperare etaje finale MOS FET , ca să asculte manele sau orice altceva , dar la nivel de zgomotecă .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. :) Hai mai ce naiba... chiar vrei sa-ti bati joc de tine ? Eu credeam ca ai ceva boxe de masina Domotec, sau boxe Unitra bune de praduiala si vrei sa inveti electronica, sa simti placerea lipiturilor si a lucrului facut cu manat ta. Pai tu ai boxe audiofile si asculti muzica de foarte buna calitate. E ca si cum langa ele va trona la loc de cinste mister Gu(i)tza :) E pacat sa adaugi praz langa felia de icre negre... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, am trecut de la unitra ( boxele mai slabe de care ziceam ca-s de probe) la acestea. Mai tarziu bat spre KEF....

Ascult mult de pe minidisc sony ja 59es ( nu dati cu pietre, sunt fan minidisc) pe care-l folosesc si ca transport pentru CD sony xa7es.

Cu stația Sony ta f444 es sunt relativ mulțumit dar doream sa stiu daca pot face mai mult cu mana mea.


Simt nevoia de ceva bass mai profund la volume mici . Sony nu le ofera desi boxele sunt sensibile. De aceea te intrebam de module pe postul cu carcasele. Vreau sa capăt ceva experientă pentru mai târziu.

As dori un amp monobloc si iesirea direct din minidisc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ampliful asta se facea prin 1987, adica acum aproape 30 de ani. Cum crezi tu ca o mai duc condensatorii din acest amplif ? Electroliticii ? Schimba-i si vezi daca nu cumva revine basul. Sau pur si simplu foloseste sursa smps pentru alimentarea ampului. Mai umbla un pic si pe la schema ca sa inlaturi lucrurile inutile si s-ar putea sa-l reconsideri. Ai vazut care-i schema acestui Sony ? Daca ti-as spune pe buna dreptate ca are schema hi-end ti-ar mai arde sa te incurci cu gunoaie ? Baga semnal direct in amplificatoarele de la Sony sarind peste partea de preu si EQ dupa care mai vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....

Dl Victor, rezistă amplificatorul la -50/0/+50 vcc+,

.....

Amplificatorul a fost dimensionat să funcționeze cu sarcini de 4ohmi la +/- 55V , iar pentru sarcini de 8 ohmi la + / - 70 V , de preferat cu un radiator cât mai performant .

Sper să găsesc cât mai repede în arhiva mea câteva date despre functionarea acestui modul ... Nu merită să renunți la el , este cu mult superior față de multe amplificatoare de fabrică cu pretenții serioase .

Desigur , contează alimentarea , răcirea , cablarea internă etc .

Cu siguranță poți obține un sunet decent , dar nu poți avea pretenții audiofile.

Înainte de a te apuca de treabă , ai putina răbdare să găsesc documentația acestui modul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper să găsesc cât mai repede în arhiva mea câteva date despre functionarea acestui modul ... Nu merită să renunți la el , este cu mult superior față de multe amplificatoare de fabrică cu pretenții serioase .

Desigur , contează alimentarea , răcirea , cablarea internă etc .

Cu siguranță poți obține un sunet decent , dar nu poți avea pretenții audiofile.

DA , acest modul este superior etajului final din Sony ... poti testa singur ce si cum .


Total intamplator ( :) ) am gasit o mica arhiva cu acest vechi proiect , din care am extras doar cateva informatii de interes public . Unele au fost actualizate anul trecut , la cererea unui user extern , care a realizat un contract de exclusivitate cu Sorteh , cel care a dat viata unor proiecte ce poarta si semnatura mea si a altor colaboratori ... dar fac mentiunea expresa ca este exagerat de greu de colaborat cu Sorteh , chiar daca a realizat cateva minuni tehnice , la care majoritatea constructorilor DIY nici macar nu pot visa ... cumva , Sorteh este un geniu in domeniul sau .

Nefiind un proiect de inalta calitate in sensul cerintelor si a pretentiilor mele din prezent , cum ar fi nivelul tehnic al modulelor realizate de Raimond sau de alti cativa constructori seriosi DIY , pot dezvalui aceste informatii , chiar daca imi calc pe suflet si sunt convins ca le vor studia si altii , cu care am avut cateva contradictii tehnice in trecut , in genul userilor Viobio , Zal sau Leco .

