Sari la conținut
HiFi Tech

Pe ce sa transfer muzica de pe vinil?


bradu07

Postări Recomandate

Sunt cateva marci mai ... audiofile, adica unii le lauda ca au anumite calitati certe pe partea imprimarii audio. Nu stiu exact ce model ca nici pe mine nu ma intereseaza partea asta, dar cred ca sunt de la Samsung, LG, Teac si mai ales Plextor Premium. Au cateva optiuni in plus, cum ar fi posibilitatea de a alege o viteza mica la imprimare. Bineinteles ca trebuie si un program bun, cum este EAC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un fan inrait al muzici anilor 70-80, de altfel cu muzica asta am crescut si , in timp , am tot cumparat viniluri. Toate direct din Germania in stare excelenta. In afara albumelor, am cateva zeci de compilatii gen "Ronny's Pop Show" cu multe piese dubluri. Ma gandeam sa transfer celelate piese pe banda/caseta/cd, ca sa ma mai eliberez de discuri , deoarece unele le tin pentru 2 sau 3 piese.

Intrebarea mea ar fi; care credeti ca e cea mai buna varianta pentru a obtine calitate maxima a inregistrarii?


Ca o paranteza, dispun de casete noi, benzi noi si cd-uri de calitate mai buna, toate tipla. Pot folosi un deck Tascam 102 MK2, un magnetofon Tandberg 10X-4 sau cd-romul din calculator.

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

 



nu prea inteleg de ce vrei sa le transferi,de ce nu le asculti de pe vinil!dar daca vrei,banda este sfinta ca ,calitate.iar de viniluri,daca vrei ,te ajut eu sa scapi de ele! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei neaparat sa le transferi ai putea in format digital...cd, minidisc etc.., dar cel mai bine ar fi pe banda de magnetofon sau caseta...

Benzi de magnetofon se mai gasesc pe la Music Box (domnul Cernat) , la magazinul de pe Matei Basarab. Benzi de magnetofon mai fac doar cei de la olandezii RMG ( ce au preluat fostii BASF/EMTEC) ce la randul lor din 2012 au fost preluati de francezii de la Pyral http://www.rmgi.eu/rmgi.asp si actualii producatori http://www.pyral.fr/englishversion/range%20of%20products.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi oricine, e un termen generic care pentru mine reprezinta persoanele care au o anumita satisfactie cand sunt in preajma sunetelor (cel mai frecvent muzica) sau a echipamentelor capabile sa produca sunete.

Dar da, mai sus, fiind subiectul tau, m-am referit la tine, dar am crezut ca am facut-o intr-un context amical, placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa parerea mea as recomanda sa fie inregistrate tot pe un mediu analogic; daca dispuneti de bani mai multi ar merita pe banda, daca nu pe casete, dar trebuie sa fie de buna calitate, si sa aveti un deck bunicel. Dezavantajul acestor medii este ca in timp se va deteriora banda si isi vor pierde din calitate, fapt care nu se intampla cu inregistrarile digitale. Daca nu sunteti un impatimit al sunetului analogic, si tineti cont de rationamentele economice recomand sa intregistrati pe pc si sa le salvati wav sau flac. Toate cele bune. Ca o paranteza, am si dat si minidisc si e cam mare bataia de cap cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,


Din cate am vazut ai primit o groaza de raspunsuri, unele satisfacatoare altele nu. Parerea mea este sa le transferi mai intai pe calculator si dupa aceea ... unde vrei tu. Stiu exact la ce te referi cand te referi la banda (acel ceva); asa ca o sa incerc sa iti descriu cat mai detaliat pasii necesari unei inregistrari bune.


Sa incep cu inceputul


1. Ai nevoie pentru a transfera muzica pe calculator de o placa de sunet de la bunicica in sus (Creative Live 5.1), recomand Creative Audigy 4 (si iti mai recomand sa nu folosesti placa de sunet de pe placa de baza pentru ca nu are aceeasi fidelitate ca cele de care ti-am scris - decat in cazuri exceptionale).


2. Pentru inregistrare in calculator iti recomand setarile 16 Biti 44,100 kHz si format wave.


3. Ca programe pentru inregistrare poti folosi Sony Sound Forge, GoldWave (recomand), Creative Recorder (se afla in software-urile de pe creative.com http://support.creative.com/Products/product_list.aspx?catid=1&CatName=Sound+Blaster) , sau poate fi folosit si Sound Recorder din Windows.


4. Dupa ce ti-ai transferat muzica in calculator foloseste un program de scris CD-uri gen Nero, Roxio (recomand) , sau ce preferi tu, dar fara Normalize si la viteza cea mai mica.


5. Stiu ca suna aiurea dar, daca vrei intr-adevar sa pui pe banda, se scrie mai intai CD-ul, dupa care inregistrezi de pe CD pe banda. Nu recomand sa inregistrezi direct de pe placa de sunet pe banda pentru ca nu o sa fii satisfacut de sunet (iti spun in cazul Creative Live 5.1) deoarece se aude bine pe jocuri, nu are aceeasi calitate si pe muzica.


