Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificatoare cu LAMPI


ACCUPHASE

Postări Recomandate

Va salut am o intrebare doresc sa achizitionez un amplificator cu lampi si nu stiu dupa ce sa ma ghidez la integrate este stiut dar in cazul acestor aparate cu lampi chiar nu stiu am inteles ca se construiesc in citeva varianta si ca au niste initiale de genul PP sau IP si ca dupa asta ar insemna calitatea respectivului amplificator , in speranta ca cineva imi va citi mesajul ai multumesc pentru raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PP-push pull sunt capabile de puteri mari si pot conduce boxele moderne

SE-single ended-sunt de obicei clasa A sunt capabile de puteri mici (sub 10W) si necesita boxe f sensibile (>95db)


E bine sa cumperi in cunostinta de cauza altfel poti sa-ti iei un amplif despre care sa nu iti placa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa cumperi in cunostinta de cauza altfel poti sa-ti iei un amplif despre care sa nu iti placa.

 

100% de acord. Nu cumparati fara auditie, fara teste!


Si cu PP si cu SE se pot obtine rezultate excelente. Conteaza si boxele, ca ampliful nu canta singur, iar ce auzim este sunetul intregului sistem. Conteaza enorm si camera de auditii. Un sistem bun intr-o camera proasta va suna prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La amplifuri pe lampi este plin de chinezarisme si de aparate facute in regim DIY, adica de pasionati ce il construiesc ei...Amplifurile pe lampi sunt cele mai logevive aparate, sunt unele de peste 50 de ani ce merg perfect. De regula au o mana de piese in ele , iart secretul sunetului lor consta in trafuri de aceea multi fabricanti isi construiesc propriile trafuri...Multi isi fac astfel de aparate, dar neavand trafuri decat comerciale sunetul nu este cel sperat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TJ am vazut ca ai un amplif.integrat pe lampi , ai mai amintit ca sunt cele mai longevive , dar lampile au o viata limitata din cate stiu , la un amplif vechi dupa ce se invecheste 10-15-20 ani exista sansa sa te uiti la el pentru ca nu gasesti alte lampi sau exista intotdeauna solutii ? Tu te-ai gandit la ampliful tau pe lampi in viitor si asculti la el cu moderatie (la un vin fiert :lol: ) sau lucrul acesta nu trebuie luat inseama ? Asta e o dilema care mereu m-a facut sa ma uit la amplifuri cu lampi dar sa nu imi doresc sa le iau chair daca sunt asa de laudate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lampi se fac la greu...rusi, chinezi, slovaci, americani etc...Nu vor inceta productia ptr ca cere este imensa...Gandeste-te si la amplificatoarele pentru cei ce canta la chitara...

Tine cont ca lampile se fac nu numai ptr amplifuri audio ci si pentru aparatura militara, telecomunicatii, aparatura medicala de radioterapie, etc...Plus ebay-ul ce e plin de lampi noi si nos-uri de acum zeci de ani...

Amplifurile cu lampi au doua incoveniente: caldura si factura la electricitate daca ai SET.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.