Sari la conținut
HiFi Tech

Harman Kardon HK680 vs Yamaha AX-870


chris1969

Postări Recomandate

Sper sa nu cad in penibil dar doresc sa stiu care din cele 2 statii e reprezentativa. Prima o detin de ceva timp iar a doua a intrat in posesia mea si ii trebuie un spray contact pe partea de selector sursa, de aceea nu am reusit sa o testez cu succes. Momentan detin o pereche de Monitor Audio B2 iar sursa este un laptop, satelitul, un mediaplayer WD si un cd player Yamaha CD-X 596 (folosit f.rar). Posibil ca la acest nivel sa nu simt diferenta dar trebuie sa ma despart de una din ele si nu sunt hotarat cu care sa raman.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata Yamaha nu va suna ca HK, si nici HK nu va suna ca Yamaha. Diferente de conceptie, proiectare si realizare majore. De regula Yamaha are un sunet total neutru cu corectiile la 0, mai ales seriile Natural Sound. HK va "incalzi" putin sunetul, dar nu atat de tare ca Marantz - Philips. Depinde de gustul fiecaruia de prefera: neutru, cald sau "hot"...

@ioni, Yamaha nu va suna diferit nici dupa 10 ore de auditie. Deformatie profesionala la astia cu ochii mici de la Yama...ce-ar fi daca un pian facut de ei si-ar schimba timbrul in timpul concertului? :lol:

Parerea mea... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-a lungul timpului am avut si inca am mai multe aparate harman/kardon deci sunt subiectiv 8-) alege pentru aplicatii home harman calite pret f.buna ,yamaha e prea analitica , acest brand ca si pioneer se pricepe foarte foarte bine la aplicatiile profi. Cam asta e parerea mea ca posesor de harman de prin anii "95 in coace fara intrerupere . Si ca utilizator de yamaha si pioneer in aplicatii profi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.