Sari la conținut
HiFi Tech

Luxman L-81 (1976)


zal

Postări Recomandate

Reparat de un Dorel, noroc că a păstrat soclurile trz finali. Tradiţionala gaură în releu. Ca păreri personale: radiatorul e cam mic, trafo e sănătos, circuitul de simetrizare proiectat defectuos, la fel cel de superdiodă, cablajul e pe dos, adică intrările în amplifurile finale sînt în spate şi legăturile cu trz finali vin din faţă. Un amplif muzical şi plăcut, fără zgomote specifice comutărilor.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am.tot scris pe unde am apucat ca decuplarea boxelor la DC in caz de etaj final strapuns, trebuie facuta cu 2 seturi de contacti inseriati sau triac crowbarr per fiecare canal. Mai ales in mediu inductiv... Cum.aceste amplificatoare au DF mic tipic sub 100, adaugarea a inca citiva miliohmi rezistenta de contact a celul de al doilea set de contacti ai releului, nu afecteaza performanta audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fără intenţia de a deschide o epopee aici, răspunsul meu e următorul:

Gaura din carcasa releului e dată de Dorel ca să conecteze manual sarcina la ieşire.

Nu e cazul de modificat protecţia, se descurcă suficient şi e tipică aparatelor din clasa acestuia.

Două perechi de contacte înseriate sînt necesare la amplifuri cu tensiuni exagerate ptr a rupe un arc electric de dimensiuni mult mai mari ca la amplifurile de casă. Un contactor de 25-100A e mai indicat decît relee înseriate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de natura arcului. Ruperea unui arc electric de curent mare (contacte în paralel) sau de tensiune mare (contacte în serie). De aceea aminteam de contactori, îndeplinesc ambele cerinţe de curent şi tensiune avînd contacte duble. Evident că nu sînt practici într-un amplif normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.