Sari la conținut
HiFi Tech

Plinta pick-up


igor1234

Postări Recomandate

Pai da , el nu a întrebat pe nimeni din comunitatea de limbă română ( ungară ) de pe internet , pur si simplu a aplicat legile fizicii și atât .

Nu a avut nevoie de consultanță , in special din partea celor cu interese comeciale , care devin literă de lege pentru restul comunității audio aservite .

Rezultatele sunt evidente ...

Felicitări lui Chrissugar pentru acel mecanism de pick-up heavy mass .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări lui Chrissugar pentru acel mecanism de pick-up heavy mass .

 

Mă raliez felicitărilor adresate lui Cristi.

În altă ordine de idei am luat şi eu o plintă făcută dintr-n aglomerat încapsulat într-o răşină, plintă de 25 Kg făcută de Cristi special pentru Lencoul 75 pe care îl posed şi eu şi trebuie să recunosc că sună excelent.

Încă o dată felicitări Cristi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da , regulile fizicii sunt foarte clare : o structura amorfa dar rigida si o masa cat mai mare , in acest fel rezulta doar sanse de reusita ceva mai mari .

Compound-urile cu rasini si materiale de adaos ( gen banalul talc sau mai evoluatele fibre de sticla , aramide , carbon etc ) cu structura amorfa proprie sunt singurele care se califica in finala audio ...

Sper ca nu te-ai apucat sa tai podeaua unui tramvai din care sa confectionezi plinta mult dorita ...

Cred ca solutia propusa de acel user ( :) ) te-a facut sa zambesti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare glumeţ e de la o vîrstă, multicolegul de forumuri.

Orice om inteligent caută cu Googu şi găseşte exact materialul de care vorbeam: http://e-materiale.com/produse/placaje/tego/placaj-tego-antiderapant-mesteacan-40-mm-detail.html

Modul de folosire a fost ptr a sublinia rezistenţa şi duritatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix nicio calitate dintre cele descrise nu este utilă pentru problema enunțată in titlul subiectului , dar sfaturile pe care le oferi pot informa restul userilor despre competentele tale , asa cum sfaturile oferite de mine mă reprezintă :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să revenim on topic : deţin patru pick-up-uri şi fiecare are alt tip de plintă după cum urmează:

- Un Thorens 320 cu plintă din MDF de 5 cm şi fundul din tablă ambutisată (fundul e un minus după părerea mea).

- Dn Dual 701 modificat cu plintă din plastic (cred eu mai special)

- Un Lenco 75 cu plina făcută de Cristi shugar dintr-un aglomerat cu răşină de 25 Kg cu două braţe: braţul lui modificat şi un braţ Rega RB300.

- Un Pioneer PL 550 cu plinta din pal de 12mm cutie) şi fundul din tablă ambutisată ( fundul e un minus după părerea mea).

Toate reglate ca la carte...la Lenco şi la Dual am făcut rewire cu Cardas la toate braţele plus modificările de rigoare.

Toate testate cu doze potrivite ca şi compliance cu braţele şi din aceeaşi clasă valorică, toate testate pe aceleaşi scule. Toate sună bine. Acuma nu poţi compara mere cu pere şi cu alte zarzavaturi.

Ăsta e şi motivul pentru care am recomandat siteul ''lencoheaven'' unde aceeaşi sculă, de obicei Lenco 75 (toate idler) cu mai multe braţe/doze inclusiv cel original sunt făcute cu diferite plinte de diferite dimensiuni/mase. Chiar şi aşa comparăm mere cu pere dar cât de cât ne mai apropiem de adevăr.

La mine ce să mai zic am idler, belt, şi două DD-uri cu motoare foarte diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.