Sari la conținut
HiFi Tech

Alte hobby-uri


igor1234

Postări Recomandate

Cred ca un om fara hobby-uri are o viata plata. Sunt convins ca pe langa muzica, cei mai multi avem si alte hobby-uri, catre care directionam bugete si timp. Mie de exemplu imi place sa calatoresc in lumea larga. Incerc sa fiu cat mai mult calator si cat mai putin turist. Consider ca aproape nimic nu te poate educa mai bine si nu-ti infrumuseteaza mai mult viata decat calatoriile. Ma ocup si cu "flight hacking-ul" ( http://http://triphackr.com/how-to-hack-a-flight/ ) adica, ca in audio, incerc sa gasesc matching-ul potrivit intre destinatii, zboruri, preturi, perioade etc. Contrar multor prejudecati, nu sunt necesari foarte multi bani ca sa bati lumea in lung si-n lat.


Voua ce alte hobby-uri va bantuie noptile si va lumineaza zilele? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ca sa fiu mai specific:


HÓBBY, hobby-uri, s. n. Îndeletnicire plăcută, în afara preocupărilor profesionale, exercitată în timpul liber.


Referitor la calatorii, exact asta am mentionat, ca nu este obligatoriu un hobby scump, daca nu vrei sa te cazezi la Plaza ca sa faci shopping pe 5th Avenue, ci vrei sa intelegi viata si cultura localnicilor. Nu stiu cat costa un "Cap de bour" sau reconditionarea unui Rolls, dar iti pot spune ca eu am zburat Bucuresti-Viena-Bucuresti cu 2 euro. (e drept ca e un exemplu extrem si respectiva companie aeriana a dat faliment intre timp, ideea este ca nu-i lux).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as reconditiona o masina veche dar nu este loc de asa ceva acum, apropo de LADA :mrgreen:

uite unul din proiectele mele care a fost vandut unui ucrainean care a venit cu banutii intr o traista pe jos sa ia masina asta, masina care fusese recuperata de mine dintr un canal de irigatii in urma unui accident , un zevzec a reusit performanta (masina a fost a mea dar in urma acelui accident am tras o pe o linie moarta):


http://analogicsound.ro/category/english/automotive-repairs/lada-samara-1-5-mpi-rr/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de 89 in familie aveam o dacie, si aia luata cu greu, prima masina personala a fost un passat din 77 luat prin 2002, masina careia i a fost transplantat un motor diesel tot de vw care m a slujit toata studentia, lucrare facuta all by myself, atat mecanica cat si electrica cu un buget extrem de redus, masinile nu au prea multe secrete pentru mine indiferent de era din care provin :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am destule arme albe pentru un pluton.

Foldere:

- Cold Steel Kudu

- Cold Steel Pocket Bushman

- Kershaw Leek

- Kershaw Shallot

- bricegeag Linder

- Opinel Nr. 9 Carbon

- Stiletto switchblade bayonet style

- Crkt Heiho

- Spyderco Endura 4 wave

- Spyderco Pacific Salt

- 2 Sanremu

- Kerambit by United Cutlery


Lame fixe:

- Temperance 2 by Atilla Kovacs

- Mule Zdp 189 maner by Ghost

- Marttiini Lynx Carbon Puukko

- Tanto, lama MC, maner si teaca Leon.

- neck knife by Geo (otel carbon Shiro Gami, corn cerb)


Sabii/ Macete:

-Cold Steel Gladius

- Cold Steel Magnum Kukri

-Cold Steel Shmashir

-Cold Steel USMC

- Cold Steel heavy duty sword cane

- Condor bush cutlass


Impact weapons:

- Boston Leather Sap by Leon

- Flanged Mace by Leon

- Barda by Leon

- Tomahawk by Leon

112bku.jpg.1c6c7728d63d8644a09242e76b831a32.jpg

panoplie.thumb.jpg.58cfad7f9cff142651bb3b98b410d0e6.jpg

p1030374zpsff617c57.jpg.d6f82599c2ef3415b90ef5237bbff7c7.jpg

p1030357zps949ff582.jpg.7290906e0a0a222dbe4e46aa8244cf35.jpg

p1030301zpscf5270df.jpg.9495b4da181f3d995da924f6613eb27e.jpg

58267600.thumb.jpg.f651d5527cf362c75fa275083592272a.jpg

p1020763zps7c2e3843.jpg.6f83e090e7753ac23e04092c783a99dc.jpg

p1010642z.jpg.46e9abcc8f3e9266d700834d785e578f.jpg

condorbushcutlass.thumb.jpg.7b0a52492cf471cb9744b68311374b55.jpg

inprogressw.thumb.jpg.e2feed20b820adf124d97db30d9c6208.jpg

swordcane.jpg.253608710cd3835b90868b57eff8bdd6.jpg

1898268_920705427958687_6016254841511558343_n.thumb.jpg.ce3e62381bb72c3fdd51c7cb9d17bcb3.jpg

32199072.thumb.jpg.8efcf7641c1496d08a6acb296028a7e5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Cutitul acela a fost facut special pentru tine?

https://www.google.ro/search?q=Matei+Campan+knives&espv=2&biw=1455&bih=705&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=nf40VbzpGsyUsAG-7YCQBA&ved=0CEcQsAQ&dpr=1.1

http://abstractart.ro/abstract/portfolio/cutite/

http://www.cmuntean.ro/matei/album/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza acest cutit, imi puteti oferi detalii?

