Sari la conținut
HiFi Tech

Proiecte comune si group buy


catalinc

Postări Recomandate

Cativa prieteni pasionati de audio am demarat mai multe proiecte comune pentru a reduce din cheltuieli si ne-am gandit ca ar fi util daca le-am prezenta aici, poate mai sunt si altii care vor sa participe.

Pentru inceput am sa prezint trei proiecte la care lucram:


1. Amplificator pentru casti (buffer de iesire de foarte buna calitate) cu TPA6120A2 High Fidelity Headphone Amplifier http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tpa6120a2.pdf

Poate fi folosit cu succes si ca amplificator de putere mica (1-2W), suna foarte bine impreuna cu incinte cu spl ridicat.


TPA6120.jpgTPA6120.jpg<e>


2. Preamplificator phono cu LT1115. Un proiect simplu si cu rezultate remarcabile, superior multor solutii consacrate cu tranzistori sau tuburi.


LT1115.jpgLT1115.jpg<e>Phono.jpgPhono.jpg<e>


3. Stabilizator de tensiune pentru preamplificatorul phono. Sursa de inspiratie: http://s-audio.systems/diy/psu-without-electrolytic-eng


capacitorless_630x547.jpgLINK_TEXT><e>regulator.jpgregulator.jpg<e>


Mentionez ca e vorba de activitati non-profit si toata munca se desfasoara in timpul nostru liber.

Niciunul dintre noi nu este profesionist, totul este un hobby.

Proiectele prezentate sunt inca in lucru si este posibil sa aiba greseli.

Daca sunteti interesati mai avem prin sertare dac-uri si amplificatoare dar timpul liber este limitat si va trebui sa ne oprim aici pentru moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor,


Este o initiativa foarte frumoasa si de apreciat. Ce as propune eu ar fi sa stabilesti un termen pana la care se pot inscrie doritorii. Cred ca ar merge mai bine treaba.


Pe mine ma intereseaza sase placute pentru preamplificatorul RIAA si trei pentru alimentator si ma inscriu pentru acestea.


Pentru doritori, sa aveti in vedere ca o placuta pentru preamplificator este pentru un singur canal.


Sa aveti o zi frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se vor arata doritori voi incerca sa ofer toate detaliile, eventual voi ruga un moderator sa imparta proiectele in topicuri separate.

Asa arata o varianta a cablajului pentru TPA6120A2. Are dimensiunile de 5 cm x 5 cm,a costat 12 lei iar cantitatea minima este de 10 buc.

tpa.jpgtpa.jpg<e>


Componentele le vom cumpara de la TME si/sau Farnell iar preturile sunt in functie de cantitate:

- LT1010 http://www.tme.eu/ro/details/lt1010cn8/drivere-circuite-integrate/linear-technology/lt1010cn8_pbf/

- LT1115 http://www.tme.eu/ro/details/lt1115cn8/amplificatori-operationali-tht/linear-technology/lt1115cn8_pbf/

- TPA6120A2 http://www.tme.eu/ro/details/tpa6120a2dwp/circuite-integrate-rtv-audio/texas-instruments/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Frumoasa inititiva. Ma abonez la 2 placute pentru preul phono si una pentru alimentare.

Astept cu interes mai multe detalii. Sint curios mai ales daca poti face o comparatie cu alte preuri construite in regim diy.


O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,


Eu va pot da cateva amanunte in plus.


Am construit mai multe preamplificatoare:


1. http://tripp.com.au/jpg/bhlschematic.jpg


2. Un preamplificator cu ECC808 si E88CC.


3. Un preamplificator cu D3a http://www.audiodesignguide.com/Phono/phono4a_sch.gif


Pe toate le-am comparat cu preamplificatoarele din NAD 3020, Luxman L190 si Pioneer A70.


