Sari la conținut
HiFi Tech

sistem audio


marian

Postări Recomandate

buna , sunt nou pe audioweb si am nevoie de putin ajutor de la cunoscatori :D am o mazda 6 din 2010 si mam decis sa schim muzica . curand am achizitionat un pioneer model: SPH-DA110 si un subwoofer tot pioneer de 2000w modelul este : TS-W3003D4 . nu stiu ce amplificator ar fi bun pentru ce am eu si nici ce boxe sa iau ... este mai indicat sa iau un amplificator pt subwoofer si altul pt boxe ? sau sa iau unul cu 5 canale si sa conectez tot la el ? si inca ceva cum e mai bine sa fie amplificatorul ca putere mai mare ca subwooferul si boxele sau mai mic ? nu stiu cum sa porcedez ... vreau o calitate buna a sunetului ... ! P.S. am si un chit de cabluri de la VIBE SLICK 2000w ! va multumesc si orice informatie sau sfat care mar putea ajuta e bine venit :thumbup::thumbup::thumbup::wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, iti recomand sa-ti cumperi 2 amplificatoare: unul pt. subwoofer si altul pt. boxe. Pt. subwoofer, orienteaza-te spre un amplificator monobloc, in clasa D, care sa scoata vreo 600w la impendanta de 2 ohmi, daca subwooferul este in incinta bass-reflex, sau un amplif. de la 800w in sus, daca difuzorul este in incinta inchisa - varianta cea mai buna pt. difuzorul tau. Banuiesc ca nu o sa utilizezi impendanta de 8 ohmi, ca e mai greu de gasit amplificatoare auto cu asemenea puteri / 8 ohmi. Pt. portierele fata, alege un sistem de boxe pe care sa-l amplifici (75-100w / 4 ohmi); pt. portierele spate sau haion poti sa legi boxe direct la HU, sau sa utilizezi si niste difuzoare coaxiale ; sau sa nu mai pui deloc! Ce sectiune au cablurile de alimentare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, iti recomand sa-ti cumperi 2 amplificatoare: unul pt. subwoofer si altul pt. boxe. Pt. subwoofer, orienteaza-te spre un amplificator monobloc, in clasa D, care sa scoata vreo 600w la impendanta de 2 ohmi, daca subwooferul este in incinta bass-reflex, sau un amplif. de la 800w in sus, daca difuzorul este in incinta inchisa - varianta cea mai buna pt. difuzorul tau. Banuiesc ca nu o sa utilizezi impendanta de 8 ohmi, ca e mai greu de gasit amplificatoare auto cu asemenea puteri / 8 ohmi. Pt. portierele fata, alege un sistem de boxe pe care sa-l amplifici (75-100w / 4 ohmi); pt. portierele spate sau haion poti sa legi boxe direct la HU, sau sa utilizezi si niste difuzoare coaxiale ; sau sa nu mai pui deloc! Ce sectiune au cablurile de alimentare?

 

multumesc de ajutor , despre cabluri am un kit de la vibe slick si are urmatoarele specificatii : 5m power cable , 1m ground cable , 5 m vibe slick rca interconnect , 5m remote turn on wire , 2x5m flat 16spk speaker cable , anl fusehloder 80 amp anl fuse , 2x spade terminals , 6pcs cable ties . asta este tot chitul :) scz dar sunt praf la domeniul asta nu prea am cunostinte .... am gasit un amplificator pt subwoofer de tot de la pioneer clasa D mono bass 2400w,

1x 1000w ( 4ohmi )

1x1600w (2ohmi)

1x2400w (1ohmi)


iar in RMS urmatoarele : 1x500w RMS (4ohmi)

1x800w RMS (2ohmi)

1x1200w RMS (1ohmi)