Salut,

Este vorba de o lama facuta de Matei Campan (pentru altcineva si cumparata ulterior de mine) si un maner si teaca facute de Leon.

Daca sunteti interesat de ceva custom va recomand sa intrati http://http://www.myknife.ro/forum/, este forumul knifemakerilor din Romania. Daca doriti si alte detalii va stau la dispozitie.

Cu stima,

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Adrian pentru raspuns. Da, doresc ceva custom, deocamdata m-am limitat la produse comerciale (ceva Boker, Frank Beltrane, Benchmade etc.) dar chiar ca mi-as dori ceva "dupa sufletul meu".

O pasiune frumoasa, iar cand insir "automatele" pe masa sunt sigur ca sotia se tine la distanta :P


Numai bine si colectionare placuta,

Costin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabiwo

Din cele actuale, Kalashnikov' ul , un fel de Accuphase, adica fara moarte !

Faina asemanare.Doar ca AK 47 Kalasnikov este una din cele mai proaste arme arme fabricata vreodata in Rusia in materie de precizie.O depaseste pistoletul TT dar nu cu mult.Din 10 AK 47 doua nu trag la fel . :lol: Gandita sa functioneze in orice conditii,este fabricata cu tolerante mari pentru a accepta orice piesa de schimb fabricata in oricare dintre cele 5 tari europene foste bloc est plus inca una China.La peste 300 de metri distanta ,tragand foc cu foc este improbabil sa nimeresti o tinta de talia unui om intr-un punct sensibil.Pana in 100 de metri pe foc automat efect devastator.Poti sa o asemeni daca vrei cu un Majak din timpurile stravechi.Merge da' scrtzaie. :D

Adevaratul Accuphase este carabina semiautomata PSL.Precizie chirurgicala,una din cele mai bune arme inventate de rusi ever.Am vazut tragatori bagand toate cartusele din incarcator la 1,2 km in capul tintei. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasionat de pescuitul la crap cu metode englezesti si exclusiv in sistem catch and release.
De mine nu s-a "prins" niciodata pescuitul: am o personalitate de tip A iar rabdarea imi lipseste cu desavarsire. Mai mult, sunt pasare de noapte (se poate vedea si dupa orele la care postez) iar sculatul in zori de zi ar fi devastator pentru starea mea de spirit.

Am insa un unchi pasionat de pescuit - el "da" la pastrav si are o intreaga teorie a lansetelor (le prefera pe cele din bambus "retaiat"), mulinetelor si a altor chestii care pe mine ma depasesc (de exemplu, de la el am auzit ca exista "guta profilata").

Oricum, as vrea sa stiu cat de mult este afectat pestele dupa o operatiune de tip "catch and release", ca doar i s-a infipt (totusi) un carlig in gura?


P.S. Sunt ferm anti-vanatoare, consider ca uciderea unor animale nu are legatura cu "sportul": daca cineva chiar doreste sa faca sport il invit sincer sa ucida ursul cu una dintre armele albe din colectia lui Adrian, nu stand la adapost in copac, inarmat cu o carabina de precizie :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasionat de pescuitul la crap cu metode englezesti si exclusiv in sistem catch and release.
De mine nu s-a "prins" niciodata pescuitul: am o personalitate de tip A iar rabdarea imi lipseste cu desavarsire. Mai mult' date=' sunt pasare de noapte (se poate vedea si dupa orele la care postez) iar sculatul in zori de zi ar fi devastator pentru starea mea de spirit.

Am insa un unchi pasionat de pescuit - el "da" la pastrav si are o intreaga teorie a lansetelor (le prefera pe cele din bambus "retaiat"), mulinetelor si a altor chestii care pe mine ma depasesc (de exemplu, de la el am auzit ca exista "guta profilata").

Oricum, as vrea sa stiu cat de mult este afectat pestele dupa o operatiune de tip "catch and release", ca doar i s-a infipt (totusi) un carlig in gura?