Folosesc o doza http://www.lpgear.com/product/ATC01.html, transformatoare ridicatoare http://www.tube-amps.net/images/Hashimoto_Prods/HM-3_800.jpg si un pick-up Pioneer PL-10 reconditionat si pus la punct de unul din prietenii nostri despre care vorbeste si Catalin. Amplificatorul este facut de mine si este cu tuburi electronice, single ended. Finalele sunt #45 si transformatoarele de iesire http://www.tube-amps.net/HP_H_20_35U.htm, iar schema este aceasta: http://www.recordcrate.net/diy/2A3/JEL2a3mod.jpg. Boxele sunt Super Pensil cu aceste difuzoare https://www.madisoundspeakerstore.com/approx-8-fullrange/markaudio-alpair-12p-8-paper-cone-full-range/


Cel mai bun dintre cele trei (NAD, Luxman si Pioneer) este de departe Pioneer. Dintre cele cu tuburi, mie mi-a placut cel mai mult cel cu ECC808 si E88CC. Cand l-am ascultat, si eu si ceilalti prieteni ai mei am considerat ca este foarte bun si ca pe alocuri sta mai bine decat Pioneer (dinamica, frecventele inalte rafinate, etc).


Cel mai recent construit preamplificator este cel propus de Catalin. La prima auditie suna bine, insa il preferam pe cel cu ECC808 intrucat sunetul celui cu lampi era neobositor, in vreme ce sunetul celui cu integrate era cumva deranjant.


Situatia s-a schimbat fundamental cand am construit si folosit alimentatorul propus de Catalin. In materie de sunet (inclusiv de zgomot de fond care este foarte, foarte mic) performata preamplificatorului cu sursa propusa de Catalin este foarte buna si lucrul acesta nu l-am stabilit singur, ci am ajuns toti la aceasta concluzie.


Acest preamplificator cu LT1115 sta cel mai bine din toate punctele de vedere, al dinamicii, sunetul este rapid si tonic, inaltele sunt rafinate si detaliate, bass-ul e bine controlat, etc. Si nu mi-ar fi venit sa cred inainte ca o sursa poate determina o asemenea diferenta de performanta.


Am incercat si primul preamplificator (cu 2SK170) cu aceasta sursa, dar nu iese din fagasul lui, diferentele sunt minore.


Componentele folosite sunt de calitate (condensatori stiroflex in filtrul RIAA, condensatori electrolitici de calitate si in preamplificator si in sursa).


In incheiere, m-a convins si ne-a convins acest preamplificator si il recomand si altor pasionati de constructii amatoricesti si de.....muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am testat dar nu vad de ce nu s-ar descurca si cu casti de impedanta mare.


Asadar pana acum avem:

1. saptemari sase riia si patru stabilizatoare

2. cipos doua riia si doua stabilizatoare

3. catalinc doua riia si cinci stabilizatoare


Total

RIIA...........................................10 buc

Stabilizatoare............................11 buc


O sa cer astazi oferta pentru cablaje iar la inceputul saptamanii viitoare o sa fac comanda.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit raspunsul cu preturile si conditiile pentru pcb-uri.

Dimensiunile standard sunt:

- 50mm x 50mm costa 12 lei bucata, minim 10 buc, cantitate multiplu de 10

- 100mm x 100mm costa 25 lei bucata, minim 10 buc, cantitate multiplu de 10

Asadar vom grupa doua RIIA pe acelasi pcb si daca este nevoie vom face gauri pentru rupere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata si primul meu post. Felicit si eu initiativa realizari unui preu de doza MM/MC, fiind mare nevoie pentru o auditie de calitate, plus placerea realizarii... Deoarece doresc ca un asemenea preu facut sa fie BINE facut, nu doar schema si cablajul sa fie de calitate, intreb si eu, piesele de unde le comandati? Eu am mai luat piese de la banzaimusic, serviciu prompt si de calitate. Transport 8-10 euro. Si as mai dori sa va intreb:

1. Aveti cumva si o schema de filtru rumble, eventual pe tranzistori(dar nu obligatoriu) sau pe CI, in afara de acea a lui Rod Elliot? Spun asta deoarece in practica, discurile sau aparatele mai au deficiente care duc la brum. Si DACA ar fi sa fie a lui Rod, are calitatea pe masura preului propus de voi?

