Sari la conținut
HiFi Tech

Pioneer SA-1000


paulral

Postări Recomandate

O parte care se poate numi experimentala este tatonarea stabilitatii la reducerea condensatorilor de compensare (C Miller).   Adica exact cum s-a facut prototipul si apoi seria zero (primele 10 sau  20 de exemplare produse).  Variatia unor parametri ce nu pot fi  fixati se numeste  "imprastierea tehnologica". In functie de ea sunt alese in final valori ale acelor compensari care sa mentina SIGUR etajele in zona de stabilitate proiectata. Insa asta se face cu pretul reducerii - uneori drastice -  a benzii de frecventa si a vitezei de raspuns (SR). Cand construiesti  (sau re-construiesti) singur  un aparat - sa zicem echivalentul prototipului intr-o fabrica, faci teste pana obtii cele mai mici valori posibile pt condensatorii de compensare pt care amplificatorul ramane stabil in orice situatie. Exista solutii de testare nedistructive asa ca nu este ceva de speriat.

Ce am scris mai sus este simpla teorie generala, pt a preciza cum si de ce se face. Evident ca nu are sens sa stai sa faci asa ceva la orice amplificator  (inseamna multe ore de chin). Dar la unul care chiar merita ... apoi poti sa faci si asta.  In unele cazuri se poate obtine o crestere sensibila a calitatilor acustice. Problema este ca nu poti sti daca va merge - pana nu testezi, pur si simplu nu poti sti dinainte cum se vor comporta acei tranzistori pusi pe acel cablaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, in momentul cand te apuci de proiectat un amplificator tii cont de cele expuse. Dar este posibil ca si atunci sa fii nevoit sa tii cont de unele limitari. Aceste limitari pot fi cu mult mai multe in cazul unui aparat deja construit. Iti dau un exemplu in cazul meu, pentru acest aparat. Ai spus ca ar fi de dorit marirea capacitatii pe reactie de la 220uF la o valoarea din intervalul 470-1000uF. Corect, insa la o valoare mai mare condensatorul nu poate fi montat pe placa intrucat loveste in sasiu. Puteam folosi un condensator cu body mic insa inteleg ca acest lucru nu prea e de dorit.

Apreciez sfaturile tale, sunt de urmat dar uneori trebuie sa mai faci si compromisuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua de astăzi am dedicat-o SA-500A. Proiectul a fost inceput dinainte și am dorit să-l finalizez. Înainte de a mă apuca de lucru, am dorit să testez totuși SA-1000 cu becul limitator, am facut o cruce mare și i-am dat drumul. Releul a cuplat după 3 secunde, totul in regulă. Am zis că în weekend mă voi ocupa de reglaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SA-1000 joacă în altă ligă, se dovedește a fi o sculă seriosă,, în timp ce SA-500A pare o jucărie dar care nu se face de răs. Mai am de înlocuit releul și punem punct. Mulțumiri speciale lui Cristi care m-a ajutat cu sfaturi și imagini ce le voi păstra in istorioara fiecărei recondiționări. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare aiurea sa umblam in topicurile oamenilor. Daca exista comentarii pro sau contra, pareri, opinii ale colegilor, asta este, in momentul in care postezi ceva, iti asumi pareri pro sau contra, opinii, recomandari, critici din partea colegilor fata de materialele postate.  De aia e forum!

 

Altfel postezi doar de dragul a posta ca sa fie material de citit...  Parerea mea. Lasati frate topicurile asa cum sint, cu pareri, observatii, comentarii, interveniti numai daca e scandal sau jigniri, ceea ce NU este cazul pe acest forum...

 

Uite, mie personal nu-mi place ca nu se schimba rezistentele cu pelicula de carbon si 10% toleranta, cu unele cu pelicula metalica cu 1% toleranta (dau ca exemplu), e parerea mea. Poate fi tratata ca un sfat, tratata ca o observatie sau ignorata. E simplu.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am gasit pe ebay un etaj final de la un Pioneer SX-2500, inclusiv grilajul metalic de protecție, ce are ca driveri accesi tranzistori din SA-1000 și ca finali 2SC1079 pe care am vrut sa-i montez in locul la 2SC1080, de fapt la finalii Crown existenți în amplificatorul meu. Din măsurători finalii sunt cam la sfârșitul puterilor așadar rămân cu Crown. Driverii sunt în stare bună, vor merge în SX-727

hqjlf0T.jpg

La final am înlocuit rezistorii de 150ohmi din bazele finalilor cu metal film 1% și diodele zener din etajul final. Protecția metalică se potrivește foarte bine. Originalul cred că era mai mare, cred că acoperea și zona semireglabilior, însă cei care au deținut anterior amplificatorul s-au gândit să-l mai ușureze un pic și să-i asigure o răcire mai bună!😃

EbYyRSi.jpg

Cam asta a fost povestea SA-1000, revin la SX-727 unde mai e mult de lucru!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.