frecventa de raspuns 10-240hz

crezi ca ar fi ok ? iar pt boxe daca iau un amplificator cu 2 iesiri pt fata iar pe spate pun fara crezi ca sar auzi ok ? sau e mai bine sa iau unul cu 4 iesiri ? si am gasit pentru portiere fata de la FOCAL COXIAL DE 300 W, 150 RMS per pereche si 75 rms doar unul crezi ca e ok ? ar fi indicat sa iau amplifcatorul tot de la focal ? mutumesc si scz daca nu sunt foarte explicit in descriere :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amplificatorul mono este GM D9601? Mai mult ca sigur cei 800w sunt pt. tensiunea de 14,4 volti, in realitate o sa fie ceva mai putin, dar este bine si ar fi suficienti pt. subwooferul tau. Pt. portierele fata este indicat sa-ti pui sistem de difuzoare ( tweeter si midbass separat) pe care sa le amplifici, iar pt. partea din spate poti sa pui coaxiale direct la HU. Poti sa alegi si amplificatorul tot de la Focal. Cablul de alimentare este cam la limita, daca alegi sa amplifici si difuzoarele spate, deci sa cumperi un amplificator cu 4 canale, e indicat sa cumperi niste cabluri mai groase. Recomandarea mea este sa pui un sistem de difuzoare cat mai performant doar pe portierele fata si subwooferul in portbagaj. Pt. a alimenta 2 amplificatoare dintr-un singur cablu de alimentare, iti mai trebuie si un distribuitor de curent; pt. puterile utilizate in cazul de fata nu se justifica sa tragi 2 trasee de alimentare. Ce gama de difuzoare / amplificatoare te-a atras de la Focal? Ce amperaj are acumulatorul masinii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

difuzoarele de la focal sunt o dimensiune mai mare si nu se potrivesc la mine , dar am gasit de la ALPINE SPR -68 6''x 8'' type-r coaxial 2- way , 600w per pereche /300w unu , iar RMS 200w per perehe /100w unul , frecventa de raspuns 63-29,000 hz , 89 db . ce crezi ar fi ok ? din ce am inteles de la tine aplificatorrul de la pionner ar fi ok pt subwooferul meu , iar cu cablurile am sa caut altele mai groase ,dar daca iau un aplificator doar cu 2 iesiri pt boxe fata ,pot pastra cablurile care le am sau sa le schimb cu unele mai groase ? portiere spate am sa le pun cum ai zis tu ... acuma sa caut un amplificator bun si boxe pt fata ceva de calitate ... dimensiunea difuzorului original la masina mea e 6''x8'' dar banuiesc ca pot pune si unul mai mic ca dimensiune cu un adaptor ceva ? sau sa le iau pe cele de mai sus de la alpine crezi ca sunt ok ? da amplificatorul pt subwoofer este pioneer GM-D9601 . iar amperajul masini nu il cunosc :D ma interesez si iti zic . multumesc de ajutor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Difuzoarele Alpine sunt bune. Inainte de a cumpara difuri, verifica la cele stock adancimea lor, la fel trebuie sa fie si la cele pe care urmeaza sa le cumperi, in caz contrar poti sa te trezesti ca nu au loc in totalitate in portiera. Exista inele adaptoare din MDF, dar mai greu de gasit / confectionat in format oval. Verifica si gaura din portiere, in care intra magnetul difuzoarelor, poate trebuie putin largita pt. cele noi. Pt. un sunet cat mai bun si pt. a evita aparitia vibratiilor si a altor zgomote nedorite, este recomandat sa insonorizezi portierele ( cu STP, etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Trebuie sa scriu despre asta, printr-o conjunctura m-am pricopsit o perioada cu un Audi A2 de prin 2003, daca mai sunt mici probleme pe ici pe colo, sunetul m-a dat pe spate, tot vorbeam de emotie, uite ca reuseste sa surprinda suficient detaliu muzical si ... surpriza ... are o scena care depaseste mult dimensiunile masinii, de asemenea reda mai multe armonici din sunet. De ce spun ca trebuie sa scriu despre aceasta experienta, pana anul trecut m-am dat cu un Audi A4 model 2013, uite ca nu simteam aceleasi lucruri descrise mai sus ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca sunt configuratii diferite, fii convins ca pe A2 nu este un sistem super deosebit, iar pe A4 era un sistem peste media lor de dotare, boxe usi fata/spate + in partea din spate si un subwoofer. Am luat in considerare acest aspect, cu toate acestea in A2, sunetul este altfel, are scena, armonici, nu f precis, insa suficient. In fine, eu am ramas placut surprins, cred ca in prezent poti accesa astfel caracteristici cu dotarea superioara pt care mai scoti inca destui bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut a4 si acum am a6, ambele fiind cu sistemul standard. Pe a4 sunetul era mai inspre hifi, cu bass mai puternic si usor bubuit dar nu excela la fidelitate si detalii. Pe a6 sunetul imi pare mult mai curat si mai detaliat, dar nu la fel de carnos si puternic. Sunt ferm convins ca acest efect de claritate este obtinut printr-un dsp. Imi suna ca si cum i s-ar fi aplicat un compresor. In opinia mea ambele sisteme sunt slabute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.