Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare Subwoofer


shabazxz

Postări Recomandate

Am gasit 3 subwoofere sh si nu stiu ce sa aleg. Sunt doua cam pe la acelasi pret 600 Yamaha YST-SW320 si Harman Kardon TS11 si LD SUB 88A la 400. Poate cineva sa imi dea un sfat? Cineva care le-a ascultat. Daca aveti un subwoofer in jur de 600 de vanzare, astept oferte. Multumesc si sper ca nu am gresit sectiunea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am doua technics-uri sb-cs6 legate la un philips fr 986 (6*60) . Camera este de 25mp. Pentru filme am sa mai pun 2 sateliti si un centru. Pentru muzica vreau sa ascult doar pe technics-uri si sub,

pt filme pe toate. Am un minipc - acer revo - ruleaza mkv-uri , si un asus u1 pe usb. Legatura intre placa de sunet si amplif este optica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am doua technics-uri sb-cs6 legate la un philips fr 986 (6*60) . Camera este de 25mp. Pentru filme am sa mai pun 2 sateliti si un centru. Pentru muzica vreau sa ascult doar pe technics-uri si sub,

pt filme pe toate. Am un minipc - acer revo - ruleaza mkv-uri , si un asus u1 pe usb. Legatura intre placa de sunet si amplif este optica.

 

Poti alege intre HKTS 11 si Yamaha .... LD pica din start nu pre are treaba cu Home-le poate sunet de ambient in diverse locatii cam la asta se preteaza.

HKTS 11 si Yamaha Cam Mari pentru spatiul tau mai ales ca probabil le vei ascunde undeva intr-un colt aproape de ziduri , trebuie sa fi foarte atent la setup-ul pe care il faci din reciver pentru ca deja ai Woofere pe boxele tehnics care teoretic functioneaza pina la 45Hz cea mai joasa frecventa reprodusa (ceea ce nu cred mai ales daca aplici si o pierdere aici concomitent cu cresterea volumului eu as lua in calcul 50Hz pentru boxe ) Wooferul de la HKTS 11 are pragul de sus 120Hz daca nu ma insel si cel de jos 25Hz .

Setup-ul poti sa-l faci astfel .

Daca tu consideri ca suna mai bine basul boxelor . le lasi pe ele sa functioneze cu pragul de jos pina la 50Hz si de la 55Hz-50Hz sa intre in functiune Subul

Daca iti place mai mult basul subului atunci tai basul din boxe undeva la 100Hz si lasi subul sa intre in functiune de la 100Hz in jos .

Acu. trebuie sa faci probe sa vezi .

Atentie HKTS 11 este un Sub f.puternic va spulbera sunetul satelitilor intr-o camera de 25mp sa reglezi nivelul de sunet ceva mai mic de 50%

M-am referit la wooferul Harman pentru ca am unul (fratele mai mic acelas difuzor de 10" dar cu o amplificare mai mica de 100W al tau are amlificare de 200W) dar acelas sfat este valabil si pentru Yamaha .

Fa probe asculta si vezi ce iti place. Succes! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un harman kardon ts2bq de 200w si pot sa-ti confirm ca se aude bestial si pe muzica si pe filme. Inaintea lui am avut un JBL de 100w dar nu se compara cu harmanul, cu toate ca nu ascult foarte tare. Avantajul lui harman mai este faptul ca il poti conecta cam in toate felurile posibile. Vezi ca este un magazin in Cluj "Powerzone" care are si pe site si pe okazii 2 suburi harman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un harman kardon ts2bq de 200w si pot sa-ti confirm ca se aude bestial si pe muzica si pe filme. Inaintea lui am avut un JBL de 100w dar nu se compara cu harmanul, cu toate ca nu ascult foarte tare. Avantajul lui harman mai este faptul ca il poti conecta cam in toate felurile posibile. Vezi ca este un magazin in Cluj "Powerzone" care are si pe site si pe okazii 2 suburi harman.

 


La Powerzone le-am gasit si am vorbit cu ei. Ramane sa ma decid.

As putea lua in considerare sa mai cumpar doua boxe tip coloana in loc de subwoofer? Exemplu Jbl e60 sau Magnat Zero 6? Pun technicsurile pe spate. Ma gandeam totusi ca ampliful nefiind ceva de calitate, sa nu stric totul. Mai este ceva amplificat pe okazii GRUNDIG AKTIV-BOX XSM 3000 HI FI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe spate degeaba pui boxe mari ca nu o sa ai cine stie ce putere. Subwooferul da basul ala puternic (la filme) deoarece il legi pe iesirea de SUB de la receiver.. Iti mai trebuie un centru care trebuie sa fie de calitate deoarece la filme el reda cam mult timp . Pe spate poti pune ceva canton, heco, technics la 250-350 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sa-ti pui un pic de ordine in idei si dorinte .

S-a mai discutat undeva pe forum , ca sa asculti pe acelas sistem si filme si muzica e destul de complicat si costisitor , asa ca trebuie sa te intrebi ce vrei mai mult si in functie de asta sa incepi sa investesti.

1. Ce doresti mai mult ? filme sau muzica ?

2. Chiar daca doresti mai mult filme deci un sistem 5.1 sau 7.1 nu cred ca trebuie sa incepi de la woofer

3. indiferent daca vrei un sistem pentru auditii (stereo) sau un sistem 5.1 (filme) incepi cu boxele frontale stanga dreapta de buna calitate atasate la ampliful pe care il ai , cu bugetul de 250-300 E care vrei sa-l dai pe un sub iei o pereche de boxe stanfloor decente SH, apoi mai strangi bani si iei un amplif sau un reciver , s-a mai discutat undeva pe forum , ca sa asculti pe acelas sistem si filme si muzica e destul de complicat si costisitor , asa ca trebuie sa te intrebi ce vrei mai mult si in functie de asta sa incepi sa investesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe fata am doua Technics SB-CS6. Se poate asculta muzica si fara subwoofer intradevar. Pentru filme insa.....Ma grabesc sa iau acum subwooferul pentru ca "pandesc" yamaha si Harman -ul de ceva timp . Intreb de sub acum pentru ca nu as vrea sa ratez okazia si daca ar fi ceva mai bun la pretul asta, astept propuneri. Ca si sateliti spate "negociez"pentru doua Magnat NEEDLE DIPOLE. La urma am sa schimb amplifu cu ceva mai bun .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu doar ce am comandat un sub BK XXLS-400. Trebuie sa imi vina zilele astea. Este de tip "sealed" si down-firing deoarece ar fi cel mai potrivit pt muzica. De asemena este foarte capabil si pt filme, puternic si bie definit. Are avantajul de a putea fi conectat la amplificatoare stereo primind acelasi semnal ca boxele printr-un high level cable.

Nu l-am probat dar se pare ca nu exista pret-calitate mai bun. La 400 lire este la fel de capabil ca altele mai scumpe. Fiind sealed type este si mai usor de integrat. Cei de la BK sint producator OEM si stiu citeva lucruri despre subwoofere. Tot ei sint cei care produceau subwooferele REL intr-o perioada. Voi reveni cu detalii dupa ce il primesc. Verificati pe net dupa reviews. Finisaje superbe..e un alt plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.