P.S. Sunt ferm anti-vanatoare, consider ca uciderea unor animale nu are legatura cu "sportul": daca cineva chiar doreste sa faca sport il invit sincer sa ucida ursul cu una dintre armele albe din colectia lui Adrian, nu stand la adapost in copac, inarmat cu o carabina de precizie :([/quote']

Te asigur ca pescuitul la crap nu e deloc simplu,necesita fonduri ,logistica multa,timp si pricepere.La pesti durerea nu este resimtita la fel cum o resimtim noi.stiuca de exemplu nu are nici un centru nervos in gura.La crap e putin altfel,are centri nervosi dispusi in jurul gurii insa predominant in partea de sus,unde noi de obicei nu urmarim sa intepam pestele.Acea portiune e slaba si de obicei cedeaza in drill cu un peste mai sanatos.De obicei folosesc carlige medii numar 6 si 4 ,barbless sau microbarb.Montura o fac in asa mod incat in 99,99 la suta din muscaturi ,va agata crapul exact in mijlocul buzei de jos,in spatele osului circular.Apoi rabdare si tutun pana ce pestele ajunge pe salteaua de primire.Se scoate carligul care in mare parte din situatii cade singur, se pulverizeaza dezinfectant,se uda pestele,se fac fografiile de rigoare si se elibereaza dupa un mic ajutor pentru a incepe sa respire corect.Te asigur ca nu sufera decat in mandria proprie ca a fost scos din apa,am prins acealasi crap de trei ori in 36 de ore dovada clara ca nu au de suferit in cazul in care sunt prinsi si manipulati corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te asigur ca nu sufera decat in mandria proprie ca a fost scos din apa,am prins acealasi crap de trei ori in 36 de ore dovada clara ca nu au de suferit in cazul in care sunt prinsi si manipulati corect.
Inseamna ca respectivul crap punea botul la cabluri (de undita, in acest caz). ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te asigur ca nu sufera decat in mandria proprie ca a fost scos din apa' date='am prins acealasi crap de trei ori in 36 de ore dovada clara ca nu au de suferit in cazul in care sunt prinsi si manipulati corect.[/quote']Inseamna ca respectivul crap punea botul la cabluri (de undita, in acest caz). ;)

 

Hahahaa,faina comparatie.De fapt punea botul la boiliesuri.,.Firele sunt alta problema mult mai complicata ca si in audio.Cand se hranesc,crapii umbla in grupuri.Cei mici pe patul de nada si cei mari in exterior avand si rol de paznici.Este necesar ca firele sa fie camuflate perfect pe substrat sau in masa apei.Daca paznicii detecteaza unul,fie ca-l vad fie ca-l simt frecandu-se de el,tot grupul dispare instant la adapost.De obiucei ziua se folosesc fire din gama rosu si negru ,culori care devin inobservabile in masa apei si noaptea alb si galben fluo.Apoi e necesara folosirea unor plumbi speciali care culca firul pe subrat,ce se numesc backleads. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde se vede ca orice pasiune are tabieturile sale... si cine suntem noi, ceilalti, ca sa le comentam sau sa le discreditam. Sunt sigur ca ai dat pe lansetele (mulinetele etc,) tale mai mult decat au dat unii pe cabluri "audiofile", dar daca tu te simti bine astfel cine suntem noi pentru a comenta? Revenind deci - oarecum - la subiectul audio, de ce doresc unii sa comenteze optiunile altore in materie de cabluri? Nu de alta dar fiecare "prinde crapul" dupa cum ii sta in putinta si... conform preferintelor: eu unul il prefer sub forma de saramura (burta), ciorba (capul si coada, impreuna cu "chistoace", adica sproturi). Las'ca mai gasesc si icre sau lapti!


P.S. Chiar, mi-e dor de ceva icre de stiuca doar ca mi-am pierdut "sursa"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai existat o arma in dotarea rusilor in WW2 asemanatoare cu Spaghin.E vorba de primul model de Kalasnikov cu tambur rotund de 70 de cartuse,sau incarcator normal de 30..A intrat in dotarea trupelor speciale NKVD prin 1942 ,o arma de o calitate extraordinara,considerata un obiect de cult chiar si in randurile armatei germane.Este modelul din care s-a derivat ulterior ceea ce se cunoaste acum ca si AKM 47.Primul kalasnikov a ,,imprumutat'' cele mai bune tehnologii ale armelor europene de atunci,iar mecanismul recuperator de gaze este furat de la Sturmgevehr 44 cea mai buna arma si cea mai scumpa produsa in acel timp de nemti.Chiar cu tehnologia avansata a germanilor datorita complexitatii si exactitatii in procesul tehnologic nu au fost in stare niciodata sa produca cantitatea necesara ,pentru dotarea tuturor trupelor.

http://militaryglobe.blogspot.ro/2014/12/kalashnikov-submachine-gun-mod-1942-ak.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea, punctul de cotitura in istoria armurierilor a fost aparitia celebrei carabine cu repetitie "Winchester" model din 1866 !

 

Carabina Winchester a avut un precursor, carabina cu repetitie Henry, proiectata de catre Benjamin Tyler Henry si produsa intre 1860 si 1866 de catre New Haven Arms Company.

Este adevarat insa faptul ca Winchester a fost mult mai populara, modelul din 1894 fiind produs pana in 2006!

http://http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_rifle

http://http://en.wikipedia.org/wiki/Winchester_rifle

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.