Sari la conținut
HiFi Tech

DLNA suporta hd audio?


radu2014

Postări Recomandate

Seara buna voua,


Nu stiu daca am postat unde trebuia acest subiect, daca e gresit, rog admin-ul sa il pozitioneze corect.


Vreau sa "leg" un network audio player, in speta un Marantz na6005 de un NAS synology prin DLNA.

Intrebarea este, daca prin acest streaming nu se "altereaza" calitatea fisierului. Mai precis DLNA-ul transfera 24/192 sau face downsampling?


merci si astept cu interes parerea voastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se altereaza numic, insa nu e sigur ca suporta rata de esantionare asa mare prin retea, al meu duce pana la 96/24, mai sus de atat numai prin USB audio,adica play dintr-un pc extern, trebuie sa verifici in manual. Ce nu suporta insa DLNA este derularea, dar vei avea artwork la albume si se misca mult mai repede decat cu un hard atasat prin USB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Seara buna voua,


Intrebarea este, daca prin acest streaming nu se "altereaza" calitatea fisierului. Mai precis DLNA-ul transfera 24/192 sau face downsampling?


merci si astept cu interes parerea voastra

 

Depinde de capabilitatile device-urilor intre care faci streaming. Eventual se face transcoding. Eu pot face streaming 24\192 de pe laptop la un biet home cinema fara probleme. Inclusiv cu derulare folosind JRiver.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nivel de retea nu apar probleme, cu atit mai mult daca router-ul si/sau switch-urile sun Giga. Noi folosim o retea destul de complexa si pot sa play-ez de pe NAS ( Synology ) si DXD ( 24/394 ) si DSD 256. Nu exiista pierderi de calitate, am comparat acelasi fifier play-at direct din HDD-ul calculatorului cit si din NAS. Restul depinde de performanta si capabilitatile aparatelor (de streaming) in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salutare,


Intre streamer (Marantz NA-11S1), NAS (Synology) si media server (JRiver ce ruleaza pe un MAC Mini), eu folosesc un bridge wireless la 5Ghz d ela Linksys (http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2411416,00.asp) si un router wireless TPLink dual band N600 si functioneaza perfect 24bit/192Khz. Conexiunile sunt facute in felul urmator:


1. streamer-ul Marantz este conectat la bridge-ul wireless (ca este pozitionat la vreo 4 metri de sistem ca sa nu-l bruieze!!!) printr-un cablu ethernet. Aici, din multe incercari, am constatat ca este in primul rand esential sa izolezi GALVANIC streamer-ul de bridge (cazul meu) sau orice alta componenta de retea si in acest sens folosesc Acoustic Revive LAN Isolator. Fara izolare galvanica intre streamer si bridge (sau router), nu numai stremer-ul suna prost, ci si celelate surse din sistem pentru ele sunt interconectate electric intre ele si preiau parazitii descarcati pe masa de catre bridge/router/NAS/computer/etc. In al doilea rand, ultimul cablu ethernet din "lant" si anume cel care ajunge la streamer, este crucial pentru calitatea sunetului, pentru ca acesta practic se comporta aproximativ ca un cablu digital (protocolul DLNA care sta la baza streaming-ului foloseste protocolul UDP (nu TCP!), intre ultimul echipament de retea care face switching si stremer, care nu are corectie de erori si, din aceasta cauza, datorita pierderilor inevitabile pe cablu, apar distorsiuni de sunet in domeniul digital (biti eronati, erori de timing (jitter), etc ce se traduc intr-un sunet "digital" de slaba calitate). Aici eu am testat mai multe cabluri in ultimii 2 ani si sunt in continuare in cautarea celui mai bun.

2. NAS-ul si Media Server-ul sunt ambele conectate in router-ul wireless TP Link, care comunica pe 2.4Ghz cu celelate device-uri din casa si pe 5Ghz EXCLUSIV cu bridge-ul Linksys. Aici folosesc in prezent niste cabluri ethernet CAT7 de la Hama (costa putin si se gasesc la Media Galaxy) si am constatat ca aceste cabluri nu influenteaza sunetul (pentru ca pe aici circula protocol TCP care are corectie de erori.


Despre protocoalele UDP, TCP si DLNA, in demostrarea celor spuse de mine mai sus, gasiti informatii pe wikipedia, pe intelesul tuturor (cei avansati pot studia si documentatii de specialitate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Trebuie sa recunosc ca mai am de lecturat wikipedii...pana sa inteleg toate aceste protocoale si subtilitatile ce stau la baza lor...


iti multumesc pentru raspuns, o sa incerc sa folosesc si eu aceasi configuratie, deocamdata NAS-ul s-a blocat la IT-ul meu...dar dupa ce il vad la fata, cu ingaduinta ta o sa mai apelez la cateva intrebari.



