Sari la conținut
HiFi Tech

Protectie supravoltaj


titicarbit

Postări Recomandate

Salutare ,sunt Titi si locuiesc in Moldova .

Am o problema cu supravoltajul celor de la electrica .

Am citit ca exista niste protectii la asa ceva dar chiar nu am idee care ar fi valoarea maxima la care ar rezista un PC , DAC , amplificator , cd player , TV .

Cei de la Schneider-electric am citit ca ar avea ceva la 275 v . Intrebarea este daca una din componentele de mai sus rezista pina la 275 v ? daca acum valoarea reala este 230 v ?

Am folosit cindva o masina de gaurit la 250 v din generator si a crapat dupa citeva minute .

Ce se poate face pentru a proteja casa de aceste supravoltaje ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În mediul rural, alimentarea consumatorilor se face cu o fază şi nul din reţeaua aeriană de 380Vca, mai nou 400Vca.

Asta se face şi în oraşe, unde sînt astfel de reţele, care spre deosebire de cele subterane sînt sensibile la intemperii şi alte chestii neprevăzute. O întrerupere a firului de nul duce la apariţia dezechilibrată a tensiunilor pe faze, unii consumatori pot primi tensiune mărită periculos.

...........

Mai e un fenomen, firma sau chiar Dorel de la echipă ridică tacit tensiunea în reţea ptr a nu primi reclamaţii că e prea mică cînd e consumul mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.