Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat conectare amplificator si boxe


mosneagu

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor!

Am intrat pe acest forum ca sa cer un sfat celor care au experienta in domeniu.

Am un amplificator Sony STR-DB790, 2 boxe Infinity Kappa 70 si o boxa Infinity alpha 50.

Nu ma intrebati de ce am asa o varza.  Am cateva intrebari, ca nelamuriri am mai multe. Daca bat campii, va rog sa ma scuzati, dar puteti sa ma corectati.

1. Kappa 70 au impedanta de 6 Ohm iar Alpha 50 de 8 Ohm. Amplificatorul permite 4 si 8 Ohmi, si nu stiu cum ar fi bine sa il setez. Pentru moment, am lasat pe 4, si am conectat doar cele 2 Kappa pe iesirile front L si R.

2. Am vazut ca unele boxe, care au conectori separati low si high, cum au si ale mele, se pot conecta in modul bi-amplificator. Numai ca amplificatorul meu nu are aceasta optiune. Ma gandeam sa leg intrarile de high ale boxelor la iesirile front ale amplificatorului, iar intrarile de low ale boxelor la cele de back ale amplificatorului. Insa nu stiu ce se intampla cu impedantele si cum afecteaza asta amplificatorul.

3. Am auzit discutii despre influenta cablurilor de conectare. Tinand cont ca nu sunt un audiofil, si probabil nu fac diferente intre sunete, ce ma sfatuiti sa fac? Momentan am boxele conectate cu cablu audio normal (rosu cu negru) de 1,5mm. Sa trec pe 2,5mm, eventual cupru? Ar influenta calitatea sunetului (ma refer pentru unul ca mine. Ca altfel, sunt convins ca influenteaza).

4. Ma gandeam sa conectez Alpha 50 pe iesirea de central a amplificatorului, eventual partea high pe central si low pe subwoofer. Credeti ca fac bine?

Va multumesc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 8 months later...

Pentru boxele si amplificatorul descrise,sarma de 1,5 este suficienta.Nu o sa auzi altfel cu sarma de 4 sau 6,etc.

Si poti sa legi fara probleme alpha 50 pe central,nu este nici-o problema.

  • 500 watts in surround mode: 2 x 100 W (front); 1 x 100W (centre); 100W (Rear)
  • Speaker Impedance: 8 ohms, switchable to 4 ohms, then 90W/ch
Editat de Clevo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amplificatorul are iesire pt sub neamplificată. Deci nu vei putea lega alpha 50 in sistem biamp. Leagă-o pe centru. 

Cât despre Kappa 70 fiind cu 2 dif de bas impedanța coboară destul de mult dar amplificatorul nu cred că va fi în pericol decât la puteri mari pt timp mult. Trebuie trecut pe 4 ohm ( tensiune mai mică în et finale)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.