Sari la conținut
HiFi Tech

Proiecte comune si group buy


catalinc

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

viobio intr-adevar, ar trebui incercati. Asa cum spune si djleco, in anumite cazuri silver mica sunt cei mai indicati.

RaimondAudio multumesc pentru gest, dai dovada de calitati intalnite din ce in ce mai rar. Eu am propriul stoc de componente asa ca ii las pe ceilalti sa apeleze la bunavointa ta.


Dupa modificarea pcb-urilor situatia este urmatoarea:

1. saptemari trei riia si patru stabilizatoare

2. cipos un riia si doua stabilizatoare

3. catalinc un riia si patru stabilizatoare


Total

RIIA...........................................5 buc

Stabilizatoare..........................10 buc

Pcb-urile costa 12 lei pentru un stabilizator si 25 lei pentru un preamplificator RIIA.

Avand in vedere ca se impun catitati minime voi comanda 10 placute RIIA, daca vor mai aparea doritori se vor gasi la vanzare la aceleasi preturi.


Un prieten mi-a atras atentia ca LM334 chiar daca va functiona corect ca sursa de curent constant in circuitul nostru, nu va fi acelasi lucru cu tranzistorul jfet.

Nu ma intelegeti gresit, montajul functioneaza. Doar ca LM334 ca nu ofera o impedanta de iesire la fel de joasa, ceea ce inseamna un impact negativ asupra calitatilor. Este posibil ca diferentele sa nu fie sesizabile, pana nu testam nu putem sti. Cand o sa am ceva timp liber o sa incerc inlocuirea lui cu TL431 dar si cu un alt jfet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pe dos. Sursele de cc trebuie sa aibe impedanta de iesire cat mai mare. Jfet urile ofera impedanta mai mare la iesire dar au si o capacitate parazita mai mare ceea ce la frecventa inalta nu mai este bine. Deasemenea curentul stabilit nu este atat de precis. Ambele solutii sunt foarte bune, nu va faceti griji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silver mica m-am chinuit si eu cu ei ani buni si nu intelegeam de ce sunetul devenea agresiv cand ii foloseam. Au mare parte din parametrii excelenti plus o durabilitate fantastica dar din pacate sunt microfonici si mai exista un parametru de care nu imi amintesc acum , parametru care da un sunet cam rece, sticlos. Am trecut la polipropilena si lucrurile s-au schimbat in bine. Nici ceramicii NPO/COG nu sunt rai, ba suna mai spre polipropilena decat silver mica si au avantajul ca pot fi in format SMD. N-am prea mai vazut silvered mica prin aparatele noi indiferent de cost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru parerile voastre dar nu as vrea sa transformam topicul intr-o dezbatere despre condensatori.

Fiecare va folosi ce doreste.

Astazi voi comanda cablajele iar maine sau poimaine circuitele integrate. LT-urile le vom comanda la TME iar LM317, 337 si 334 la Farnell.

cipos spune-mi te rog daca te includem cu doua seturi de LT-uri sau daca sunt alte componente care te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Ma incluzi la comanda de LT-uri si LM-uri. As mai vrea condensatorii de 330p si 3900p daca cumva faceti comanda sau ii aveti deja si va puteti lipsi de o pereche. Restul de piese cred ca le am.


L.E. In cazul in care includeti in comenzi ceva mai deosebit va rog sa ma anuntati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am revenit dupa un scurt concediu. Intre timp au sosit si cablajele, realizarea este impecabila.

Mai ramane sa construim primul exemplar si vedem daca nu cumva am gresit la proiectare.

20150901_092531.jpg20150901_092531.jpg<e>


Voi face o noua varianta de stablilizator care va permite o mai mare flexibilitate in alegerea componentelor avand dimensiunile de 5 cm x 10 cm

Sper ca in cateva zile sa va arat primele schite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Catalin, sa nu te superi, am sa te contrazic.