Sper ca sfaturile mele ti-au fost folositoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de ceea ce a scris fluffy

Intr-adevar sunt un impatimit al sunetului analogic si nu sunt nici pe departe audiofil. Din pacate prea putini inteleg aceasta "placere" de a vedea rolele casetei sau magnetofonului invartindu-se

Am ascultat diverse flac-uri facute pe pc si toate suna exact ca si cd-playerul. Foarte bine dar lipseste " caimacul". Este o parere strict personala.

Bineinteles ca poate sa inregistreze direct de pe Vinil pe banda; dar andreic a scris

Dezavantajul acestor medii este ca in timp se va deteriora banda si isi vor pierde din calitate, fapt care nu se intampla cu inregistrarile digitale.

La ceea ce m-am referit eu, a fost si o metoda buna de back-up (adica sa aiba muzica atat in format digital-pe HDD, la calitate foarte buna si cu o durata foarte mare de viata) cat si o metoda buna pentru inregistrare pe CD.

Iar la punctul 5 am adaugat

Nu recomand sa inregistrezi direct de pe placa de sunet pe banda pentru ca nu o sa fii satisfacut de sunet (iti spun in cazul Creative Live 5.1) deoarece se aude bine pe jocuri, nu are aceeasi calitate si pe muzica.

pilgrim sper ca raspunsurile mele au fost multumitoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat til pot da eu pentru ca am avut toate virfurile de aparate minidisc de la Sony cum ar fi" MDS-JA50ES , MDS-JA555ES , MDS-JA333ES iar din gama OS le-am avut pe toate cu o mica exceptie nu-ti recomand deoarece acest mediu de stocare aproape ca a disparut din cauza disculetelor care nu se mai gasesc dar totusi ce vreau sa-ti spun ca esantionarea sunetului la un minidisc se face in maxim 48kh sau mai jos depinde de cum il setezi deci asta inseamna sunet de CD normal sau putin mai bine deci in conseciinta nu ai facut nici-o smecherie adica cam pe orice ai inprima muzica ta dupa vinil ea se va auzi mai prost decit iti reda un pickup , ar fi o schimbare sa-ti cumperi noul CD Recorder de la tascam cu inregistrare 24-192Khi dar asta inseamna un cost de 3000 de Euro si nu cred ca merita cind totul se va termina intr-un singur mediu de stocare si anume STICK , parerea mea sa-ti achizitionezi un CD Recorder simplu si foarte ieftin si te-ai scos asta daca nu vrei sa renunti la ce mai ai prin casa sau sa nu te ingramadesti cu mai multe formate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai indiferent daca tu sau altii nu vor sa asculte muzica pe computer tot acolo se va ajunge. Asa cum a disparut aproape total filmul in fotografie.

Ce e foarte rau e ca producatorii de muzica dornici de cistigurii necinstite, zic eu, vind acelasi album la preturi diferite, adica de exemplu dai pe CD 15 euro si pe download hi rez 25 euro si daca asculti amble variante pe acelasi setup te miri de ce CD-ul se aude mai bine. Pai de aia ca ei nu fac decit oversampling si cer banu` Insa cu timpul sint convins ca publicul va reactiona si astfel de fenomene vor disparea. Am avut ocazia sa ascult si niste DSD-uri native, demo gratuit la un producator si pot sa spun ca era ceva extraordinar. Asta e viitorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu cred ca merita cind totul se va termina intr-un singur mediu de stocare si anume STICK ' date=' ...[/quote']

 

Nu am folosit niciodata stickul, nici pentru muzica, nici pentru date. De unde ai scos-o? (...din experienta personala?)

Nu este numai propria experienta trebuie numai sa vezi ca se vind aparate din gama HIGH-END cu preturi de mii si mii de euro vezi BURMASTER si altii cu iesire si intrare de USB si ai sa-ti dai seama repede ca nu este o experienta personala eu am vrut sa ai spun acelui coled ca daca incearca sa scoata muzica dupa vinyl pe cd sau pe oricare alt format nu va avea efectul scontat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai indiferent daca tu sau altii nu vor sa asculte muzica pe computer tot acolo se va ajunge. Asa cum a disparut aproape total filmul in fotografie.

Ce e foarte rau e ca producatorii de muzica dornici de cistigurii necinstite, zic eu, vind acelasi album la preturi diferite, adica de exemplu dai pe CD 15 euro si pe download hi rez 25 euro si daca asculti amble variante pe acelasi setup te miri de ce CD-ul se aude mai bine. Pai de aia ca ei nu fac decit oversampling si cer banu` Insa cu timpul sint convins ca publicul va reactiona si astfel de fenomene vor disparea. Am avut ocazia sa ascult si niste DSD-uri native, demo gratuit la un producator si pot sa spun ca era ceva extraordinar. Asta e viitorul.

Cinstite sau nu asta este viitorul sa ajuns la stickuri de 2 tera si nu se opreste aici totul sa nu mai spun ca daca iei muzica de pe un vinyl ea va ramane la aceasi calite depinde se pickup si de amplificatorul pe care vei asculta acel stick iti recomand Pioneer A-70-K performantele raport calitate si nunumai sunt covirsitoare 192 kHz/32-bit USB DAC http://www.pioneer.eu/uk/products/A-70-K/print.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.