 

Salutare,


Intre streamer (Marantz NA-11S1), NAS (Synology) si media server (JRiver ce ruleaza pe un MAC Mini), eu folosesc un bridge wireless la 5Ghz d ela Linksys (http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2411416,00.asp) si un router wireless TPLink dual band N600 si functioneaza perfect 24bit/192Khz. Conexiunile sunt facute in felul urmator:


1. streamer-ul Marantz este conectat la bridge-ul wireless (ca este pozitionat la vreo 4 metri de sistem ca sa nu-l bruieze!!!) printr-un cablu ethernet. Aici, din multe incercari, am constatat ca este in primul rand esential sa izolezi GALVANIC streamer-ul de bridge (cazul meu) sau orice alta componenta de retea si in acest sens folosesc Acoustic Revive LAN Isolator. Fara izolare galvanica intre streamer si bridge (sau router), nu numai stremer-ul suna prost, ci si celelate surse din sistem pentru ele sunt interconectate electric intre ele si preiau parazitii descarcati pe masa de catre bridge/router/NAS/computer/etc. In al doilea rand, ultimul cablu ethernet din "lant" si anume cel care ajunge la streamer, este crucial pentru calitatea sunetului, pentru ca acesta practic se comporta aproximativ ca un cablu digital (protocolul DLNA care sta la baza streaming-ului foloseste protocolul UDP (nu TCP!), intre ultimul echipament de retea care face switching si stremer, care nu are corectie de erori si, din aceasta cauza, datorita pierderilor inevitabile pe cablu, apar distorsiuni de sunet in domeniul digital (biti eronati, erori de timing (jitter), etc ce se traduc intr-un sunet "digital" de slaba calitate). Aici eu am testat mai multe cabluri in ultimii 2 ani si sunt in continuare in cautarea celui mai bun.

2. NAS-ul si Media Server-ul sunt ambele conectate in router-ul wireless TP Link, care comunica pe 2.4Ghz cu celelate device-uri din casa si pe 5Ghz EXCLUSIV cu bridge-ul Linksys. Aici folosesc in prezent niste cabluri ethernet CAT7 de la Hama (costa putin si se gasesc la Media Galaxy) si am constatat ca aceste cabluri nu influenteaza sunetul (pentru ca pe aici circula protocol TCP care are corectie de erori.


Despre protocoalele UDP, TCP si DLNA, in demostrarea celor spuse de mine mai sus, gasiti informatii pe wikipedia, pe intelesul tuturor (cei avansati pot studia si documentatii de specialitate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Felicitari pt NA11S1, o mare greseala a mea ca l-am vandut....


Ati incercat si solutia router wireless dedicat > network switch > na11s1 si nas pe porturi gigabit?

In cazul meu a produs rezultate spectaculoase, desi streamer-ul este mai modest.


Network bridge-ul producea probabil mult zgomot pe care nici cablul Audioquest Carbon LAN nu il remediaza.


Si am observat un plus si la conversia din FLAC in WAV, stiu ca este un pic taboo pe forumuri dar eu percep diferente.

Si pe forumul Linn au fost raportate diferente...

 

Salutare,


Intre streamer (Marantz NA-11S1), NAS (Synology) si media server (JRiver ce ruleaza pe un MAC Mini), eu folosesc un bridge wireless la 5Ghz d ela Linksys (http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2411416,00.asp) si un router wireless TPLink dual band N600 si functioneaza perfect 24bit/192Khz. Conexiunile sunt facute in felul urmator:


1. streamer-ul Marantz este conectat la bridge-ul wireless (ca este pozitionat la vreo 4 metri de sistem ca sa nu-l bruieze!!!) printr-un cablu ethernet. Aici, din multe incercari, am constatat ca este in primul rand esential sa izolezi GALVANIC streamer-ul de bridge (cazul meu) sau orice alta componenta de retea si in acest sens folosesc Acoustic Revive LAN Isolator. Fara izolare galvanica intre streamer si bridge (sau router), nu numai stremer-ul suna prost, ci si celelate surse din sistem pentru ele sunt interconectate electric intre ele si preiau parazitii descarcati pe masa de catre bridge/router/NAS/computer/etc. In al doilea rand, ultimul cablu ethernet din "lant" si anume cel care ajunge la streamer, este crucial pentru calitatea sunetului, pentru ca acesta practic se comporta aproximativ ca un cablu digital (protocolul DLNA care sta la baza streaming-ului foloseste protocolul UDP (nu TCP!), intre ultimul echipament de retea care face switching si stremer, care nu are corectie de erori si, din aceasta cauza, datorita pierderilor inevitabile pe cablu, apar distorsiuni de sunet in domeniul digital (biti eronati, erori de timing (jitter), etc ce se traduc intr-un sunet "digital" de slaba calitate). Aici eu am testat mai multe cabluri in ultimii 2 ani si sunt in continuare in cautarea celui mai bun.

2. NAS-ul si Media Server-ul sunt ambele conectate in router-ul wireless TP Link, care comunica pe 2.4Ghz cu celelate device-uri din casa si pe 5Ghz EXCLUSIV cu bridge-ul Linksys. Aici folosesc in prezent niste cabluri ethernet CAT7 de la Hama (costa putin si se gasesc la Media Galaxy) si am constatat ca aceste cabluri nu influenteaza sunetul (pentru ca pe aici circula protocol TCP care are corectie de erori.


Despre protocoalele UDP, TCP si DLNA, in demostrarea celor spuse de mine mai sus, gasiti informatii pe wikipedia, pe intelesul tuturor (cei avansati pot studia si documentatii de specialitate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.