Dupa parerea mea, un filtru CcRCc inainte de stabilizator este de o imensa eficienta, intratat incat merita facut chiar in dublu PI (2 x CcRCc). Ganditi-va ca el curata si o multiume din mizeriile de pe retea trecute prin traf, reduce si din zgomotul de comutare al diodelor si reduce "mizeriile" de la iesire intoarse prin masa spre sursa.

In al doilea rand, toate integratele stabilizatoare cer cate un C= 1-10uF intre intrare si masa si intre iesire si masa cat mai aproape de pinii integratului (maxim 5mm). In cazul de fata ar fi ideal de pus inca 2 astfel de conzi, intre IN si pinul central si intre acesta si OUT.

In al treilea rand, daca vreti un stabilizator cu adevarat nezgomotos trebuie ales unul de tip paralel si nu serie :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar. Stabilizatorul este de tip serie-paralel.

Mizeriile de pe retea le filtreaza fiecare cum vrea, eu folosesc filtru la intrare in primar si circuit RC in secundar.

Daca doriti pot lasa loc sa se poate monta o placuta separata in locul rezistentei R1 unde fiecare monteaza ce vrea. Sau in spatiul dintre gaurile de prindere, o sa incerc diseara sa fac o schita.

Mai multe pot raspunde dupa amiaza, acum sunt la munci.

capacitorless_630x547.gifLINK_TEXT><e>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar ar fi cu totul alt proiect, cu alte implicatii.

Momentan impacam capra si varza. Am adaugat inca o rezistenta serie R9' si un condensator Cft la masa intre R9 si R9'. La fel si pe cealalta ramura.

Gaurile sunt asfel puse incat cu o bareta cu pini se poate conecta o placuta verticala care sa contina un filtru RC oricat de complex. Altceva? :think:

Totem_3.jpgTotem_3.jpg<e>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un snubber nu este totuna cu o decuplare, nu fac acelasi lucru. Decuplarea este un scurtcircuit la frecvente inalte in timp ce snubberul este un Zobel, un filtru trece jos. Cu toate ca se folosesc uneori complementar, nu se pot substitui unul altuia ca functionalitate.

Si cu asta promit sa nu mai intervin in acest subiect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silver mica m-am chinuit si eu cu ei ani buni si nu intelegeam de ce sunetul devenea agresiv cand ii foloseam. Au mare parte din parametrii excelenti plus o durabilitate fantastica dar din pacate sunt microfonici si mai exista un parametru de care nu imi amintesc acum , parametru care da un sunet cam rece, sticlos. Am trecut la polipropilena si lucrurile s-au schimbat in bine. Nici ceramicii NPO/COG nu sunt rai, ba suna mai spre polipropilena decat silver mica si au avantajul ca pot fi in format SMD. N-am prea mai vazut silvered mica prin aparatele noi indiferent de cost.

 

Cei mai apreciati condensatori ptr bucla RIAA si ptr cuplare intre etaje atunci cand nu sunt necesare valori mari sunt fff apreciati rusestii cu teflon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar fi mai bine sa folositi LT1083 in loc de LM317, este mult mai bun pentru aplicatii audio, factorul ripple rejection fiind de 75 dB la 1083 fata de 64 dB la 317. Nu necesita nici o modificare a pcb. Parerea mea...


Capacitorii cu mica sunt recomandati in compensarile activelor sau in partea de tuner, pentru precizie si stabilitate, nu in corectii si cuplaje intre etaje. Cat despre faptul ca nu ai vazut in sculele moderne silver-mica, iti dau un singur exemplu: Sugden A-21SE. In afara de un ceramic pe placa de input, toti nepolarizatii sunt silver-mica. Sony TA-N77ES are la fel toate compensarile silver-mica. Asta ca exemplu de aparate mai noi sau mai vechi care folosesc silver-mica. Nu se folosesc in mod comun pentru ca sunt mult mai scumpi decat polipropilena, ca sa nu mai vorbim de celelalte tipuri.


Tefloanele rusesti sunt relativ ok, dar destul de greu de gasit. De fapt in general tefloanele sunt greu de gasit in varietate de valori, iar pretul este foarte prohibitiv. Si de regula dimensional sunt mai mari decat polipropilena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.