Desigur , acel moment contradictoriu a fost depasit cu putin timp in urma , asa ca informatiile respective trebuie sa devina o data si o data publice !

Oricum , variantele actuale sunt cu mult evoluate ca performante , chiar daca nu pot fi publice si nu pot fi disponibile cumparatorilor de pe plaiurile mioritice .

In sfarsit , scopul este prezentarea unei parti a documentatiei vechilor module DIY200 v1.1 si nu o discutie despre alte module audio , proiectate de mine si realizate in colaborare cu Sorteh .

Sper acum, ca totul este lamurit cu privire la modulele DIY200 v1.1 !

Cu respect , Victor

Page_1_DIY200_1_1_Black.thumb.jpg.b791e50e08e688f17f5b14b18cf6ef74.jpg

5acfb1dd63bc8_1_khzPmax.thumb.png.19abcd499fba761fec339ff1356ac5e3.png

5acfb1dd67c8b_20_khzPmax.thumb.png.4b4d8db91e1cf8c526ffeed5ad8551b0.png

5acfb1dd693c1_thd_1khz1W.png.7e34bf3c9faefbf40f5438c7ebb61fad.png

5acfb1dd6aa73_thd_10khz1W.png.6d28c1470fcb054afb32028541aaa0ff.png

bode.thumb.png.99084a757c5280d9272540ff267aaa29.png

5acfb1dd742d7_fft_1_khzPmax.thumb.png.0c3353aeb65a573ce12712587c01bd61.png

5acfb1dd78224_fft_1khz1W.thumb.png.7bdb237ed3500276c9fcbfbe65383d88.png

5acfb1dd7c22b_fft_10khz1W.thumb.png.524662ddfc95c4d5373e3ea7dd496302.png

5acfb1dd803b2_fft_20_khzPmax.thumb.png.f491dfaef3057b1d83ef82e3d244776c.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema sufera de cateva disfunctii impuse de fostul integrator de proiect , prin pretul de fabricatie limitat la maxim : o dubla rejectie ( la semnale mici si semnale mari ) pe alimentarea etajului VAS , lipsa unui etaj antisaturatie complementar cu etajul VAS , lipsa etajului DC servo , o superdioda " ceva " mai performanta , un etaj de comanda serioasa a descarcarii sarcinilor stocate pe grila finalilor MOS FET , circuit de protectie SOA pentru suprasarcini pe iesire etc , protectie impotriva defectarii catastrofice a finalilor si distrugerea incintelor prin aparitia DC pe iesire , lipsa informatiilor privind status-ul amplificatorului : on / off / stand-by / LF - HF - DC protect / SOA / clip IOC / peak - audio limiter / thermal off , inrush current soft start , service- diagnose mode , timer active life etc deoarece aceasta generatie de module de amplificare este lipsita de ceea Sorteh numeste ca fiind creirul audio AKA " MicroBrain " realizat cu mult suflet si restul fiind realizat de un microcontroller :) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e prea complicat , exista minim doi timpi de care trebuie sa tii cont in mod expres : timpul 1 , cel in care curentul initial absorbit din retea creste la o valoare periculoasa pentru trafo retea ( toroidal ) , si este necesar sa fie limitat cu un NTC de o valoare corespunzatoare , urmat de T2 , care limiteaza curentul de incarcare al bateriei de condesatori electrolitici destinata filtrajului DC , printr-o rezistenta de mare putere .

Evident , doar in teorie , si asta doar daca esti un perfectionist ... Daca DA , mai sunt si alte aspecte practice de care vei fi obligat sa tii cont , gen DC Trap , Lift GND , EMI Filter etc .

Daca nu , merge oricum , chiar si fara soft start :) . Dar se va auzi " oricum " , adica fara pretentii privind calitatea audio .

Nu insist sa fericesc pe nimeni cu teoriile mele , in special pe cei ce nu doresc sa invete si altceva decat clasicele aberatii ale proiectelor cu potential audiofil , dar castrate pe motive economice sau de incompetenta ...

Celor care sunt interesati doar de partea de profit maxim , le urez succes in cariera , eu am ales o alta cale , cea a calitatii exclusiviste , atat cat ma pricep :) .

Da , eu mai am multe de invatat , deoarece nimeni nu s-a nascut invatat !

Scuze daca am jignit pe cineva , totul este fara rea intentie .

Totul este in pur spirit DIY !

Cu respect , Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.