2. Tranzistorul FET din preu se poate inlocui? Cu ce, deoarece se pare ca nu prea se gaseste. http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/104144-phono-preamp-lt1115-datasheet.html .

3. Sunt tot felul de piese de gabarit mic, eu spun sincer ca inca nu am folosit, de asemenea unde se gasesc?

4. Pentru alte intrebari, va mai pot deranja? Scuze pentru eventualele greseeli de tot felul...

Va multumesc si in masura in care ma lamuriti putin la intrebarile de mai sus, ma inscriu si eu cu 2 bucati cablaj preu si cu 1 pentru sursa.

Si pentru tatador, Max Output Power x Channels @ Load:80mW x 2 @ 600 Ohm. E bine, asa-i?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a calibra / verifica linearitatea a unui preamplificator RIAA se foloseste un montaj care realizeaza o corectie complementara cu standardul RIAA , numit montaj Anti Riaa :


Anti_RIAA_Page_1.jpgAnti_RIAA_Page_1.jpg<e>


Anti_RIAA_Page_2.jpgAnti_RIAA_Page_2.jpg<e>


Anti_RIAA_Page_3.jpgAnti_RIAA_Page_3.jpg<e>


Anti_RIAA_Page_4.jpgAnti_RIAA_Page_4.jpg<e>


Anti_RIAA_Page_5.jpgAnti_RIAA_Page_5.jpg<e>


Anti_RIAA_Page_6.jpgAnti_RIAA_Page_6.jpg<e>


Anti_RIAA_Page_7.jpgAnti_RIAA_Page_7.jpg<e>


In urmatorul link gasiti cateva detalii despre ce si cum se face corectia RIAA : http://www.stereophile.com/content/cut-and-thrust-riaa-lp-equalization-neumann-4th-pole-sic#aBijpDEjAtjoGvfZ.97


Dupa cum remarcati , nimic nu e simplu , chiar daca pare ... de aia preamplificatoarele RIAA adevarate costa . Si nu putin !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Victor, incearca te rog sa pui atasamentele pe un singur rand altfel topicul devine dificil de urmarit.

Am folosit LM334 in locul fet-ului

LM334.jpgLM334.jpg<e>

La ce piese de gabarit mic te referi? Piesele smd se gasesc inclusiv la magazinele din Bucuresti.

Pentru condensatoarele de la iesirea stabilizatorului vom face comanda la TME sau Farnell. La fel si pentru circuitele integrate.

Daca sunt si alte componente care considerati ca trebuie comandate in grup va rog sa propuneti.

Sincer la filtru antirumble nu ne-am gandit. Dar nu-i timpul pierdut.


Marius, placuta RIIA va deveni cu doua canale pentru ca dimensiunea standard a pcb-ului este de 100mm x 100mm. In weekend le voi grupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Catalin.

 

1. Aveti cumva si o schema de filtru rumble, eventual pe tranzistori(dar nu obligatoriu) sau pe CI, in afara de acea a lui Rod Elliot? Spun asta deoarece in practica, discurile sau aparatele mai au deficiente care duc la brum. Si DACA ar fi sa fie a lui Rod, are calitatea pe masura preului propus de voi?

 


Din ce am vazut eu, cele mai multe filtre anti rumble au condensatoare intre etaje sau au un condensator la intrare, ceea ce nu se intampla cu preamplificatorul propus de Catalin. Si din acest motiv probabil ca se aude (in opinia noastra) atat de bine.


As zice sa nu folositi filtru anti rumble , ori sa il folositi numai daca este absoluta nevoie. Posibil ca daca folositi condensatoare de foarte buna calitate (probabil styroflex) sa nu pierdeti din calitatea sunetului. Dar de ce sa introduceti in calea semnalului ceva care nu e necesar?.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece am observat, ascultand diverse discuri, mai noi sau mai vechi, ca apare acel zgomot. Nu la toate, e drept. Si la acele discuri care au gaura din mijloc largita, chiar daca pui putina hartie in gaurica, tot nu vei realiza o centrare perfercta, deci va apare zgomorul la fiecare invarti-tura. Astfel vor aparea distorsiuni in auditie, din cauza prezentei in sunet a acelor zgomote. Si sa vedeti cum falfaie difuzoarele de bass la un volum mediu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ce ai spus despre solutia adoptata la intrare. La iesirea din preu avem deja un semnal mult mai mare, deci semnalul la intrarea pe etajul de filtrare rumble e mult mai mare. Acest etaj nu prea face amplificare, deci sansa ca sa avem o degradare a raportului S/N este mult mai mica fata de preu. Conditia este ca si in acest etaj este sa folosim piese de aceeasi calitate. De aceea ma gandesc, din practica de zi cu zi, ca ar fi nevoie de un preu. DACA toate discurile ar fi noi, ar fi alta mancare de peste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

romanbun putem face separat un filtru anti rumble eventual cu posibilitatea de a-l ocoli. Dar asta este al proiect, putem deschide alt topic, va rog sa ramaneti la subiect.


Am grupat doua cablaje pe acelasi pcb.

phono2x.jpgphono2x.jpg<e>


Aveti si schema cu numerotarea corecta a pinilor pentru LT1010 in capsula DIP.

LT1115.jpgLT1115.jpg<e>


Pana acum pentru pcb-uri avem:

1. saptemari sase riia si patru stabilizatoare

2. cipos doua riia si doua stabilizatoare

3. catalinc doua riia si cinci stabilizatoare


Total

RIIA...........................................10 buc

Stabilizatoare............................11 buc


Pcb-urile costa 12 lei pentru un stabilizator si 25 lei pentru un preamplificator RIIA.

Haideti sa facem o lista si cu restul componentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Saptemari a spus mai sus ca dupa mai multe scheme testate ati ajuns la concluzia ca e un preu foarte bun folosit cu sursa propusa. Banuiesc ca ati facut teste si cu diverse tipuri de componte. Asa ca poate ar fi mai bine sa ne propui sau sa ne spui ce componente ai folosit. Asta deoarece cam pe la toate montajele de acest gen "producatorul" recomanda anumite feluri de condensatoare sau rezistente mai ales in functie de locul lor in schema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RaimondAudio multumim pentru oferta. Daca ai ceva ce ne trebuie in vreuna din cele doua scheme posteaza te rog.


Pentru bucla RIIA eu prefer si recomand condensatorii de tip Stiroflex dar sunt aproape la fel de buni Vishay KP1830 sau Wima FKP sau FKS. Pentru decuplarile din pinii operationalelor prefer si recomand 1uF MKT la 50 sau 63V, dar am obtinut rezultate foarte bune cu Panasonic, Elna sau Nichicon. Pentru C4 si C5 am folosit Panasonic AM cod de comandă Farnell 8767173.

Tot in bucla RIIA eu folosesc rezistente de 500mW sau chiar 1W, pelicula metalica cu tolerante cat mai mici. Shinkoh cineva? ;)


Pentru alimentare la fel Panasonic, Elna sau Nichicon. Dar nici cu Samwha RD si WL nu imi este rusine, sunt niste condensatori foarte buni daca sunt folositi acolo unde trebuie.

In cazul alimentatorului de fata as folosi Samwha RD pentru C3 si C7, Panasonic FC sau FM pentru C4 si C8, MKT la 50V pentru C13 si C14. La iesire putem folosi ceramici multilayer C0G/NP0.

Bineinteles ca exista variante mai bune pentru fiecare, eu am spus care sunt preferintele mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.